Amazon GTIN Muafiyeti (GTIN Exemption) Nedir? UPC veya EAN Barkod Numarası Olmadan Amazon’da Ürün Nasıl Listelenir?

Amazon GTIN Muafiyeti (GTIN Exemption) Nedir? UPC veya EAN Barkod Numarası Olmadan Amazon’da Ürün Nasıl Listelenir?

GTIN muafiyeti nedir?

GTIN muafiyeti (GTIN Exemption), bir ürünün Amazon’da listelenmesi için Küresel Ticari Ürün Numarası – Global Trade Item Number (GTIN) gerektirmediği durumu ifade eder. GTIN’ler, tedarik zincirindeki ürünleri izlemek için kullanılan ve genellikle barkodlarla temsil edilen benzersiz tanımlayıcılardır. Ancak, antikalar ve bazı el yapımı ürünler gibi bazı ürünler GTIN’ye sahip olma zorunluluğundan muaf olabilir. Yani UPC EAN barkodunuz olmadan da Amazon’da pekala ürün listeleyebilirsiniz.

GTIN muafiyeti için gereksinimler (Barkod olmadan ürün listelemek için)

Satmak istediğiniz ürün kendi özel markanız, jenerik markasız bir ürün veya el yapımı bir ürün ise GTIN muafiyeti için başvurabilirsiniz. UPC’si veya EAN numarası olmayan başka bir markanın ürününü satıyorsanız, markanın onayı ile de başvurabilirsiniz.

Yukarıda belirtildiği gibi, Amazon tarafından sağlanan ve UPC’ye  (veya EAN) sahip olması gereken markaların bir listesini indirebilirsiniz.

Bu kimler için geçerli?

Markanın, üreticinin veya yayıncının GTIN sağlamadığı ürünleri satmak istiyorsunuz. Örneğin, özel markalı ürünler veya el yapımı ürünler.
Üreticisi, markası veya yayıncısı olduğunuz ürünleri satmak istiyorsunuz ve ürünlerinizde barkod yok. Örneğin, özel markalı ürünler veya el yapımı ürünler.
GTIN’si olmayan ürün parçalarını satmak istiyorsunuz. Örneğin, otomotiv parçaları veya mobil aksesuarlar.
Birden fazla üründen oluşan bir paket satmak istiyorsunuz. Örneğin, deri kemer ve cüzdan içeren bir paket veya iki gömleklik bir paket.

Ya bir marka adınız yoksa?

Amazon, GTIN muafiyeti için “Genel”  (Generic) olarak başvurmanıza izin verir
Ürün veya ambalajın üzerinde bir marka adı bulunmadığını kanıtlayan görseller sağlamalıdır (bazı durumlarda “Generic” olarak satış yapmanız otomatik olarak onaylanabilir).

Amazon GTIN muafiyeti nasıl talep edilir? (UPC veya EAN barkod numarası olmadan Amazon’da ürün listelemek)

1. GTIN muafiyeti için buradan başvurun veya Amazon Seller Central’daki arama işlevini kullanarak “GTIN muafiyeti için başvur”  yazın).

Satıcı hesabınıza giriş yaptıktan sonra sizi bu sayfaya götürecektir.

Amazon tarafından belirtildiği gibi, markanızı muafiyet için başvurduğunuzda, aynı marka altında yeni ürünler eklerken tekrar başvurmanız gerekmeyecektir.

Diyelim ki, markanızın adı Deneme –  satacağınız kategori de home/kitchen (ev/mutfak) kategorisi olsun. Amazon, Deneme’nin GTIN muafiyetini onayladıktan sonra, ev/mutfak (home/kitchen) kategorisinde Deneme markası altında istediğiniz kadar ürünü listeleyebilirsiniz.

2. Ürün kategorinizi seçin.

Ayrıca “+ Add more categories” (“+ Daha fazla kategori ekle”)  seçeneğine tıklayarak birden fazla kategori ve markaya aynı anda başvurabilirsiniz.

3. Markayı / Yayıncıyı Ekleyin

Metin kutusunda Amazon’un “Markasız ürünler veya paketler için “Generi” ifadesini göreceksiniz.
Bu, ürün listelemelerinizde başlığın altında “by Generic” yazacağı anlamına gelir.

Yukarıdaki örnekte, ‘Generic’i seçiyoruz.

4. “Uygunluğu kontrol et”i tıklayın

“Generic”i seçtiğinizde, o “marka” için size otomatik bir onay gösterebilir. Değilse, ürünün UPC veya marka adı olmadığını gösteren resimlerini eklemeniz gerekir.

Artık UPC/EAN kodu girmeden home/kitchen kategorisine ‘Generic’ markasını kullanarak bir ürün ekleyebiliyoruz.

Ama gerçek bir marka adı girdiğinizde karşılaşabileceğiniz bir takım adımları bakalım.

Önceki örneğimizi kullanarak, marka adı olarak Deneme girdik.

Marka adı Amazon GTIN muafiyeti için uygunsa durum altında yeşil bir onay işareti görürsünüz ve kanıt göndermeye devam edebilirsiniz.

Bu ürünün bir UPC veya GTIN’ye sahip olmadığına dair kanıt sağlamanız gerekecektir. İlk soru şu şekilde olabilir, “Marka sahibinden, üreticiden veya yayıncıdan bir destek mektubunuz var mı?” (“Do you have a supporting letter from the brand owner, manufacturer or publisher?”)

Kendi özel markanız veya el yapımı ürününüz ise, Hayır’ı (No) seçin.

Ardından, ürün adını ve ürününüzün ve ambalajının en az 2 resmini girmeniz gerekecektir.

Ürünün ve UPC kodu olmadığını gösteren ambalajın tüm açılarını eklediğinizden emin olun. Resimleriniz ayrıca ambalajın üzerinde veya ürünün bir yerinde marka adını içermelidir.

5. İstek Gönder (Submit Request)

Amazon’dan yanıt almanız 48 saati bulabilir (gerçi genellikle yalnızca birkaç saat sürer).

Talebin durumunu ‘Vaka Günlüğü’nde (‘Case Log’) görebileceksiniz. Amazon durumunuzu inceledikten sonra, onay veya ret içeren bir e-posta bildirimi alacaksınız.

Yukarıda da anlattığımız gibi eğer “Generic” seçtinizse ve onaylandısa hemen aynı kategoride ürün listeleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ürün listelerken marka adına “Generic” girmek ve barkod eklemeden “I don’t have a Product ID” seçeneğine tıklamak. (Resimdeki gibi)

Eğer örnekdeki gibi Deneme yerine kendi marka adınızı girdinizse ve onaylandıysa marka adı altında “Generic” değil kendi markanızı yazıp aynı şekilde “I don’t have a Product ID” seçeceksiniz. Yani, burada önemli olan bu seçeneği seçmek. Marka adınız ne olursa olsun GTIN muafiyeti yaptınızsa (“I don’t have a Product ID”) bu seçenek seçilmeli ki, barkod girmeden ürün listeleyebilesiniz.

Amazon GTIN muafiyeti için uygun değilseniz ne olur?

Listelemeye çalıştığınız ürün veya kategori bir GTIN muafiyeti için uygun değilse, bir UPC/EAN  kodu satın almanız veya üreticiden UPC/EAN kodunu almanız gerekir. Bunun için BuyBarcodesCheap sitesini önerebiliriz. 

Gelecekte, fiziksel bir mağazada satış yapmak ve ürünlerinizi ve markanızı Amazon dışında oluşturmak istiyorsanız, yine de bir UPC veya EAN’a ihtiyacınız olacak. 

Bu konuyla ilgili aşağıdaki YouTube videomuzu da izleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz:

Umarız bu yazımızın faydası olmuştur. Kendinize çok iyi bakın. Bol şanslar!

 

 

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

− 1 = 1

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat