Test Blog Page

Twitch Nedir ve Nasıl Çalışır? Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

Twitch Nedir?

Twitch, oyuncular için canlı bir yayın platformudur. Oyuncu olmayanlar, diğer insanları video oyunları oynarken izlemenin çekiciliğini göremeyebilir, ancak her gün 15 milyon kullanıcıyla Twitch oldukça popülerleşiyor.

Twitch’teki birincil odak noktası video oyunlarıdır. Kullanıcılar oyun oynayan diğer insanları izleyebilir, diğer izleyicilerle etkileşime girebilir veya kendi oyunlarını dünyaya canlı yayınlayabilir. Fortnite, Teamfight Tactics, League of Legends ve Grand Theft Auto V gibi popüler oyunların en çok izlenenler arasında olduğu birçok farklı oyun yayınlanıyor.

Yayıncılar ayrıca abonelikler ve Twitch ortaklıkları yoluyla para kazanma potansiyeline sahiptir. Platformun en büyük yıldızı ‘Ninja’nın 11 milyondan fazla takipçisi var ve bildirildiğine göre ayda 500.000 dolardan fazla kazanıyor.

Twitch Neden Bu Kadar Popüler?

Oyun, İrlandalı çocuklar ve gençler arasında çok popülerdir ve Twitch platformu, kullanıcıların yeni oyunlar hakkında bilgi edinmesine, oyun oynamaya ilişkin ipuçları almasına, diğer oyuncularla etkileşime girmesine ve oyun kişiliklerini takip etmesine olanak tanır. En sevdikleri futbolu veya tenis yıldızını izleyen spor hayranları gibi, Twitch izleyicileri de en sevdikleri oyuncuları takip ediyor.

Twitch’teki içeriğin çoğunu oyun oluştururken, platform aynı zamanda müzik performanslarına, aşçılık gösterilerine, sanat ve el sanatları üzerine eğitimlere ve insanların hayatlarının akış yönlerini yaşadıkları bir IRL (In Real Life – Gerçek Hayatta) bölümüne de ev sahipliği yapıyor.

Twitch Nasıl Çalışır?

Resmi web sitesi ve ayrıca cep telefonu uygulamaları ve oyun konsolları da dahil olmak üzere Twitch’i izlemenin birkaç yolu vardır. Kullanıcılar ayrıca web kamerası ve mikrofon gibi ekipmanlarla kendilerine ait bir canlı yayın oluşturabilirler.

Twitch ana sayfası, en popüler kullanıcı oyunları veya trend olma eğiliminde olan mevcut farklı oyunları görüntüler ve ardından kullanıcı, belirli bir oyunun hangi akışını izleyeceğini seçer.

Twitch Yayıncıları Nasıl Para Kazanır?

Yayıncılar Twitch’te kitle fonlu abonelikler, izleyici bağışları ve “Twitch Bits” (başka bir izleyici bağışı biçimi) yoluyla para kazanıyor. Ayrıca reklamlardan, marka sponsorluklarından, satış ortaklığından, ürün ve oyun satışlarından da para kazanıyorlar. Ayrıca bazı Twitch yayıncıları, YouTube videolarından ve Patreon’daki kitle fonlamasından da gelir elde ediyor.

 1. Bağışlar
 2. Youtube
 3. Patreon
 4. Satış ortaklğı
 5. Marka sponsorlukları
 6. Ürün
 7. Abonelikler
 8. Twitch paraları
 9. Oyun satışları
 10. Reklam geliri

Twitch Size Ne Zaman Ödeme Yapar?

Twitch’te nasıl para kazanacağınızı anladıktan sonra, hesap bakiyeniz 100 $ ‘dan fazlaysa platform size her 15 günde bir ödeme yapacaktır.

Ortak Olmadan Twitch’te Nasıl Para Kazanılır?

Açık bir şekilde anlatmak gerekirse, akışa yeni başladıysanız, Twitch’te para kazanmak inanılmaz derecede zor olabilir.

 Başlangıç olarak, bir Twitch Ortağı veya İş Ortağı olana kadar aboneliklerden, Twitch Bit’lerinden, oyun satışlarından veya reklamlardan para kazanamazsınız. Ayrıca, büyük bir takipçiniz olana kadar sponsorluklardan veya ürünlerden para kazanmak neredeyse imkansızdır.

Bununla birlikte, bir Ortak olmadan Twitch’te nasıl para kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, aşağıdakileri büyütürken başlamanın 4 yolu vardır:

 • Bağışlar
 • Patreon
 • Youtube
 • Satış ortaklığı

Bağışlar

Birçok Twitch kullanıcısı, favori yayıncılarını para bağışlayarak (veya “ipucu” ile) desteklemeyi sever. Bir partner veya satış ortağı olana kadar Twitch Bitlerini kabul edemezseniz de, üçüncü taraf bir hizmet aracılığıyla bağışları kabul edebilirsiniz.

PayPal, Streamlabs, Muxy veya Donorbox gibi hizmetlerle kanalınıza “Bağış Yap” düğmesi ekleyerek bağış toplamaya başlayabilirsiniz.

Görüntüleyenlerin bağış yapmasını kolaylaştırmanın iki ana yolu vardır:

 • Profilinizin “Hakkımda” bölümüne bir bağış paneli ekleyin.
 • Bağış linkinizi sohbette Nightbot veya Moobot gibi bir hizmetle tanıtın.

Ayrıca, yayın içi hizmetleri “satarak” izleyicileri bağış yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Örneğin, bir müzisyenseniz, bağışçılardan şarkı istekleri alabilirsiniz. Ya da birinci şahıs nişancı oyunları oynarsanız, oyunu daha ilginç hale getirmek için sınırlı bir süre için zırhınızı bırakmayı teklif edebilirsiniz.

Youtube

Akışlarınızın en iyi kısımlarını bir YouTube kanalına yükleyerek, YouTube reklamlarından biraz para kazanmaya başlamak mümkündür.

Örneğin, oyun derlemeleri, akışlarınızdan ilginç veya eğlenceli klipler ve hatta yeni içerikler yükleyebilirsiniz.

Tıpkı Twitch gibi, YouTube’da para kazanmak oldukça zor olabilir. Ancak, YouTube’a video yüklemenin başka bir önemli faydası daha vardır: Twitch yayınlarınıza yeni takipçiler çekmenin harika bir yoludur.

Neden?

Twitch, yayıncılara yeni izleyicileri çekmek için pek çok yol sunmuyor. Bununla birlikte, YouTube’un kapsamlı arama özellikleri, ilgili video önerileri ve hatta izleyiciler için kişisel önerileri vardır.

Bu nedenle, tüm en iyi Twitch yayıncıları da düzenli olarak YouTube’da paylaşımda bulunur. Örneğin, popüler Twitch yayıncısı Ludwig Ahgren her gün yeni bir YouTube videosu yayınlıyor:

Patreon

Çok fazla takipçiniz olmadığında Twitch’te nasıl para kazanılacağını anlamak zordur. Ayrıca, İştirak olana kadar Twitch aboneliklerinden yararlanamazsınız.

Bununla birlikte, yayınlarınızı seven birkaç düzenli izleyiciniz varsa, onları yarattığınız ödüller karşılığında her ay Patreon’da size para bağışlamaya teşvik edebilirsiniz.

Örneğin, müşteriler için özel video içeriği sunabilir veya en iyi oyun ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşabilirsiniz.

Twitch profil açıklamanıza Patreon sayfanıza bir bağlantı eklediğinizden ve yayınlar sırasında Patreon ödüllerinizi izleyicilere tanıttığınızdan emin olun.

Satış ortaklığı

Ortak olmadan Twitch’te para kazanmanın bir başka harika yolu, satış ortaklığı linklerini paylaşmaktır (bu, bir Twitch Ortağı olmakla karıştırılmamalıdır).

Satış ortaklığı, teklifleri çevrimiçi olarak tanıtma ve satmaya yardımcı olduğunuz her şey için bir ücret veya komisyon alma sürecidir.

Kulağa oldukça hoş geliyor, değil mi?

Amazon Associates, muhtemelen yayıncıların satış ortaklığıyla para kazanmanın en yaygın yoludur. Bu program, Amazon’daki ürünlere bağlanmanıza ve izleyicilerinizin yaptığı herhangi bir satın alma işleminden bir pay almanıza olanak tanır.

Twitch yayıncıları arasında popüler olan diğer bağlı kuruluş programları arasında Play Asia ve LootCrate bulunmaktadır.

Amazon’u kullanmaya başlamak için Amazon Blacksmith uzantısını kurun. Birçok Twitch yayıncısı, kullandıkları teçhizata bağlantıları tanıtmak için bu uzantıyı kullanır:

Gelirinizi artırmak için, satış ortaklığığı linklerinizi sosyal medya profillerinizde, bir chatbot kullanarak sohbette ve yayınlar sırasında tanıtın.

Trello Nedir? Trello Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Trello Nedir? Çevrimiçi Proje Yönetimi Aracı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Trello, bir proje yönetimi ve ekip işbirliği aracıdır. Trello, yapışkan notlara sahip bir panoya benzer bir görünüme sahiptir – projeler ve görevler sütunlar halinde düzenlenebilir ve iş akışını, proje sahipliğini ve durumu belirtmek için kolayca taşınabilir.

Trello’nun popülaritesi büyük ölçüde basitliğinden kaynaklanmaktadır. Geleneksel proje yönetimi araçları profesyonel proje yöneticileri için tasarlanırken ve kullanımı veya anlaşılması kolay olmayan Gantt çizelgeleri gibi karmaşık teknikleri kullanırken, Trello kullanım kolaylığını vurgular. Çoğu insan Trello’nun temellerini dakikalar içinde kavrayabilir ve bir gün içinde tek başına kullanarak veya bir ekibin parçası olarak başarılı olabilir.

Öyle olsa bile, Trello güçlüdür. Görevler, resimler ve dosya ekleri dahil olmak üzere zengin bilgiler içerebilir, ayrıca bunlara son tarihler ve diğer durum izleme verileri atanabilir. Görevler ayrıca ekip üyelerinin ilerlemeyi izlemesine olanak tanıyan notlar içerebilir ve belirli kişiler eylem ve takip için işaretlenebilir.

Trello ayrıca Google Drive, OneDrive, GitHub, Slack, Jira ve çok daha fazlası gibi yüzlerce üçüncü taraf uygulama ve hizmetlerle entegrasyonu destekler. Aynı zamanda, Trello panonuza dayalı bir kapanma çizelgesi oluşturabilen ve kartları belirli bir tarihe veya saate kadar “erteleyebilen” bir diğeri gibi, Trello için açıkça tasarlanmış birçok özel eklentiyi de destekler.

Trello Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir Trello hesabı birden fazla panoyu destekler. Bir panoyu, bir veya daha fazla kişinin üzerinde çalıştığı genel bir proje olarak düşünebilirsiniz. Bir pano şuna benzer:

 • Pano: Genel çalışma alanı panodur ve herhangi bir sayıda liste ve kart içerebilir.
 • Listeler: Trello’daki bir liste, kartları içeren bir sütundur. Listeleri nasıl kullanacağınız ve düzenleyeceğiniz tamamen size ve projenizin ihtiyaçlarına bağlıdır. Örneğin, her liste ekipteki bir kişi olabilir ve pano herkesin görevlerini izler. Veya listeyi, görevler işlenirken ve tamamlanırken her kartın bir listeden diğerine taşındığı bir iş akışı olarak düzenleyebilirsiniz.
 • Kartlar: Kart, Trello’daki en küçük birimdir ve genellikle gerçekleştirilmesi gereken görevleri tanımlamak için kullanılır. Kartın yalnızca bir adı yoktur, aynı zamanda kartı açarsanız, dosya ekleri, resimler, notlar ve daha fazlasını içerebilir. Ayrıca gerekirse takım kontrol listesi gibi standart bilgileri içerecek şekilde kartlar için bir şablon da oluşturabilirsiniz. Kartlar bir tıklama ile açılıp düzenlenebilir ve kartları listeler arasında taşımak, sürükleyip bırakmak kadar kolaydır, böylece yeni kullanıcılar çok az eğitimle başlayabilir.

Trello Fiyatlandırması

Trello’ya başlamak için Trello web sitesine gidin ve ücretsiz bir hesap için e-posta adresinizle kaydolun. Trello öncelikle bir web uygulaması olarak kullanılır, ancak ücretsiz olarak kullanılabilen bir mobil uygulama sürümü de vardır. Kullanıcılar web sürümünü, mobil uygulamayı kullanabilir veya bunlar arasında geçiş yapabilir.

Hizmetin üç fiyatlandırma katmanı vardır.

Ücretsiz: Trello’nun ücretsiz sürümü maksimum 10 pano içerir, ancak her bir panonun sahip olabileceği liste veya kart sayısı konusunda bir sınır yoktur. Dosya ekleri yine de 10 MB ile sınırlıdır.

İşletme sınıfı: Kullanıcı başına aylık 9,99 ABD doları olarak fiyatlandırılan bu düzey, her biri 250 MB’a kadar olan kartlarda sınırsız sayıda panoya ve dosya ekine erişim sağlar. Trello ayrıca gelişmiş kontrol listesi özellikleri, özelleştirilebilir arka planlar ve panolar için şablonlar ve daha fazlası gibi premium özellikler içerir.

Kurumsal: En yüksek kademe kullanıcı başına aylık 17,50 ABD dolarından başlar, ancak koltuk sayısını artırdıkça fiyat kademeli olarak düşer; en düşük ücret, örneğin, 5.000 kullanıcı için kullanıcı başına aylık 7,38 ABD dolarıdır. Bu katman, bazı ek yönetim ve güvenlik özellikleriyle birlikte Business Class Düzeyindeki her şeyi içerir.

Danışmanlık Nedir? Danışmanlar Ne Yapar? Danışmanlık Maaşları

Danışman olmak, bir işi etkili ve karlı bir şekilde yürütmenin tüm ayrıntılarını öğrenmek için heyecan verici bir fırsattır. Ana dalınız ne olursa olsun, farklı iş modelleriyle ilgilenen yaratıcı bir problem çözücüyseniz, o zaman danışman olmak tam size göre olabilir.

Danışmanlık alanında çalışmayla ilgili bilmeniz gereken temel şeylerden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Danışmanlık Nedir?

Danışmanlık, başvurduğu sektöre bağlı olarak çeşitli anlamlara sahip olabilen oldukça geniş bir terimdir. Örneğin, şirketlerin pazarlama kampanyalarını oluşturmalarına ve optimize etmelerine yardımcı olan bir pazarlama danışmanı olarak veya bir kuruluş için yazılım sistemleri tasarlayan bir yazılım danışmanı olarak çalışabilirsiniz.

Bununla birlikte, terimin birçok uygulaması olmasına rağmen, genellikle yönetim veya strateji danışmanlığına, şirketlerin karşılaştıkları büyük operasyonel veya stratejik zorluklara değinerek verimliliklerini ve karlarını artırmalarına yardımcı olma uygulamasına atıfta bulunmak için kullanılır.

Danışmanlar Ne Yapar?

Danışmanlık rolleri, çalıştığınız danışmanlık firmasının türüne ve birlikte çalıştığınız şirketlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Örneğin, büyük yönetim danışmanlığı şirketlerinden birinde çalışıyorsanız, genç bir danışman olarak başlayıp kıdemli danışman rolüne yükselen oldukça yapılandırılmış bir kariyer yolunu takip edeceksiniz. iki ila üç yıl içinde.

Daha büyük danışmanlık şirketlerinden birinde çalışmak, aynı zamanda, birkaç yıl boyunca danışmanlıkta çalıştıktan sonra yalnızca belirli bir sektörde, sektörde veya iş türünde uzmanlaştığınız için, ilk yıllarınızda genelci olma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına da gelir. Daha küçük danışmanlıklarda veya butik firmalarda, genellikle baştan itibaren belirli bir sektöre (sağlık veya teknoloji gibi) odaklanacak ve yalnızca o sektörde çalışacaksınız.

Danışmanlık Alanında Çalışmanın Zorlukları Nelerdir?

Danışman olmak heyecan verici bir kariyer yoludur, ancak zorlukları da vardır. Başlıca olanlardan biri seyahat etmek. Diğer birçok kariyer seyahat gerektirse de (örneğin satış), çok azı danışmanlık kadar seyahat yoğun.

Aslında, her çalışma haftasının beş gününden dördünü seyahat eden danışmanları duymak alışılmadık bir şey değildir, bu da seyahat dışı sürenizin genellikle hafta sonları ile sınırlı olacağı anlamına gelir.

Ek zorluklar arasında uzun saatler (12 saatlik günler standarttır) ve birkaç ayda bir yeni bir ekiple yakın çalışma yer alır. Bu faktörlere alışmak biraz zaman alsa da, çoğu danışman bunlara oldukça hızlı adapte olur ve rollerinde başarılı olabilir.

Danışmanlık Alanında Çalışmanın Faydalarından Bazıları Nelerdir?

Danışman olmanın temel faydalarından biri, birden fazla endüstri ve iş modeli hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olmaktır. Aslında bu bilgi, danışmanlık kariyeriniz boyunca ve ötesinde size iyi bir şekilde hizmet edecek ve operasyonel ve yönetsel sorunları hızlı bir şekilde tespit etmenize ve bunları çözmek için yaratıcı çözümler üretmenize olanak sağlayacaktır.

Seyahat işin zorlayıcı bir parçası olsa da, heyecan verici de olabilir, size ülkenin yeni kısımlarını görme fırsatı verir. Danışmanlık ayrıca sunum becerilerinizi geliştirecek, size etkileyici sunum setlerini nasıl oluşturacağınızı ve amacınızı her türden izleyiciye nasıl etkili bir şekilde ileteceğinizi öğretecektir.

Tipik Bir Danışman Maaşı Nedir?

Danışman olmanın diğer faydalarından biri de yüksek kazanç potansiyeli. Aslında, danışmanlık çevredeki en kazançlı mesleklerden biridir ve yeni mezunlar için harika maaşlar sunar. Yönetim danışmanları için giriş seviyesi maaşları tipik olarak 63.000 $ ‘dan (ikramiyeler dahil) başlar, ancak bu, çalıştığınız firmanın büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir.

Danışmanlık maaşları, her yıl ek deneyim ile önemli ölçüde artar ve bir proje lideri için 250.000 ABD dolarına, hatta bir ortak için 500.000 ABD dolarına kadar çıkabilir.

Danışmanlık kesinlikle zorlu bir alan olsa da, aynı zamanda yeni mezunlara birçok fırsat sunan heyecan verici bir alandır. Danışman olmanın size uygun olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, bir danışmanlık firmasında staj yapmak ve sektörün rolü ve kültürü hakkında uygulamalı bir fikir edinmektir.

Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarım Hizmeti

Grafik tasarım, profesyonellerin mesajları iletmek için görsel içerik oluşturdukları bir zanaattır. Tasarımcılar, görsel hiyerarşi ve sayfa düzeni tekniklerini uygulayarak, kullanıcıların özel ihtiyaçlarını karşılamak için tipografi ve resimleri kullanır. Aynı zamanda, grafik tasarım kullanıcı deneyimini optimize etmek için etkileşimli tasarımlarda öğeleri görüntüleme mantığına odaklanır.

Grafik Tasarım, Kullanıcı Deneyimini Görsel Olarak Kalıplamakla ilgilidir

Grafik tasarım, Mısır hiyerogliflerinden en az 17.000 yıllık mağara resimlerine kadar uzanan eski bir sanattır. 1920’lerin baskı endüstrisinde ortaya çıkan bir terimdir. Logo oluşturma dahil bir dizi faaliyeti kapsamaya devam ediyor. Bu anlamda grafik tasarım, estetik çekicilik ve pazarlamayla ilgilidir.

Grafik tasarımcılar görüntüleri, renkleri ve tipografiyi kullanarak izleyicileri cezbeder. Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi (UX) tasarımında çalışan grafik tasarımcıları, örneğin görüntü konumları ve yazı tipi ile ilgili stil seçimlerini insan merkezli bir yaklaşımla gerekçelendirmelidir.

Bu, kullanılabilirliği en üst düzeye çıkaran güzel görünümlü tasarımlar oluştururken belirli kullanıcılarınıza odaklanmanız ve onlarla en çok empati kurmanız gerektiği anlamına gelir. Estetik bir amaca hizmet etmelidir – UX tasarımında sanat uğruna sanat yaratmayız. Bu nedenle, grafik tasarımcıların görsel tasarıma dalması gerekir. UX için tasarım yaparken şunları yapmalısınız:

 1. Kullanıcılar için erişilebilirliği sağlamak amacıyla etkileşimli tasarımlarınızın bilgi mimarisini düşünün.
 2. Kullanıcıların görsel işleme yetenekleri de dahil olmak üzere, tüm kullanıcı deneyimini dikkate alan işler oluşturmak için grafik tasarım becerilerinden yararlanın.

Örneğin, aksi halde memnun edici bir mobil uygulama, kullanıcılara ihtiyaç duydukları şeyi birkaç parmak tıklamayla sunamazsa, tasarımcıları grafik tasarım ile kullanıcı deneyimini bir araya getirmeyi başaramamış olacaktır.

UX’te grafik tasarımın kapsamı, kullanıcıların oldukça zevkli, anlamlı ve kullanışlı bulduğu güzel tasarımların oluşturulmasını kapsar. “Rhode Island School of Design” başkanı John Maeda “Tasarım, bir soruna çözümdür. Sanat, bir soruna sorudur.” deye fikirlerini ifade etmiştir.

Grafik Tasarım Duygusal Tasarımdır

Dijital çağda çalışmak, etkileşimli yazılımla tasarım yapmanız gerektiği anlamına gelse de, grafik tasarım hala çok eski ilkeler etrafında dönüyor. Kullanıcılarla ilk bakışta doğru akoru tutturmanız yani, grafik tasarımın duygusal tasarımla uyuşması çok önemlidir.

Bir grafik tasarımcı olarak, renk teorisi ve doğru renk düzeni seçiminin ne kadar hayati olduğu konusunda sağlam bir anlayışa sahip olmalısınız. Renk seçenekleri yalnızca kuruluşu değil (ör. Mavi takım elbise bankacılığı) aynı zamanda kullanıcıların beklentilerini de yansıtmalıdır (ör. Uyarılar için kırmızı; bildirimler için yeşil).

Öğelerin tonla nasıl eşleştiğini göz önünde bulundurarak tasarlamalısınız (örneğin, heyecan veya mutluluk için sans-serif yazı tipleri). Ayrıca genel etki için tasarlamanız ve örneğin bir açılış sayfasından harekete geçirici mesaja kadar onları yönlendirirken kullanıcıların duygularını nasıl şekillendirdiğinizi not etmeniz gerekir. (Grafik Tasarım hizmeti için bizimle iletişime geçin)

Genellikle, grafik tasarımcılar daha küçük ekranlar için hareket tasarımına dahil olurlar. Grafik tasarımcılar çalışmalarının estetiğinin kullanıcılarının beklentilerini nasıl karşıladığını dikkatlice izleyecekler.

Kullanıcıların ihtiyaçlarını ve düşünce yapılarını önceden tahmin ederek tasarımlarının kullanılabilirliğini akıcı, kusursuz bir deneyim içinde geliştirebilirler. Kullanıcı psikolojisi göz önünde bulundurularak, bazı özellikle ağır grafik tasarım hususlarına, yani aşağıdakilere odaklanmak önemlidir:

 • Simetri ve Denge (simetri türleri dahil)
 • Akış
 • Tekrarlama
 • Desen
 • Altın Oran (yani 1: 1.618’lik oranlar)
 • Üçte Bir Kuralı (yani, kullanıcıların gözleri iyi düzeni nasıl tanır)
 • Tipografi (yazı tipi seçiminden başlık ağırlığına kadar her şeyi kapsar)
 • Hedef Kitle Kültürü (örneyin renk kullanımıyla ilgili. Bir uyarı olarak kırmızı veya bazı Doğu kültürlerinde iyi bir şans işareti olarak. Okuma düzeni: ör. Batı kültürlerinde soldan sağa)

Genel olarak, grafik tasarım var olduğu sürece UX ve UI tasarımında göreviniz bilgileri uyumlu bir şekilde görüntülemektir. Güzelliğin ve kullanılabilirliğin el ele gittiğinden ve bu nedenle tasarımınızın kuruluşunuzun ideallerini kullanıcılarınıza gizlice taşıyabileceğinden emin olmalısınız.

Güvenilir bir görsel varlık oluşturduğunuzda, sadece kullanıcılarınızın onları bulmayı bekledikleri yerlerde estetik açıdan hoş öğeler düzenlediğiniz için değil, aynı zamanda tasarımlarınızın sergilediği değerler de onlarınkini yansıttığı için kullanıcılara ne yapmak istediklerini bildiğinizi ima edersiniz.

Görsel içeriğiniz tasarımınızın kaderini hızla belirleyeceğinden, kullanıcıları rahatsız edebilecek en ufak bir tetikleyiciyi görmezden gelmeyin. Mükemmel bir Grafik Tasarım hizmetine ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bing Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google’ın sade eski arayüzünden sıkıldıysanız ve diğer arama motoru seçeneklerini keşfetme havasındaysanız, neden Microsoft’un Bing’ini denemiyorsunuz? Google’dan ne kadar farklı olduğu ve mobil uygulamasından ne bekleneceği de dahil olmak üzere Bing hakkında bilmeniz gereken her şeyler bunlardır.

Bing Nedir?

Bazen Bing Arama olarak da anılan Bing, Microsoft tarafından geliştirilen bir arama motorudur ve bing.com ziyaret edilerek erişilebilen bir arama motoru web sitesi olarak bilinir.

Bing hala çoğunlukla arama motoru web sitesiyle bilinse de, web arama hizmetlerine erişmenin tek yolu bu değil. Bing’i kullanmak isteyenler, Bing mobil uygulamasının yanı sıra Microsoft Edge üzerinden de kullanabilir.

Edge’de, tarayıcının varsayılan arama motoru olduğundan, Edge’in arama çubuğunu kullanarak bir web araması yaptığınızda Bing’e otomatik olarak erişilebilir. Bu nedenle, arama çubuğunu kullanarak Edge’de bir arama yaptığınızda, doğrudan Bing’in arama sonuçlarına yönlendirileceksiniz.

Bing ve Google

Hem Bing hem de Google, günlük web taramasının en temel görevlerinden birini gerçekleştiren arama motorlarıdır, ancak birbirlerinden nasıl farklıdırlar? Ana farklarından dördüne bir göz atalım.

GÖRÜNÜM VE ARAYÜZ

Hemen hemen, Bing ve Google arasındaki fark, sadece kendi arayüzlerine bağlı olarak hemen belirgindir. Google’ın ana arama sayfası, tasarımı gereği basit ve minimal iken, Bing ise bunun tam tersi, genellikle muhteşem fotoğraflar ve en son haberlerin bağlantılarıyla doludur. Bing hala basit, bulunması kolay bir arama çubuğuna sahiptir, ancak Google’ın arama çubuğu gibi web sayfasının ortasında değildir; aslında, kasıtlı olarak merkezden uzak görünüyor.

Arama Sonuçları Kalitesi

Çoğunlukla, fikirler, Bing ve Google tarafından oluşturulan arama sonuçları arasında kalite açısından çok fazla bir fark olmadığı yönündedir.

Bununla birlikte, zamana duyarlı bilgileri aramak söz konusu olduğunda, akılda tutulması gereken birkaç farklılık vardır. Her şeyden önce, haber makalelerini arıyorsanız veya en son bilgileri gerektiren bir şeyi araştırıyorsanız, Bing, arama sonuçlarının yanında yayın tarihini her zaman sağlamaması açısından Google’dan biraz daha az yararlıdır. hangi makale veya kaynağın en güncel bilgilere sahip olduğunu hızlıca görmek daha zordur. Google bu tarihleri daha sık sağlar.

Bing’in bu tarihleri çok sık sağlamaması da başka bir farkı vurgulama eğilimindedir; Bing her zaman en son makaleleri arama sonuçlarının en üstüne koymaz ve daha uygun ve yeni makaleler veya videolar yerine daha eski makaleleri gösterme eğilimindedir.

Gelişmiş Arama Seçenekleri

Hem Bing hem de Google, arama sonuçlarını daraltmak için gelişmiş arama seçenekleri ve filtreler sağlar, ancak Google’ın gelişmiş seçeneklerini ve filtrelerini bulmak Bing’inkinden daha kolaydır.

Aslında, Bing tarafından oluşturulan belirli bir arama sonuçları sayfasında, görseller veya videolar gibi farklı bir sonuçlar sekmesi seçinceye kadar gelişmiş arama ayarları veya filtreleri için bir seçenek görünmüyor. Bununla birlikte, Google’ın arama sonuçları sayfasında, Gelişmiş Arama ve diğer arama araçları ve filtreler genellikle kolayca bulunur ve seçtiğiniz sonuç sekmelerinin çoğunda görünür.

Bing Arama Uygulamasıyla Mobil Arama

Web aramanızın çoğunu bir mobil cihazda yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, Bing Arama uygulamasını deneyin. Bing Arama uygulaması hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabilir.

Uygulamanın arama motoru yönü, Bing’in ana masaüstü web sitesiyle aynı kalitede arama sonuçları sağlar, ancak Bing’in mobil uygulaması Near Me, Fun ve Gas gibi birkaç önemli özellik sunar:

 • Yakınımda (Near Me): Buna dokunduğunuzda Bing, yakınınızdaki yüksek puanlı restoranların bir listesini ve ziyaret edilecek yerel turistik yerlerin bir listesini otomatik olarak dolduracaktır.
 • Eğlence (Fun): Bing, zamanınızı meşgul edebileceğiniz bir dizi eğlenceli mobil uyumlu oyun ve sınav gösterecektir.
 • Benzin (Gas): Bing, adresleri ve en güncel benzin fiyatları ile en yakın benzin istasyonlarının bir listesini otomatik olarak oluşturacaktır.

Bing ve Google, etraftaki en tanınmış arama motorları olabilir, ancak kesinlikle tek arama motorları onlar değildir. DuckDuckGo ve Dogpile gibi göreve hazır olan başka harika web arama motorları da var.

Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?