Black Friday Nedir?

Black Friday Nedir?

Black Friday (Kara Cuma), Şükran Günü’nün ertesi günüdür ve genel olarak tatil alışveriş sezonunun başlangıcını kabul eder. Black Friday terimi, 2000’li yılların başında, fiziksel mağazalardaki satışlarla rekabet etmeyi amaçlayan çevrimiçi satışlar için web siteleri üzerinden popülerlik kazanmıştır. Ülke genelinde internet üzerinden yayılan terim olarak, geleneksel perakendeciler de resmi olarak  kabul ettiler.

Black Friday ne anlama geliyor?

ABD’de Şükran Günü, kasımın dördüncü Perşembe günüdür. Ertesi gün, Black Friday, yılın en popüler alışveriş tatilidir ve birçok perakendeci, en uzun indirimleri ve belirli bir gün için yılın en iyi satışlarını rezerve eder.

2013 ve 2014’ten itibaren daha fazla perakendeci, Cuma gününün erken saatlerinden Black Friday anlaşmalarının başlangıç saatine, yılın en önemli alışveriş gününü uzatmanın bir yolu olarak Şükran Günü’nün akşamına geri dönmeye başladı. Bazı perakendeciler, Black Friday satışlarını Pazartesi günü Şükran Günü’nden önce erken bir adım attılar.

Black Friday Tarihi ve Kökeni

Şükran Günü’nün 1950’lerde Philadelphia’da başlamasından sonraki güne değinmek için Black Friday isminin kullanılması. O zamanlar, şehirdeki polis memurları bu terimi, Philadelphia’nın alışveriş bölgesini o gün her yıl tıkayan büyük yayalara ve araçlara referans olarak dahili olarak kullandılar. İnsanların ve arabaların sıkıntıları, her memurun düzeni korumak ve kargaşayı yönetme görevini yerine getirmesini gerektiren kazalara ve genellikle de şiddete neden oldu. Black Friday döneminin ilk yayınlanmış kullanımı, Philadelphia’da bulunan Earl Apfelbaum adındaki nadir bir damga satıcısı tarafından 1966 yılında ilan edildi. Bununla birlikte, bu terim 2000’lerin başlarına kadar çoğunlukla bölgesel olarak kalmıştır ve 1980’lerde diğer bölgelerde daha fazla kullanım olmuştur.

Başlangıçta, perakendeciler “Kara Cuma” ismine direndi çünkü haftanın siyah günleri tarihsel olarak olumsuz olayları tanımlamak için kullanılıyordu. Birkaç örnek şunları içeriyor:

Black Monday, 19 Ekim 1987: Dow Jones endeksi yüzde 22 düştüğünde borsada en büyük bir günlük düşüş.
Black Thursday, 24 Ekim 1929: Tarihsel olarak Büyük Buhranın başlangıcı olarak kabul edilen borsa kazası.
Black Friday, 24 Eylül 1869: Orijinal Kara Cuma, ABD altın pazarının çöküşüydü. O zamanlar, altın, tüm bu tarihlerden yatırımcılarla – çoğu bu tarihsel Black Friday’in bir sonucu olarak iflas etmiş olan – birincil ticaret piyasalarından biriydi.
Haftanın siyah günleriyle negatif ilişkiden uzaklaşma çabası içinde perakendeciler Black Friday için yeni bir hikaye yarattı. Muhasebede, iş kayıpları geleneksel olarak kırmızı mürekkeple ve siyah mürekkeple kar veya kazançlarla kaydedildi. Pek çok perakendeci kendilerini “kırmızıyla” düşüşle bulacaklar, ancak tatil alışverişi mevsimi boyunca “siyahın içine” geri döneceklerdi. Black Friday ile daha pozitif bir ilişki kurmak için perakendeciler bu örneği Black Friday’in neden ardında yatan anlam olarak kullandılar. “Kara Cuma” olarak adlandırıldı. Sonuç olarak, bu anlam alışverişe katılanlar arasında 1950’lerin kökeninden daha çok biliniyor.

Online Alışveriş ve Black Friday Fırsatları

En popüler Black Friday fırsatları genellikle TV’ler, bilgisayarlar, tabletler ve oyun sistemleri gibi tüketici elektroniği merkezini hedef alıyor. Bazı alışveriş yapan kişiler, büyük bir şans için saatlerce beklemek için istekli olsa da, bazıları da daha fazla alışveriş yapan kalabalıktan kaçınmayı ve bunun yerine çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ediyor. Yanıt olarak, perakendeciler artık Black Friday anlaşmalarının çoğunu mağaza içi satışlarla aynı anda başlayan çevrimiçi alışveriş yapanlara sunuyor. Buna ek olarak, sınırlı sayıda kapı kiralama hizmeti sunan mağazalar, çevrimiçi alışveriş yapanlara özel bir kapı kiralama anlaşması da sunabilir.

Uzun çizgileri ve damgalama kalabalığından kaçınmak arzusu da Siber Pazartesi için yol açtı. Cyber ​​Monday Pazartesi günü doğrudan Black Friday’ı izliyor ve çevrimiçi alışveriş yapanlara adanmıştır.

Özel alışveriş günlerinde tatil alışveriş sezonu için en son ek Green Green’tir. Yeşil Pazartesi, Aralık ayının ikinci Pazartesi günüdür ve alışveriş yapanların hem alışveriş hem de çevrimiçi alışveriş yapmasını ve bunların listede yer almak için hala hediyeleri olduğunu düşünmektedir.

Yazar hakkında

Avatar

E-ticaret Team author

  Bir cevap yazın

  − 1 = 1

  AMAZON DROPSHIPPING EĞİTİMİ 40 DOLAR!KURS İÇERİĞİNİ İNCELE!
  + +
  Merhaba
  Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
  %d blogcu bunu beğendi: