Alibaba Nasıl Kuruldu ve İsmini Nasıl Aldı?

Alibaba Nasıl Kuruldu ve İsmini Nasıl Aldı?

Garip isimlere sahip teknoloji şirketlerine alışkınız. Örnek:  Yahoo akla geliyor. Bu yüzden, ilk halka arzının dünyanın en büyüklerinden biri olabilecek bir şirket için bir isim olarak Alibaba bir sürpriz değil.

İsim şirketin kurucusu ve CEO’su Jack Ma tarafından bir beyin fırtınasından geldi.

Eski bir İngilizce öğretmeni olan Ma, Bin Bir Gece adlı Arap hikayelerinden oluşan bir koleksiyondan Ali Baba ve Kırk Hırsızların hikayesini biliyordu.

2006 yılında CNN’nin Talk Asia programı ile verdiği bir röportaja göre, Ma, ismi ile geldiğinde bir San Francisco kahve dükkanındaydı. Garsona aşina olduğu bir şey olup olmadığını sordu.

‘Alibaba hakkında ne biliyorsun?’ Dedim. ve ‘Açıl Susam’ dedi. Ve dedim ki, ‘Evet, bu isim!’ 

Hikayede, “Açıl Susam” ifadesi sihirli bir şekilde hazineye açılan gizli kapıyı açar.

Sonra Ma caddeye gitti ve eğer Alibaba adını biliyorlarmı diye rastgele geçen yolculara sormaya başladı. Herkes, nerede olduklarından bağımsız olarak, ona aşina oldu.

Çin’de şirket, name adıyla telaffuz edilir, arap adı, Arapça isminin doğrudan çevirisi.

Alibaba Grubu çoklu e-ticaret platformlarından oluşmaktadır. Alibaba, Çin içindeki şirketlerin birbirlerine daha kolay satış yapabilmelerini sağlayan bir ticaret sitesidir.

Ayrıca, bireylerin mal alıp satabildiği eBay gibi tüketici web sitesi Taobao da var. Çince’deki isim 淘 宝, tao bao. Los Angeles’taki Forrester Research’le konuşan Çinli konuşan analist Kelland Willis, kabaca “kaba bulmak, hazineyi bulmak” anlamına geliyor.

İsmin arkasındaki fikir, tüketicilerin sitede hazineleri bulabilmesidir.

Ma, aslen Ali Mama demişti, Baba baba anlamı veren bir Çin sözcüğüdür, ama buna karşı karar verdi.

Üçüncüsü perakendecilerin Alibaba online “alışveriş merkezi” içinde online mağaza açabilecekleri Tmall (orijinal olarak Taobao Mall). Her işlem tamamen tüketici ve perakendeciler arasındadır, ancak Tmall her bir satışın bir yüzdesini alır.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

    Bir cevap yazın

    35 + = 39

    E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
    WhatsApp chat