Amazon ve Ebay’de Satmanın Avantajları ve Dezavantajları

Amazon ve Ebay’de Satmanın Avantajları ve Dezavantajları

İlk bakışta, Amazon ve eBay gibi çevrimiçi pazarlar kusursuz gelir kaynağı yaratıyor gibi görünüyor. Ancak yinede çaba ve emek sarf etmeniz gerekecektir.Yanlızca satışlarda değil biliyorsunuz satış olduğu gibi geri iade durumları veya bazen sizin için eksi durumlarda olacaktır. Nede olsa ticaret yapıyorsunuz.Bu yüzden herşeyi göz önünde bulundurmalısınız. Ve bu yazımızda Amazon ve Ebay’de satmanın artıları ve eskilerinden bahsedeceğiz. Yani sizin için ne tür avantajları ve dezavantjları olacaktır. 

Amazon ve Ebay’de Satmanın Avantajları

1. Yüksek Trafik Kanalından Satışları Artırma

Amazon ve Ebay’de satmanın en büyük avantajlarından biri müşteri kitlesidir.. Amazon ayda yaklaşık 2.34 milyar ziyaretçiyi sitesine çekiyor ve eBay 1.26 milyar fazla aktif alıcıya ev sahipliği yapıyor.Ve daha da artması bekleniyor.Buda sizin ürünlerinizin kolaylıkla satılmasına neden olacaktır. Yani bu pazarlarda herkesin,herbir ürünün alıcısı vardır.Yani satmaz demeyin,mutlaka deneyin.  😎 

Bir Amazon yöneticisine göre, satıcılar Amazon Pazarına katıldıklarında satışlarında ortalama% 50’lik bir artış olduğunu bildirdi.

2. Yeni Müşteriler Edinme

Hiç kimse Amazon’u veya eBay’i mağazanızı aramak için ziyaret etmiyor. Ancak ürünlerinizi arıyor ve keşfediyor olabilirler.Buda sizin için bir artıdır çünkü beklemediğiniz anda inanılmaz satışlar olabiliyor ve yeni müşteriler ediniyorsunuz.

Kapıda bir müşteriniz olduğunda, bir pazar yeri olsa bile, mükemmel hizmet ve müşteri memnuniyetini sağlamak yoluyla tekrardan iş kazanma şansınız olur,yani müşteri tekrardan geri dönüş yapabilir. Bu özellikle, hobi malzemeleri veya balıkçılık malzemeleri gibi sık ve tekrarlanan satın alma işlemlerini teşvik eden bir kategoride ürün satıyorsanız geçerlidir.

3. Pek çok kişi bu pazarlarda alışveriş yapmayı tercih ediyor

Pazar yerleri sayıca güçlüdür. Bu, gerçek dünyadaki,işte çiftçi marketleri, alışveriş merkezleri ve gıda römorku parkları gibi çevrimiçi marketler için de geçerlidir.

Pazarın çeşitliliği ve hepsi bir arada özelliği, bu tür alışveriş deneyimini tercih eden çok sayıda müşteriyi çekebilir. Online pazar yerleri, alıcılar için sorunsuz bir deneyim yaratmak amacıyla ek akışlı tekli ödeme ve karşılama desteğini de getiriyor.

Amazon ve Ebay’de Satmanın Dezavantajları

Bu tür online pazarlarda satış yapmak için bazı önemli artılar olsa da, dikkate alınması gereken bazı dezavantajlar da vardır.

1. Pazar Yeri Ücretleri

Bir pazardaki mağazayı kurmak, potansiyel olarak satışlarınızı güçlendirebilir, ancak aynı zamanda başka bir maliyet merkezini de sunar: pazar yeri ücretleri

Çoğu pazar yeri ücreti, her bir satışın yüzdesi olarak düşülür ve siteden siteye, hatta kategoriden kategoriye değişebilir.

Ürünlerinizi bir pazarda satmadan önce, kâr marjlarınızı iyi bildiğinizden ve pazar yerinin ücret yapısını daha iyi anladığınızdan emin olmak istersiniz.

2. Sınırlı Kontrol

Pazar altyapısının birçok avantajı olsa da, her iki yolu da kesebileceğini hatırlamak önemlidir. Pazar yerleri size yardım etmek için mevcut değil, ancak kendilerine yardımcı olmak için vardır. Odaklamaların satıcılarda değil, ürünlerde olmasını istiyorlar. Ve bu, varlığınızı markalaştırabileceğiniz, müşterilerle iletişim kurabileceğiniz, ne tür ürünleri satabileceğiniz ve satamayacağınız gibi konuları belirtebilecekleri anlamına gelir.

Buna ek olarak, Amazon, Sears ve benzerleri gibi pazardaki sahiplerine, üçüncü taraf satıcıların popüler ürünlerini tanımlamaktan ve kendileri stoklamaktan başka bir şey kalmayacak.

3. Stoğunuzu Senkronize Etmek (Devamlı)

Bir pazar yeri, esasen ikinci bir satış noktasıdır. Ve bazen alışveriş sepetinizle konuşmak için yapılandırılamıyor. Aslında, her ikisi de aynı envanteri indiriyor, ancak birbirleriyle senkronize edilmiyor. Bu da, stok seviyenizi çok sayıda manuel mutabakat olmadan anlamaya zorluyor.

Doğru Pazar Yeri Nasıl Seçilir?

Bir pazarda satış artıları ve eksileri tartılırken, hangi pazara katılacağınızı düşünmek de faydalıdır.

Cazip cevap “hepsi!”dir, ancak her bir pazarın kendi sistemi, kendi süreçleri,sınırlamaları ve tuhaflıkları vardır. Bunları gezinmeyi öğrenmek başlarda zamanınızı alabilir. Bu nedenle, daha fazla destek alabileceğinizi bilemezseniz, bir veya iki pazar yerine sadık kalmanız en iyisidir.

En büyük ve en tanınmış pazar yerlerinden ikisi Amazon ve eBay.

Amazon

E-ticaret devi Amazon,daha keskin perakende satışını üstleniyor ve bir perakendecinin kendisi olarak Amazon, üçüncü taraf satıcıların tüketiciler için sorunsuz bir alışveriş deneyiminin parçası olmasına yardımcı olacak araçlar sunuyor.

Amazon’da satış yaparken dikkate alınması gereken bazı şeyler şunlardır:

  • Amazon FBA (Fulfillment by Amazon,) -Stoğunuzu Amazon deposuna toplu olarak göndermeyi ve kargo,paketleme,müşteri hizmetleri vs. yerine getirilmelerini sağlamalarını içeren Amazon tarafından gerçekleştirilmesi.
  • Amazon Prime-Hızlı ve güvenilir siparişlerin yerine getirilmesi için bir üne sahip olan, ücretsiz 2 günlük gönderimle alışveriş yapan kişileri teşvik eden Amazon Prime üyeliği.
  • Amazon’da yerleşik karşılaştırma alışverişi (daha iyi ya da daha kötü) sizi diğer satıcılarla rekabete düşürür.
  • Ürünlerinizi Amazon’da listelemek için genellikle aylık bir ücret alınır(39.99$); sevk ve diğer ücretler satış yapılırken ücretlendirilir ve ürün kategorinize göre değişir (çoğu kategori için% 15 komisyon).

Amazon’da satış ücretlerini kontrol ettiğinizden emin olun ve Amazon’da satış yapmayı düşündüğünüzde, kâr marjınızı hesaba katın. 

(Sıfırdan Dropshipping eğitimi almak ister misiniz? – Evet mi? o zaman HEMEN TIKLAYIN!!!)

eBay

Öte yandan, eBay, hem sabit fiyatlarla hem de en yüksek teklifi veren kişiye açık artırma sistemi yoluyla ürün almak ve satmak için büyük bir pazar yeridir. Amazon’un Amazon alışveriş deneyimlerine odaklandığı yerlerde, eBay, markanızı bir eBay mağazasında öne çıkarmanızı kolaylaştıran satıcı araçları ve özellikleri sunar.

eBay’de satmaya karar vermeden önce aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • eBay, açık artırma için sahip olduğunuz öğeleri en çok teklif veren kişiye sunmanıza olanak tanır. Bu, kullanılmış, benzersiz veya bulunması zor olan öğeleri arayan birçok müşteriyi çekecektir. Pazar yeri de sabit fiyatlarla ürün sunmak için harikadır. Aslında, düşündüğünüzün aksine, eBay’in Brüt Ürün Hacminin% 86’sı sabit bir fiyattan satılan ürünlerden ve platformda satılan ürünlerin% 80’i kullanılmamaktadır.
  • Kendi başınıza yaparak veya bir üçüncü taraf yerine getirme merkezi (depolarla veya fulfillment merkezleri ile) ile çalışarak nakliye ve yerine getirilmeyi anlamanız gerekecektir.
  • Kategori başına,listeleme başına bir ekleme ücreti vardır, ancak satıcılar eBay hesap türüne bağlı olarak aylık olarak sabit bir “ücretsiz giriş” alır. Ancak, girişinizi artırmak için ödeme yapabileceğiniz Gelişmiş Liste seçenekleri de bulunmaktadır.

eBay’de satış ücretlerini kontrol ettiğinizden emin olun ve eBay’da satış yapmayı düşündüğünüzde, kâr marjınızı hesaba katın. 

Son Karar

Amazon ile eBay arasında, piyasaya sürülecek pazar yerleri söz konusu olduğunda, gerçekten sattığınız ürüne ve performansınızın ölçeğine bağlı olarak değişir.

Kendi mağazanızdan satış yapmanın, ürünlerinizi  satamazsınız  anlamına gelmez. Ayrıca, her iki tarafın avantajlarından da faydalanamazsınız, aynı zamanda bir pazarda satmanız, başka bir ülkede de satış yapamayacağınız anlamına gelmez. En akıllıca ise sadece her seferinde birini belirlemek için zaman ayırmaktır .

Birçok başarılı tüccar sadece işlerini ve markasını çevrimiçi olarak “sahiplenmeye” alırken, aynı zamanda çevrimiçi pazarlarda bulunan büyük hacimli trafikten elde edilen satış ve kazanımları da kazanıyor.

Bu yazımızda buraya kadar. Zaman ayırıp okuduğunuz için Teşekkürler..

Amazon E-ticaret Satış Eğitimi almak istiyorsanız HEMEN TIKLAYIN!

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

34 + = 35

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat