Podcast ile Nasıl Para Kazanılır?

Podcast ile Nasıl Para Kazanılır?

Podcast’lerin popülaritesi artmaya devam ettikçe, çoğu, bilgi veya tutkularından para kazanma umuduyla büyüyen bu alana katılmayı düşünüyor. Bir ilgi alanını paylaşmak ve gelirlerini desteklemek isteyen hobilerden, bir müşteri tabanını büyütmek ve uzmanlıklarını öne sürmek isteyen işletme sahiplerine kadar, podcasting geniş bir çekicilik sunuyor.

Edison Research ve Triton Digital tarafından hazırlanan The Podcast Consumer 2019 raporuna göre, podcast izleyici sayısı geçen yıl önemli ölçüde arttı. Tüm önemli demografik bilgiler büyürken, artışların çoğu 12 ila 24 yaşları arasındaki dinleyicilerde görüldü.

Küçük podcast’ler bile çeşitli farklı gelir akışları aracılığıyla para kazandırabilir – popüler yöntemler arasında reklamlar, bağlı kuruluş pazarlaması, kitle fonlaması, ürün satışı ve canlı etkinliklere ev sahipliği yapma yer alır. Spotify ve Apple Podcast’ler gibi büyük platformlar, kullanıcıların şovlarını yüklemelerine olanak tanır, bu da bir kitle oluşturmaya ve daha fazla reklamveren çekmeye yardımcı olabilir ki, bu da temel bir gelir kaynağıdır.

Podcast’ler Nasıl Para Kazandırır?

Reklamlar, podcast’lerin gelir getirmesinin en etkili yollarından biridir, ancak potansiyel reklamcıların dikkatini çeken bir kitle oluşturmak zaman alabilir.

Reklam satışları genellikle ya doğrudan marka ile podcast arasında ya da bir ajansı komisyoncu ya da pazar yeri olarak kullanarak gerçekleşir.

Satış ortaklığı ürünlerden veya programlardan komisyon, podcast yayıncıları için başka bir ortak gelir akışıdır. Toplantı sahipleri şovlarında ürünlerden bahsedebilir ve dinleyicilere belirli bir indirim linki verebilir. Ardından podcast, benzersiz URL’si ile yapılan her satışın bir yüzdesini alır.

Reklamları dahil etmek yerine, bazı podcast’ler içeriğin bir kısmını veya tamamını ödeme duvarının arkasında tutarak programlarına abonelik satmayı tercih eder. Patreon gibi kitle fonlaması platformları, abonelerin özel içerik veya bölümlere erken erişim gibi farklı avantajlar için bir bağış katmanı seçmesine izin veriyor.

Reklamverenleri Çekmek için Kitlenizi Genişletin

Podcast’ler, markalar için giderek aranan bir reklam aracı haline geliyor. IAB’nin PwC tarafından hazırlanan ABD Podcast Reklam Gelir Çalışmasına göre, ABD’deki podcast reklam gelirinin 2020’de% 14,7 artması bekleniyor.

Reklamverenler kitle demografisi, katılım ve ilgi grubu gibi diğer faktörlere bakarken, hedef kitle boyutu önemli bir husustur. Başlarken, kitlenizin ilgisini çekmeye ve onu genişletmeye odaklanmak önemlidir, bu da reklamverenleri çekmenize yardımcı olacaktır.

Bir kitle oluşturmak ve podcast’inizi oluşturmak için odaklanmanız gereken birkaç temel bileşen var.

Hedef kitle

Hedef kitlenizi belirleyin ve tüm süreç boyunca onları aklınızda bulundurun. Bir bölümü her yayınladığınızda, onu nasıl pazarlayacağınıza dair bir planınız olsun – kiminle bağlantı kurmaya çalışıyorsunuz ve onlara nasıl ulaşacaksınız?

Kullanıcı deneyimi

Kullanıcı deneyimini her zaman aklınızda bulundurun. Podcast’inizi bulmayı ve dinlemeyi olabildiğince kolaylaştırmak istersiniz. Apple Podcasts’ten pazarlama ipuçları, şovunuzu mobil platformlar için optimize etmenizi önerir. Logonuzun küçük bir küçük resim olarak güzel göründüğünden ve örneğin web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.

Görsel çekicilik

Podcast’inizin görsel ve yazılı yönleri, şovun kendisiyle aynı temayı ve tonu taşımalıdır. Platformunuzun uyumlu bir görünümü ve hissi olmalı – kapak resmi, web sitesi tasarımı ve sosyal medya etkinliği gibi şeyler, podcast’in kimliğini tek tip bir şekilde temsil etmelidir.

İşbirliği

Diğer podcast’lerle işbirliği yapmak, izleyicilerinizi artırmanın bir yolu olabilir – diğer şovlarda konuk görünmesini sağlayın ve diğer podcast’lerle çapraz tanıtım yapın. Şovunuza büyük isimler katmak veya etkileyicilerden bahsetmek de takipçilerinizi genişletebilir.

Bir podcast barındırmak, endüstri bilgisini göstermenin veya bir hobiyi paylaşmanın ve ekstra gelir elde etmenin bir yolu olabilir. Reklam satmak, bağlı kuruluş programlarına katılmak, abonelik teklif etmek veya kitle fonlaması, bir podcast’in gelir elde etmesinin başlıca yollarıdır.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

65 − 58 =

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat