VPN Nedir ve Ne İşe Yarar? VPN Nasıl Çalışır? Bilgisayar ve Telefon için 6 VPN Önerisi

VPN Nedir ve Ne İşe Yarar? VPN Nasıl Çalışır? Bilgisayar ve Telefon için 6 VPN Önerisi

VPN nedir? VPN ne işe yarıyor?

VPN sayesinde internetteki yavaşlama ve kısıtlamalar  nedeniyle erişilemeyen sitelere ulaşabilirsiniz.
VPN (Virtual Private Network- Sanal Özel Ağ) özellikle internet yavaşladığında, erişim engellendiğinde veya zaman zaman ortaya çıkan ağ sorunlarında kullanılan bir teknolojidir. Bu teknolojinin iki farklı kullanımı vardır. Birincisi, şirketler tarafından kullanılan ve başkalarının ağlarına erişmesini engellemek için tasarlanmış VPN çözümleridir. Diğeri, herkesin kullanabileceği genel VPN çözümleridir.

VPN, iki istemci arasında özel bir erişim oluşturan sistemlere verilen genel addır. VPN kurulduğunda, kullanıcı internete başka bir yerden bağlanıyormuş gibi davranabilir. Bu, özellikle erişimin engellenmesi ve internetin yavaşlatılması gibi durumlarda kullanıcıların internette rahatça gezinmesine olanak tanır.

VPN birçok farklı protokol ve teknoloji kullanmasına rağmen, temelde kullandığınız cihazın fiziksel konumu ile karşı ağ arasında şifreli (kripto) bir tünel oluşturur. Bu tünelden iletilen bilgiler şifreli olduğu için dışarıdan görülemez. VPN, bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza özel bir ağ sürücüsü yükler ve bu noktada sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi davranır ve size karşı ağdan bir IP numarası verir. Bu şekilde, izin verilen uygulamalara veya yerel adreslere erişebilirsiniz.

VPN nasıl kurulur?

Bir VPN kurmanın farklı yöntemleri vardır. Cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda VPN kurabilir ve cihazınızdan internete erişebilirsiniz . Bu tür çözümleri bir VPN kurmadan da tarayıcı üzerinden kullanabilirsiniz. Birçok kullanıcının bildiği ve kullandığı Zenmate çözümü, bu tarayıcı tabanlı VPN çözümlerine önemli bir alternatiftir.

Bazı VPN kurulumları karmaşık ayarlar, mesaj düzeyinde teknik bilgi gerektirir. Ayrıca her cihazda ve her ağda VPN kullanmak mümkün değildir. VPN kullanmanın en kolay yollarından biri, TOR gibi tarayıcıları kullanmaktır. Bu tarayıcı, herhangi bir ayar yapmadan, yavaşlamanıza ve engellenmenize izin vermez.

VPN kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Herhangi bir cihaza bir VPN uygulaması yüklediğinizde, başkası tarafdan sağlanan bir hizmeti kullanıyorsanız (bir mobil uygulamadan veya hazır bir çözümden bahsediyoruz), bilgilerinizin başkaları tarafından görülme olasılığı vardır. (ancak küçük bir olasılıktır). Bu nedenle kişisel verilerinizi yüzde 100 güvenli bir şekilde paylaşmadan önce dikkatli olmanızda fayda var.

En iyi ücretli VPN programları – 6 VPN önerisi 

1. SurfShark

Listemizin başında bulunan profesyonel ve en iyi VPN programı. Surfshark, herhangi bir engelle karşı karşıya olan az bilinen bir şirkettir.  SurfShark, British Virgin Island merkezli bir operasyon yürütmektedir. Bu sayede kesinlikle faaliyet kaydı tutmaz ve firma veri güvenliğine büyük önem verir. Ayrıca offshore merkez özelliği bulunan bu bölgede kayıt tutma zorunluluğu bulunmadığından firmaya yöneltilen talepler cevapsız kalmaktadır.

SurfShark, büyük şirketlere meydan okuyacak bir uyum platformuna sahiptir. Mac, Windows, Linux; Android, iOS; Google Chrome ve Firefox gibi yaygın olarak kullanılan tüm platformlar desteklenmektedir.

2. NordVPN

Panama merkezli VPN servis sağlayıcılarından biridir. Nordvpn büyüyen bir altyapıya sahiptir ve dünyada sorunsuz çalışan VPN’ler arasındadır.
Şu anda, şirketin sitesine tüm internet sağlayıcıları üzerinden erişilmektedir ve şirketteki “gizlenmiş” sunucular yardımıyla tüm engelli sitelere erişebilirsiniz.

3. ExpressVPN

NordVPN’de olduğu gibi, ExpressVPN açık deniz merkezlerinden biri olan Virgin Adaları’nı seçti. Yine tescil yasası olmayan bu bölgede tescil politikası noktasında kendinizi güvende hissedeceksiniz. Şirket kesinlikle faaliyet kaydı tutmamaktadır.

4. UltraVPN

Ne yazık ki, şirket İngiltere olduğu için kısmi kayıtlar tutuyor. Ancak politikalarda yer alan kuralda, faaliyetin (ziyaret edilen sitelerin kayıtları) özellikle üzerine basılarak sıkı bir şekilde tutulması gerektiği vurgulanmaktadır.
Kayıt aşamasında bize zayıf görünen UltraVPN’in çekici bir yanı var. Bu aynı zamanda hız performansı ile sonuçlanır. UltraVPN, indirme / yükleme, video izleme ve torrent indirme gibi yüksek performanslı görevler için tahtın başka bir sahibidir. Gizlilik öncelikli değilse ve yalnızca sitenin engelini kaldırmak için kullanmak istiyorsanız UltraVPN en hızlı seçim olacaktır.

5. Perfect Privacy

İsviçre yasaları ile korunan ve özellikle kişisel veri gizliliğine odaklanan şirket, günlük tutmuyor ve internette daha gizli gezinmemizi sağlamak için dört farklı engelleme teknolojisi (reklam, JS, çerez, sosyal medya engelleme) içeriyor. Takip edilmek istemeyenler için güzel özellikler!

6. Namecheap VPN

Namecheap’de ucuz fiyata VPN hizmetine erişebilirsiniz. Ayrıca 30 gün ücretsiz kullanım süresi sunuyor. Wi-Fi ağınızı korurken İnternett’e güvenli ve özel erişimin keyfini çıkarın. Çalışmak, canlı yayın yapmak ve oyun oynamak vs. sınırlama olmaksızın çevrimiçi gezinmek için tüm cihazlarınızı güvence altına alabilirsiniz.

Best secure VPN service

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

6 + 4 =

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat