Alipay Nedir? Nasıl Kullanılır?

Alipay Nedir? Nasıl Kullanılır?

Alipay Ödeme Sistemi Entegrasyonu

Alipay, dünya çapında yaklaşık 1 milyar kullanıcısı olan üçüncü taraf bir mobil ve çevrimiçi ödeme sistemidir. Genelde AliExpress kullanıcılarının kullandığı uygulama olan Alipay ile her ödeme için kredi kartı bilgilerine ihtiyaç duymadan kolayca ödeme yapmak mümkün.

Alipay Nedir?

Alipay, Alibaba Group ve Alibaba kurucusu Jack Ma tarafından Şubat 2004’te kuruldu. Alipay, mobil ve online bir ödeme sistemidir. Dünyanın bir numaralı mobil ödeme hizmeti sağlayıcısı olan Alipay, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci ödeme merkezi şirketi olarak biliniyor.

Alipay, ülkemizdeki BKM Expres ve Masterpass ödeme sistemlerine benzer. Alipay, Visa ve Mastercard dahil olmak üzere 65’ten fazla finans kuruluşuyla çalışmaktadır. Alipay, Ali Wallet uygulaması aracılığıyla kullanılır ve kolayca ödenebilir.

Alipay ödeme sistemi, Çin merkezli 400 milyon kullanıcıyla Alibaba Group tarafından kurulan en popüler online ödeme sistemidir. Alipay ile kredi kartı ödemeleri, su, elektrik, internet ve doğalgaz ücretleri ödenebilir. Ayrıca Alipay ile uçak bileti ve öğrenim ücreti gibi ödemeler yapılabilmektedir. Bu bağlamda Alipay, Çin’deki en büyük pazar payına sahiptir.

Ürünlerinizi Çin pazarına getirmek ve Çin’de satış yapmak için o ülkeye özel kaynakların kullanılması gerekmektedir. Örneğin; Ödeme yapmak için arama motoru için Baidu, iletişim için WeChat, QQ, Alipay ve WeChat Pay gibi sistemleri bilmeniz gerekir.

Alipay Hizmet Ücreti nedir?

Aylık transfer değeri 500 RMB’nin altındaysa, bu hizmet doğrulanmamış Alipay kullanıcıları için ücretsizdir. Aylık transfer değeri 500 RMB’den fazlaysa, Alipay her ödemenin % 1’ini tahsil edecektir. Örneğin; aylık transfer değeri RMB900 Alipay, % 1 x 400 = 4RMB ücret alacaktır. Kişisel transfer ücreti için maksimum 40RMB minimum 1RMB’dir.

Alipay Hesabına Nasıl Para Yatırılır?

Öncelikle Çin Bankalarında hesap açmak gerekiyor. Örneğin; Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Ziraat Bankası gibi, bu banka hesabında veya banka kartında e-bankacılık işlevini etkinleştirmeniz ve ayrıca Alipay hesabına para yatırmak için başka seçenekler de vardır. Bunlara; Kredi kartı, ön ödemeli kart, cep telefonu ile ödemeler aittir. Yalnızca Alipay’den ödeme alındığında Çin banka hesaplarından para çekebileceğinizi unutmayın.

Alipay Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı bilgilerinizi Alipay sistemine kaydedersiniz. Ardından parolayı ayarlarsınız. Tüm süreç bu. Bu uygulama sonrasında AliExpress alışverişleriniz için kart bilgisi girmenize gerek kalmadan bu sistem üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Bu sayede kart bilgilerinizi riske atmadan alışverişiniz tamamlanmış olur.

Alışverişinizi yaparken ödeme ekranında Alipay’i seçiyor ve şifrenizi giriyorsunuz. AliExpress kullanıcılarının yaygın olarak kullandığı ödeme sistemi, size güvenli alışverişin kapılarını açmaktadır. Bu işlemleri yaparken sizden herhangi bir ücret talep etmez. E-ticaret sitesinin içinde bulunduğu bu ödeme sistemi Türkiye’de bulunmuyor. Bu sistemi sadece AliExpress sitesinde kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

66 − 64 =

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat