Inbound Pazarlama (Inbound Marketing) Nedir? Inbound Pazarlama Stratejileri

Inbound Pazarlama (Inbound Marketing) Nedir? Inbound Pazarlama Stratejileri

Inbound Pazarlama Nedir?

Gelen pazarlama (Inbound Marketing), değerli içerik ve müşterilere özel deneyimler yaratarak onları çeken bir iş metodolojisidir. Giden pazarlama (Outbound Marketing), hedef kitlenizi her zaman istemedikleri içerikle meşgul ederken, inbound pazarlama, onların aradıkları bağlantıları oluşturur ve sahip oldukları sorunları çözer.

Inbound Metodoloji Nedir?

Inbound metodoloji tüketiciler, potansiyel müşteriler ve müşterilerle anlamlı, kalıcı ilişkiler kurarak şirketinizi büyütme yöntemidir. Yani, bu insanlara sizinle olan yolculuklarının herhangi bir aşamasında hedeflerine ulaşmaları için değer sunmak ve onları güçlendirmekle ilgilidir.

Peki niye? Çünkü müşterileriniz başarılı olduğunda siz de başarılı olursunuz. Inbound metodoloji üç şekilde uygulanabilir:

  • Cezbetme: sizi bireylerin etkileşimde bulunmak istedikleri güvenilir bir danışman olarak belirleyen değerli içerik ve konuşmalarla doğru kişileri kendinize çekme.
  • Etkileşim: Sizden satın alma olasılıklarını artırmak için onların zayıf noktaları ve hedefleri ile uyumlu içgörüler ve çözümler sunmak.
  • Memnunluk: Müşterilerinizin başarılı satın almalarıyla onları güçlendirmek için yardım ve destek sağlamak.

Müşteriler ürün ve hizmetlerinizi başarılı bulduğunda ve bu başarıyı başkalarıyla paylaştığında, kendi kendini devam ettiren bir döngü oluşturarak şirketinize yeni potansiyel müşteriler çeker. Şirketiniz bu şekilde hız kazanır ve bu nedenle gelen metodoloji, bahsettiğimiz bu çark için güçlü bir temel görevi görür.

Inbound Pazarlama Stratejileri

Bu stratejiler, hedef kitlenize gelen yoldan etkili bir şekilde pazarlama yapmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıda, çarkınızın dönmesini sağlamak ve işinizin daha iyi büyümesine yardımcı olmaktan ötrü tüketicileri çekmek, etkileşimde tutmak ve memnun etmek olarak bilinen her bir inbound yöntem için özel stratejiler olduğunu göreceksiniz.

Cezbetme Stratejileri

Hedef kitlenizi ve müşteri karakterinizi çeken inbound pazarlama stratejileri, içerik oluşturma ve geliştirmeye bağlıdır.

Hedef kitlenize ulaşmak için değer sunan blog makaleleri, içerik teklifleri ve sosyal medya içerikleri gibi içerikler oluşturup yayınlayarak başlayın. Örnekler, ürünlerinizi müşterilerinizin nasıl kullanacağınıza ilişkin kılavuzları, karşılaştıkları zorlukları nasıl çözebileceğine ilişkin bilgileri, müşteri referanslarını veya indirimlerle ilgili ayrıntıları içerir.

Inbound pazarlama yoluyla kitlenizin üyelerini daha derinden çekmek için, tüm bu içeriği bir SEO stratejisiyle optimize edin. Bir SEO stratejisi, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili belirli anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini, müşteriler için çözdüğünüz zorlukları ve hedef kitle üyelerine yardımcı olma yöntemlerinizi hedeflemenizi gerektirir.

Bu, içeriğinizin ve bilgilerinizin, hedef kitleniz veya işletmeniz için doğru müşteriler olarak da bilinen bu bilgileri arayan kişiler için arama motoru sonuç sayfasında (SERP) organik olarak görünmesini sağlar.

Etkileşim Stratejileri

Hedef kitlenizin ilgisini çekmek için inbound stratejileri kullanırken, potansiyel müşteriler ve müşterilerle, sizinle uzun vadeli ilişkiler kurmak isteyecek şekilde iletişim kurduğunuzdan ve ilgilendiğinizden emin olun. Bu etkileşim stratejilerini kullanırken, işletmenizin onlara sağlayacağı değer hakkında bilgi verin.

Özel etkileşim stratejileri, gelen satış çağrılarınızı nasıl ele aldığınızı ve yönettiğinizi içerebilir. Müşteri hizmetleri temsilcilerinin ilgili kişilerden ve potansiyel müşterilerden gelen aramaları nasıl ele aldığına odaklanın. Ek olarak, ürün satışından ziyade her zaman çözüm satışı yaptığınızdan emin olun. Bu, tüm anlaşmaların müşteriler ve işletmeniz için karşılıklı yarar sağlayan anlaşmalarla sonuçlanmasını sağlar – yani, doğru müşterileriniz için değer sağlarsınız.

Memnunluk stratejileri

Memnunluk veren inboun stratejiler, müşterilerin bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten çok sonra mutlu, memnun olmalarını ve sizi desteklenmelerini sağlar. Bu stratejiler, ekip üyelerinizin herhangi bir dönemde müşterilerinize yardımcı olan danışmanlar ve uzmanlar olmasını da içerir.

Müşterilere yardımcı olmak, desteklemek ve onlardan geri bildirim istemek için iyi düşünülmüş, iyi zamanlanmış sohbet robotlarını ve anketleri birleştirmek, bu insanları memnun etmenin harika bir yoludur. Botlar ve anketler, mantıklı ve değerli olduklarından emin olmak için müşterinin yolculuğu boyunca belirli noktalarda paylaşılmalıdır.

Müşterileri memnun etmek söz konusu olduğunda, sosyal medyayı dinlemek bir başka önemli stratejidir. Sosyal medya takipçileri, geri bildirim sağlamak, soru sormak veya ürün veya hizmetlerinizle ilgili deneyimlerini paylaşmak için profillerinizden birini kullanabilir. Takipçilere yardımcı olan, onları destekleyen ve teşvik eden bilgilerle bu etkileşimlere yanıt verin – bu, onları duyduğunuzu ve önemsediğinizi gösterir.

Son olarak, müşterileri memnun etmeye odaklanan bir inbound stratejisinin işareti, işletmenizin bundan herhangi bir değer elde edip etmemesine bakılmaksızın her durumda müşterilere yardımcı olan ve destekleyen stratejidir. Unutmayın, memnun bir müşteri bir marka savunucusu ve destekçisi olur, bu nedenle hem büyük hem de küçük tüm etkileşimleri dikkatli bir şekilde ele alın.

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

23 + = 27

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat