Test Blog Page

Amazon GTIN Muafiyeti (GTIN Exemption) Nedir? UPC veya EAN Barkod Numarası Olmadan Amazon’da Ürün Nasıl Listelenir?

GTIN muafiyeti nedir?

GTIN muafiyeti (GTIN Exemption), bir ürünün Amazon’da listelenmesi için Küresel Ticari Ürün Numarası – Global Trade Item Number (GTIN) gerektirmediği durumu ifade eder. GTIN’ler, tedarik zincirindeki ürünleri izlemek için kullanılan ve genellikle barkodlarla temsil edilen benzersiz tanımlayıcılardır. Ancak, antikalar ve bazı el yapımı ürünler gibi bazı ürünler GTIN’ye sahip olma zorunluluğundan muaf olabilir. Yani UPC EAN barkodunuz olmadan da Amazon’da pekala ürün listeleyebilirsiniz.

GTIN muafiyeti için gereksinimler (Barkod olmadan ürün listelemek için)

Satmak istediğiniz ürün kendi özel markanız, jenerik markasız bir ürün veya el yapımı bir ürün ise GTIN muafiyeti için başvurabilirsiniz. UPC’si veya EAN numarası olmayan başka bir markanın ürününü satıyorsanız, markanın onayı ile de başvurabilirsiniz.

Yukarıda belirtildiği gibi, Amazon tarafından sağlanan ve UPC’ye  (veya EAN) sahip olması gereken markaların bir listesini indirebilirsiniz.

Bu kimler için geçerli?

Markanın, üreticinin veya yayıncının GTIN sağlamadığı ürünleri satmak istiyorsunuz. Örneğin, özel markalı ürünler veya el yapımı ürünler.
Üreticisi, markası veya yayıncısı olduğunuz ürünleri satmak istiyorsunuz ve ürünlerinizde barkod yok. Örneğin, özel markalı ürünler veya el yapımı ürünler.
GTIN’si olmayan ürün parçalarını satmak istiyorsunuz. Örneğin, otomotiv parçaları veya mobil aksesuarlar.
Birden fazla üründen oluşan bir paket satmak istiyorsunuz. Örneğin, deri kemer ve cüzdan içeren bir paket veya iki gömleklik bir paket.

Ya bir marka adınız yoksa?

Amazon, GTIN muafiyeti için “Genel”  (Generic) olarak başvurmanıza izin verir
Ürün veya ambalajın üzerinde bir marka adı bulunmadığını kanıtlayan görseller sağlamalıdır (bazı durumlarda “Generic” olarak satış yapmanız otomatik olarak onaylanabilir).

Amazon GTIN muafiyeti nasıl talep edilir? (UPC veya EAN barkod numarası olmadan Amazon’da ürün listelemek)

1. GTIN muafiyeti için buradan başvurun veya Amazon Seller Central’daki arama işlevini kullanarak “GTIN muafiyeti için başvur”  yazın).

Satıcı hesabınıza giriş yaptıktan sonra sizi bu sayfaya götürecektir.

Amazon tarafından belirtildiği gibi, markanızı muafiyet için başvurduğunuzda, aynı marka altında yeni ürünler eklerken tekrar başvurmanız gerekmeyecektir.

Diyelim ki, markanızın adı Deneme –  satacağınız kategori de home/kitchen (ev/mutfak) kategorisi olsun. Amazon, Deneme’nin GTIN muafiyetini onayladıktan sonra, ev/mutfak (home/kitchen) kategorisinde Deneme markası altında istediğiniz kadar ürünü listeleyebilirsiniz.

2. Ürün kategorinizi seçin.

Ayrıca “+ Add more categories” (“+ Daha fazla kategori ekle”)  seçeneğine tıklayarak birden fazla kategori ve markaya aynı anda başvurabilirsiniz.

3. Markayı / Yayıncıyı Ekleyin

Metin kutusunda Amazon’un “Markasız ürünler veya paketler için “Generi” ifadesini göreceksiniz.
Bu, ürün listelemelerinizde başlığın altında “by Generic” yazacağı anlamına gelir.

Yukarıdaki örnekte, ‘Generic’i seçiyoruz.

4. “Uygunluğu kontrol et”i tıklayın

“Generic”i seçtiğinizde, o “marka” için size otomatik bir onay gösterebilir. Değilse, ürünün UPC veya marka adı olmadığını gösteren resimlerini eklemeniz gerekir.

Artık UPC/EAN kodu girmeden home/kitchen kategorisine ‘Generic’ markasını kullanarak bir ürün ekleyebiliyoruz.

Ama gerçek bir marka adı girdiğinizde karşılaşabileceğiniz bir takım adımları bakalım.

Önceki örneğimizi kullanarak, marka adı olarak Deneme girdik.

Marka adı Amazon GTIN muafiyeti için uygunsa durum altında yeşil bir onay işareti görürsünüz ve kanıt göndermeye devam edebilirsiniz.

Bu ürünün bir UPC veya GTIN’ye sahip olmadığına dair kanıt sağlamanız gerekecektir. İlk soru şu şekilde olabilir, “Marka sahibinden, üreticiden veya yayıncıdan bir destek mektubunuz var mı?” (“Do you have a supporting letter from the brand owner, manufacturer or publisher?”)

Kendi özel markanız veya el yapımı ürününüz ise, Hayır’ı (No) seçin.

Ardından, ürün adını ve ürününüzün ve ambalajının en az 2 resmini girmeniz gerekecektir.

Ürünün ve UPC kodu olmadığını gösteren ambalajın tüm açılarını eklediğinizden emin olun. Resimleriniz ayrıca ambalajın üzerinde veya ürünün bir yerinde marka adını içermelidir.

5. İstek Gönder (Submit Request)

Amazon’dan yanıt almanız 48 saati bulabilir (gerçi genellikle yalnızca birkaç saat sürer).

Talebin durumunu ‘Vaka Günlüğü’nde (‘Case Log’) görebileceksiniz. Amazon durumunuzu inceledikten sonra, onay veya ret içeren bir e-posta bildirimi alacaksınız.

Yukarıda da anlattığımız gibi eğer “Generic” seçtinizse ve onaylandısa hemen aynı kategoride ürün listeleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ürün listelerken marka adına “Generic” girmek ve barkod eklemeden “I don’t have a Product ID” seçeneğine tıklamak. (Resimdeki gibi)

Eğer örnekdeki gibi Deneme yerine kendi marka adınızı girdinizse ve onaylandıysa marka adı altında “Generic” değil kendi markanızı yazıp aynı şekilde “I don’t have a Product ID” seçeceksiniz. Yani, burada önemli olan bu seçeneği seçmek. Marka adınız ne olursa olsun GTIN muafiyeti yaptınızsa (“I don’t have a Product ID”) bu seçenek seçilmeli ki, barkod girmeden ürün listeleyebilesiniz.

Amazon GTIN muafiyeti için uygun değilseniz ne olur?

Listelemeye çalıştığınız ürün veya kategori bir GTIN muafiyeti için uygun değilse, bir UPC/EAN  kodu satın almanız veya üreticiden UPC/EAN kodunu almanız gerekir. Bunun için BuyBarcodesCheap sitesini önerebiliriz. 

Gelecekte, fiziksel bir mağazada satış yapmak ve ürünlerinizi ve markanızı Amazon dışında oluşturmak istiyorsanız, yine de bir UPC veya EAN’a ihtiyacınız olacak. 

Bu konuyla ilgili aşağıdaki YouTube videomuzu da izleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz:

Umarız bu yazımızın faydası olmuştur. Kendinize çok iyi bakın. Bol şanslar!

 

 

 

Amazon Hesabım Askıya Alındı, Nasıl Düzeltebilirim? Amazon Hesabı Askıdan Kaldırma Hizmeti

E-ticaret yaparken satış yaptığınız pazar yerlerinde hesabınızın askıya alınması gerçekten sinir bozucu bir durum. Bunlardan biri de Amazon hesabınızın askıya alınmasıdır. Ödenmemiş faturalarınız, çözülmemiş alıcı sorunlarınız ve Amazon’nin hizmet şartlarını ihlalleriniz varsa, bunlar Amazon hesaplarınızı askıya alır. Her durumda, Amazon’nin sizden istediklerini yapmaya hazır olduğunuz için hesabınızı kurtarmak nispeten kolay olmalıdır. Bununla birlikte birde sebepsiz yere askıya alınma durumları da oluyor. 

Amazon hesabım neden askıya alındı?

Bir Amazon hesabı, hesaptaki müşteri veya satıcı politikası ihlalleri nedeniyle askıya alınabilir. Bu askıya alma, Amazon’de satış yapmaya veya performans sergilemeye devam etmenizi engelleyecek şekilde geçici veya kalıcı olabilir. Hesabınızı tekrar çalıştırmayı denemek için inceleme talebinde bulunabilirsiniz, ancak Amazon bu istekleri reddedebilir.

Amazon aniden askıya alındığında ne yapmanız gerekiyor?

Yanlış bir şey yapmasanız bile hesabınız askıya alınabilir. Bu, olası güvenlik sorunlarını veya başka aklınıza gelmeyen sorunları tespit etmeyi amaçlayan sadece Amazon’nun özelliğidir. Ve size umut vermek için, Amazon’nin müşteri desteği, aslında mağazaları kapatmadıklarını veya hesapları kalıcı olarak kaldırmadıklarını doğruladı. Herhangi bir güvenlik sorunu olduğundan şüphelenilirse hesapları devre dışı bırakan bir güvenlik sistemlerine sahipler ve onlarla iletişim kurarsanız, araştırıp yeniden açacaklardır.

Amazon hesabınızı askıya alırsa e-posta adresinize veya panelde hesap sağlığı sayfasına gidin. Bu, askıya alınmanızın ve bunun nedeninin bir bildirimi olacaktır. Bulamazsanız, spam klasörünüze bakın. Bulduktan sonra, sorunun endişelerini giderin. 

Bir cevabınız olduğuna göre, e-postayı mümkün olan en kısa sürede yanıtlayın. Ne yaptığınızı açıklayın ve hesabınızın askıya alınmasını kaldırmalarına itiraz edin. E-postayı hiçbir yerde bulamazsanız veya “yanıt verilmeyen” adresten geldiyse, Amazon’nin müşteri desteğiyle iletişime geçin. Bazen sebepsiz yere askıya alınma durumları da oluyor maalesef.

Devre dışı bırakıldınız veya askıya alındınız:

Hesabın askıya alınması: Amazon hesabınıza giriş yaparsınız fakat satış yapamazsınız. 

Eğer halihazırdaki hesabınızın askıya alınmasını kaldırmak istiyorsanız,  NM Digital Team ile iletişime geçebilirsiniz. NM Digital Team’in web sitesine gitmek için buraya tıklayınız. Bu web sitesi, Amazon Suspend Açma hizmeti sağlıyor. 

Gelecekteki Askıya Almalardan Kaçınmak İçin Ne Yapmalı?

Amazon platformunda izin verilmeyen bazı ürün ve hizmetler bulunmaktadır. Bu politikalara uymak sizi askıya almaktan uzak tutacaktır. Amazon’de dikkat edilmesi gereken birkaç şeye bakalım.

  • Yasadışı Hizmetler
  • Yasadışı Ürünler
  • Müşteri şikayetleri
  • Ve birçok faktör vardır.

Umarız bu makalemiz sizin için faydalı olmuştur. Hesabınızın yeniden açılması dileğiyle hoşçakalın.

Freelancer Olmak İstiyorum. Freelancer Nasıl Olunur? Freelance Egitimi

Özel bir şirkette çalışan birçok kişi artık freelance çalışmanın yollarını arıyor ve freelance yaşam tarzına geçmek için araştırmalar yapıyor. Yıllar geçtikçe, insanlar serbest çalışan olmanın kendilerine sağlayacağı avantajların daha çok farkına varıyorlar. Freelance çalışma tarzına ilgi her geçen gün artıyor.

Bu sayede masa başı işlerden sıkılıp hayatına freelance olarak devam eden birçok insan olduğunu biliyoruz. Peki, hedefiniz tam olarak nedir?

Bu soruyu kendinize sormalı ve ayrıntılı cevaplar vermelisiniz. Eğer böyle bir yola girecekseniz dikkatli düşünmeli ve kararlarınızı yoğun bir düşünme süreci sonunda vermelisiniz.

Ani bir kararla çalıştığınız şirketten ayrılmanız ileride pişmanlık duymanıza neden olabilir. Bu sebeple acele karar vermemenizi öneririz.

Tavsiyemiz ilk etapta işinizden ayrılmak yerine kalan süre içerisinde ek iş alarak freelance çalışmanızdır. Bu şekilde ek gelir elde edip edemeyeceğinizi test etmeli ve birkaç aylık deneme süresinde serbest (freelance) çalışarak ne kadar kazanabileceğinizi görmelisiniz.

Freelancer olma yolunda kafanızı kurcalayan birden fazla soruların olduğunu biliyoruz:

Freelancer kimdir ve nasıl olunur? Freelancer ne iş yapar? Freelancer olarak nasıl çalışabilirim? Freelancer olarak ne kadar para kazanabilirim? Freelancer olmak için ne kadar mesafe katetmek gerekir? Nereden öğrenebilirim ve nasıl başlarım? gibi sorular kafanızda geziniyordur.

Ama endişelenmenize gerek yok! Size evden çalışarak, kendi işinizin patronu olarak pasif gelir kazanabileceğiniz iş modelleri önerebiliriz. Böylece freelance çalışıp, kendinize zaman ayırarak bu iş modellerini yapıp çevrimiçi olarak para kazanabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere, Freelancer olmak ve E-ticaret öğrenmek veya bu tarz işlere geçmek için kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekiyor ya da hazır kaynaklara yönelerek işinizi hızlandırabilirsiniz. Bunun için size Freelancer olma yolunda faydası olacak önemli E-ticaret eğitimlerini kapsayan çeşitli E-ticaret kurslarımızı sunuyoruz. (Kurslarımızı İncelemek için Buraya Tıklayınız)

Kurslarımızda yalnızca Freelancer olmayı değil, aynı zamanda çağımızda popüler olan E-ticareti de öğreneceksiniz. Kurslarımız aşağıdaki eğitimleri kapsıyor:

Amazon Dropshipping, Amazon FBA, Affiliate Marketing, Dropservicing, Fiverr Arbitrage, Ebay, Etsy, Bonanza ve Shopify’da nasıl satış yapacağınızı öğrenebilir, ek gelir elde edebilir ve WordPress ile site kurabilir ve satabilirsiniz.

Kursumuzda kurs tanıtımı ve kazanç kanıtları da yer alıyor. İsterseniz inceleyebilirsiniz. Ayrıca Kazanç Kanıtları sayfamızda kursiyerlerimiz/takipçilerimizin kazanç kanıtlarını da görebilirsiniz.

Her geçen gün sizin aleyhinizedir. Serbest çalışarak para kazanmak ve bu pazarda yer almak istiyorsanız E-Ticaret kurslarımıza hemen şimdi başlayabilirsiniz. 

Eğer kurs anlatımı nasıl diye merak ediyorsanız, Buradan YouTube kanalımıza abone olarak paylaşmış olduğumuz ücretsiz videoları izleyebilirsiniz. Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler! Kendinize çok iyi bakın!

Amazon E-ticaret Eğitimi. Online Amazon FBA Kursu

Amazon’da satış yapmak mı istiyorsunuz?  Aklınızda Amazon FBA nedir ve nasıl yapılır soruları var ve adım adım öğrenmek için yollar mı arıyorsunuz? O zaman bu site tam size göre. Lütfen arkanıza yaslanarak okumaya devam ediniz…

Öncelikle, Amazon’da satış yapmaya başlamak için detaylı araştırma yapmanız gerek, yada hazır kaynaklara başvurarak işinizi hızlandırabilirsiniz. Bunun için size Amazon FBA kursumuzu sunuyoruz. Tecrübe edindiğimiz konuları ele alarak hazırlamış olduğumuz Amazon eğitimimize hemen şimdi başlayabilirsiniz. Eğitimi incelemek için tıklayınız.

Eğitimi bitirdikten sonra Amazon FBA iş modelini bilecek ve Amazon’dan para kazanma yolunda ilk adımınızı atmış olacaksınız.

Kursumuzda kurs tanıtımı ve kazanç kanıtları da yer alıyor. İsterseniz inceleyebilirsiniz. Ayrıca Kazanç Kanıtları sayfamızda kursiyerlerimiz/takipçilerimizin kazanç kanıtlarını da görebilirsiniz.

Amazon FBA iş modeline başlamaya hazır mısınız? – Hemen Kursa Kaydol!

Kursumuza katılarak Amazon FBA ile birlikte Amazon Dropshipping ve Dijital Pazarlama derslerine de erişmiş olacaksınız. Yani tek seferlik ödeyeceğiniz ücretle tek eğitime değil, aynı zamanda 3 eğitime de erişim hakkı kazanmış oluyorsunuz.

Bu yazımız da buraya kadar. Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler! Kendinize çok iyi bakın!

Amazon E-ticaret Eğitimi. Online Amazon Dropshipping Kursu

Amazon’da satış yapmak mı istiyorsunuz?  Aklınızda Amazon Dropshipping nedir ve nasıl yapılır soruları var ve adım adım öğrenmek için yollar mı arıyorsunuz? O zaman bu site tam size göre. Lütfen arkanıza yaslanarak okumaya devam ediniz…

Öncelikle, Amazon’da satış yapmaya başlamak için detaylı araştırma yapmanız gerek, yada hazır kaynaklara başvurarak işinizi hızlandırabilirsiniz. Bunun için size Amazon Dropshipping kursumuzu sunuyoruz. Tecrübe edindiğimiz konuları ele alarak hazırlamış olduğumuz Amazon eğitimimize hemen şimdi başlayabilirsiniz. Eğitimi incelemek için tıklayınız.

Amazon Dropshipping eğitimimizi “5 in 1 Pro ve “10 in 1” Bundle kurslarımızda bulabilirsiniz. Hangisine isterseniz kaydolabilirsiniz. 

Eğitimi bitirdikten sonra Amazon Dropshipping iş modelini bilecek ve Amazon’dan para kazanma yolunda ilk adımınızı atmış olacaksınız.

Kursumuzda kurs tanıtımı ve kazanç kanıtları da yer alıyor. İsterseniz inceleyebilirsiniz. Ayrıca Kazanç Kanıtları sayfamızda kursiyerlerimiz/takipçilerimizin kazanç kanıtlarını da görebilirsiniz.

Amazon’da dropshipping iş modeline başlamaya hazır mısınız? – Hemen Kursa Kaydol!

Kursumuza katılarak Amazon dropshipping ile birlikte Amazon FBA ve Dijital Pazarlama derslerine de erişmiş olacaksınız. Yani tek seferlik ödeyeceğiniz ücretle tek eğitime değil, aynı zamanda 3 eğitime de erişim hakkı kazanmış oluyorsunuz.

Eğer kurs anlatımı nasıl diye merak ediyorsanız, Buradan YouTube kanalımıza abone olarak paylaşmış olduğumuz videoları izleyebilirsiniz. Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler! Kendinize çok iyi bakın!

ÜCRETSİZ İnternetten Para Kazanma Eğitim Serisi- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat