Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir? İşletmeniz İçin Yeniden Pazarlama Neden Önemlidir?

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir? İşletmeniz İçin Yeniden Pazarlama Neden Önemlidir?

Yeniden pazarlama veya web sitenizi daha önce ziyaret etmiş tüketicileri hedeflemek, markaların dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir parçasıdır.

  • Yeniden pazarlama, satış dönüşümlerini artırmak için önemli bir stratejidir.
  • Yeniden pazarlama kampanyası, marka bilinirliği oluşturmanın muhteşem bir yoludur.
  • Üçüncü taraf araçlar, yeniden pazarlama kampanyası kurulumunu basitleştirir.

Yeniden pazarlama, web sitenizi ziyaret etmiş veya mobil uygulamanızı kullanmış kişilere reklam göstermeyi içeren bir taktiktir. Bu strateji, satış dönüşümlerinizi artırmanın özellikle uygun maliyetli bir yoludur, çünkü ürünlerinize veya hizmetlerinize daha önce ilgi gösteren müşterilere ulaşıyorsunuz.

The Woodhouse Day Spa’nın kurucusu ve CEO’su Jeni Garrett, “Yeniden pazarlama, kaybedilen dönüşümlerin geri gelmesini teşvik etmeye yardımcı oluyor,” demiştir. “Küçük işletme sahipleri için harika çünki satış başına maliyeti daha düşük, bu nedenle gösterim dönüşüm oranlarıyla satış döngünüzde hızlı ve çok daha düşük bir maliyetle ilerleyebilirsiniz.”

Dijital pazarlama şirketi The Found Group’un kurucusu Jason Hobbs, “Yeniden pazarlama o kadar güçlüdür ki pazarlamacılara tüketici açısından yalnızca 30 saniyelik bir karar olabilecek sohbete devam etme fırsatı verir,” demiştir. “Birisi küçük bir işletmenin web sitesine rastladığında, onun bir potansiyel tüketici gibi ilk deneyimi olarak bir karar vermesi için yeterli olmayabilir. Yeniden pazarlama burada devreye giriyor.”

Beri, “Kullanımı kolay üçüncü taraf araçlar ve hizmetler artık Google gibi şirketlerin sunduğu hizmetlerle, küçük oyuncuların kendi yeniden pazarlama kampanyalarını oluşturmaları hiç bu kadar kolay olmamıştı” demiştir.

Yeniden pazarlama kampanyası nedir?

Yeniden pazarlama kampanyası, web sitenizdeki ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için önemli bir stratejidir. Ancak, bu strateji doğru şekilde yönetilmezse, tüm yeniden pazarlama planlarınıza zarar verebilir. Uygun bir kampanya, ihtiyaçlarınızı anlamanızı sağlar.

Farklı yeniden pazarlama stratejileri vardır ve her birinin benzersiz faydaları vardır. Örneğin, Google Ads aracılığıyla standart yeniden pazarlama, eski ziyaretçilerinize Görüntülü Reklam Ağı web sitelerinde gezinirken ve Görüntülü Reklam Ağı uygulamalarını kullanırken reklamlar gösterir. Dinamik yeniden pazarlama ise, kullanıcıların web sitenizde görüntülediği ürünleri veya hizmetleri içeren reklamları kullanır.

Yeniden pazarlama ve yeniden hedefleme arasındaki fark nedir?

Yeniden pazarlama kampanyanıza başlamadan önce, yeniden pazarlama ile yeniden hedefleme arasındaki farkı anlamak önemlidir. Yeniden pazarlama genel bir şemsiye terimdir. Buna rağmen, yeniden hedefleme bir yeniden pazarlama türüdür. Yalnızca yeniden hedeflemeye odaklanmak istediğinizde bu, stratejinizi önemli ölçüde değiştirir. Yeniden hedefleme, müşteriler web sitenizdeyken yakaladığınız çerezlere dayalı olarak potansiyel müşterilere reklam göstermeyi içerir.

Yeniden hedeflemeye bir örnek, bir müşterinin web sitenizdeki belirli bir öğeye bakıp onu satın almaması ve bu müşterinin bir dahaki sefere başka bir web siteye gittiğinde müşteriye ilgilendiklerini hatırlatmak için o belirli öğe için bir reklam açılmasıdır.

Müşteri web’de gezinirken aynı reklam görünmeye devam edebilir. Amaç, müşterilere bir ilgi duyduklarını hatırlatmak ve belki de ürünü satın almaya yönlendirmektir.

Bir yeniden pazarlama kampanyası başlatmak istiyorsanız, işte bunu başarılı kılmak için üç ipucu:

  1. Kampanyalarınızı birden çok kanala dağıtın.

Forge Group’un kurucusu ve CEO’su Mike Hans, çoğu işletmenin yeniden pazarlama kampanyaları için görüntülü reklam, afiş, Facebook veya video reklamları gibi belirli bir kanalı seçtiğini söyledi. Ancak tüketiciler tek bir kanalda mevcut değil. Diğer pazarlama çabalarında olduğu gibi, tüketicilere bulundukları yerde ulaşmak önemlidir. Bu, kampanyalarınızı mobil cihazlar dahil çeşitli kanallara yaymak anlamına gelir.

  1. Yeniden pazarlama listelerinizi segmentlere ayırın.

Hobbs, daha hedefli bir yeniden pazarlama kampanyası için web ziyaretçileri listenizi onların davranışa göre bölümlere ayırmanızı öneriyor. Örneğin, bir tüketici bir e-ticaret ödeme işleminin son sayfasına gelirse ve satın alma işlemini tamamlamazsa, bu kişi, yalnızca ana sayfayı ziyaret eden bir ziyaretçiden farklı bir mesajlaşma grubu için farklı bir segmente eklenmelidir.

  1. Test etmekten ve başarısız olmaktan korkmayın.

Beri, “başarıya giden yolda düz bir çizgi yok,” demiş. Başlangıçta ürününüz hakkında ne düşündüğünüz ve insanların onu nasıl kullandığı her gün değişecektir. Önemli olan “hızlı başarısız olmaktır” – neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenin ve ürün ve iş modelinizi geliştirmeye devam edin.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

30 − 25 =

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat