Bing Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bing Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google’ın sade eski arayüzünden sıkıldıysanız ve diğer arama motoru seçeneklerini keşfetme havasındaysanız, neden Microsoft’un Bing’ini denemiyorsunuz? Google’dan ne kadar farklı olduğu ve mobil uygulamasından ne bekleneceği de dahil olmak üzere Bing hakkında bilmeniz gereken her şeyler bunlardır.

Bing Nedir?

Bazen Bing Arama olarak da anılan Bing, Microsoft tarafından geliştirilen bir arama motorudur ve bing.com ziyaret edilerek erişilebilen bir arama motoru web sitesi olarak bilinir.

Bing hala çoğunlukla arama motoru web sitesiyle bilinse de, web arama hizmetlerine erişmenin tek yolu bu değil. Bing’i kullanmak isteyenler, Bing mobil uygulamasının yanı sıra Microsoft Edge üzerinden de kullanabilir.

Edge’de, tarayıcının varsayılan arama motoru olduğundan, Edge’in arama çubuğunu kullanarak bir web araması yaptığınızda Bing’e otomatik olarak erişilebilir. Bu nedenle, arama çubuğunu kullanarak Edge’de bir arama yaptığınızda, doğrudan Bing’in arama sonuçlarına yönlendirileceksiniz.

Bing ve Google

Hem Bing hem de Google, günlük web taramasının en temel görevlerinden birini gerçekleştiren arama motorlarıdır, ancak birbirlerinden nasıl farklıdırlar? Ana farklarından dördüne bir göz atalım.

GÖRÜNÜM VE ARAYÜZ

Hemen hemen, Bing ve Google arasındaki fark, sadece kendi arayüzlerine bağlı olarak hemen belirgindir. Google’ın ana arama sayfası, tasarımı gereği basit ve minimal iken, Bing ise bunun tam tersi, genellikle muhteşem fotoğraflar ve en son haberlerin bağlantılarıyla doludur. Bing hala basit, bulunması kolay bir arama çubuğuna sahiptir, ancak Google’ın arama çubuğu gibi web sayfasının ortasında değildir; aslında, kasıtlı olarak merkezden uzak görünüyor.

Arama Sonuçları Kalitesi

Çoğunlukla, fikirler, Bing ve Google tarafından oluşturulan arama sonuçları arasında kalite açısından çok fazla bir fark olmadığı yönündedir.

Bununla birlikte, zamana duyarlı bilgileri aramak söz konusu olduğunda, akılda tutulması gereken birkaç farklılık vardır. Her şeyden önce, haber makalelerini arıyorsanız veya en son bilgileri gerektiren bir şeyi araştırıyorsanız, Bing, arama sonuçlarının yanında yayın tarihini her zaman sağlamaması açısından Google’dan biraz daha az yararlıdır. hangi makale veya kaynağın en güncel bilgilere sahip olduğunu hızlıca görmek daha zordur. Google bu tarihleri daha sık sağlar.

Bing’in bu tarihleri çok sık sağlamaması da başka bir farkı vurgulama eğilimindedir; Bing her zaman en son makaleleri arama sonuçlarının en üstüne koymaz ve daha uygun ve yeni makaleler veya videolar yerine daha eski makaleleri gösterme eğilimindedir.

Gelişmiş Arama Seçenekleri

Hem Bing hem de Google, arama sonuçlarını daraltmak için gelişmiş arama seçenekleri ve filtreler sağlar, ancak Google’ın gelişmiş seçeneklerini ve filtrelerini bulmak Bing’inkinden daha kolaydır.

Aslında, Bing tarafından oluşturulan belirli bir arama sonuçları sayfasında, görseller veya videolar gibi farklı bir sonuçlar sekmesi seçinceye kadar gelişmiş arama ayarları veya filtreleri için bir seçenek görünmüyor. Bununla birlikte, Google’ın arama sonuçları sayfasında, Gelişmiş Arama ve diğer arama araçları ve filtreler genellikle kolayca bulunur ve seçtiğiniz sonuç sekmelerinin çoğunda görünür.

Bing Arama Uygulamasıyla Mobil Arama

Web aramanızın çoğunu bir mobil cihazda yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, Bing Arama uygulamasını deneyin. Bing Arama uygulaması hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabilir.

Uygulamanın arama motoru yönü, Bing’in ana masaüstü web sitesiyle aynı kalitede arama sonuçları sağlar, ancak Bing’in mobil uygulaması Near Me, Fun ve Gas gibi birkaç önemli özellik sunar:

  • Yakınımda (Near Me): Buna dokunduğunuzda Bing, yakınınızdaki yüksek puanlı restoranların bir listesini ve ziyaret edilecek yerel turistik yerlerin bir listesini otomatik olarak dolduracaktır.
  • Eğlence (Fun): Bing, zamanınızı meşgul edebileceğiniz bir dizi eğlenceli mobil uyumlu oyun ve sınav gösterecektir.
  • Benzin (Gas): Bing, adresleri ve en güncel benzin fiyatları ile en yakın benzin istasyonlarının bir listesini otomatik olarak oluşturacaktır.

Bing ve Google, etraftaki en tanınmış arama motorları olabilir, ancak kesinlikle tek arama motorları onlar değildir. DuckDuckGo ve Dogpile gibi göreve hazır olan başka harika web arama motorları da var.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

45 + = 47

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat