Amazon App Store mu yoksa Google Play Store mu? Aralarındaki Fark Nedir?

Amazon App Store mu yoksa Google Play Store mu? Aralarındaki Fark Nedir?

Android cihazlar söz konusu olduğunda, çoğu kullanıcı uygulamalarını nereden alabileceklerini veya indirebileceklerini bildiğinin farkında değil. En yaygın pazar yeri Google Play Store iken, diğer uygulama mağazaları son birkaç yıldır popüler olmuştur. Bu alternatiflerden, tüm Android cihazlarında varsayılan Uygulama Mağazası olarak gelen Amazon’un App Store’u, en çok bilinenlerden biri.

Kullanıcıların hangi mağazalara göz attığını ve indirdiğini göz önünde bulundurmadan geliştiricilerin, kullanıcıların uygulamalarını bulabilmelerini sağlamaya odaklanmaları gerekir. Amazon App Store ve Google Play Store benzer olsa da, uygulamaların App Store Optimization (ASO) en iyi uygulamalarına dikkat etmesi gerekir.

ASO’nun ne olduğuna karar vermeden önce, ilk önce Amazon App Store’un Google Play’den nasıl farklı olduğunu gözden geçirelim. 

Amazon App Store Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, Amazon App Store Kindle Fire ve Fire Stick dahil olmak üzere tüm Amazon Fire cihazlarında bulunan uygulama mağazasıdır. Esasen Google Play Store ile aynı amaca hizmet ediyorlar ve bu cihazlar için Android uygulamaları var. En büyük fark, Amazon App Store’un Google’ın Framework uygulamasını yüklemesini gerektirmemesidir.

Amazon App Store sadece Android cihazları ile sınırlı değildir. Biraz iş gerektirse de, App Store çoğu Android cihazına yüklenebilir ve kullanıcılara Google Play Store’a alternatif sağlayabilir. Ancak, işlem, bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükleme olanağı sağlamanızı gerektirir. Bu, Google tarafından büyük ölçüde önerilmez.

Son zamanlarda, Amazon App Store yeniden büyük bir  tasarım geçirdi ve Amazon Coins’i tanıttı. Bu sanal para, bir indirim veya ücretsiz olarak uygulama satın almak için alternatif bir yoldur. Uygulama içi görevleri tamamlayarak para kazanabilir veya gerçek parayla satın alabilirsiniz. Ne kadar çok satın alırsanız, % 25’e varan indirim ile tasarruf edersiniz.

Amazon App Store’da Dikkat Edilmesi: ASO En İyi Uygulamaları

Google Play’in mevcut uygulama sayısı söz konusu olduğunda baskın olduğunu bilmek şaşırtıcı değil. Haziran 2017’den itibaren Google Play Store, Apple App Store’u geçerek 968.000 geliştirici ile 3 milyon uygulamaya ulaştı. Buna karşılık, Amazon App Store’un sadece 2016 baharında olduğu gibi 75.000 yayıncı tarafından yaklaşık 600.000 uygulaması vardı.

Amazon App Store’da daha küçük bir uygulama havuzu olmasına rağmen, geliştiricilerin, uygulamalarının keşfedilebilir olduğundan emin olmak için ASO’nun en iyi uygulamalarından yararlanmaları gerekir.

Herhangi bir uygulamanın Amazon App Store’da daha fazla indirme almasına yardımcı olacak birkaç ipucu:

  • Anahtar Kelimeler: Google Play’den farklı olarak, Amazon App Store, Apple App Store gibi, anahtar kelimeleri önceden ayarlamanızı sağlar. İsteğe bağlı olsa da, alakalı anahtar kelimeler sağlamanız, uygulamanızın sıralanmasına ve kolayca bulunmasına olanak tanır.
  • Uygulama Başlığı: Amazon’un başlığı endekslediğinden, güçlü bir başlığa sahip olmak yalnızca yeni kullanıcılar çekmek için değil, arama sonuçları için de önemlidir.
  • Kısa Açıklama ve Uzun Açıklamalar: Potansiyel kullanıcıların uygulamanızın neyle ilgili olduğunu, öne çıkmanıza yardımcı olacak özellikleri ve diğer ilgili bilgileri bilmesini sağlamak için bu alanı kullanmanız gerekir.
    Ürün Özelliği Bulleti: Amazon App Store’a özgü, uygulamalar ana sayfasında görünecek üç ila beş ana ürün özelliği sağlamanız gerekecektir. Uygulamanızın en iyi özelliklerini vurgulamak için bunları dikkatli kullanın!
  • Güçlü Reklamlar: Reklam öğeleri, uygulamanızla ilişkili her türlü resim veya multimedyadır. Potansiyel bir kullanıcının gördüğü ilk şey Simgenizdir. A / B reklam testlerine biraz zaman ayırın, simgenizi test edin ve en iyi dönüşümü yapan birini bulun. Maalesef, Amazon dahili A / B testlerini durdurdu, böylece size yardımcı olacak alternatif hizmetler bulmanız gerekecek. Ayrıca, ekran görüntülerinin ve arka plan resimlerinizin alakalı olduğundan ve potansiyel kullanıcılar için öne çıktığından emin olmak istersiniz. Fire TV için bir uygulama gönderiyorsanız,  ek yenilikler göndermeniz gerekir.

Amazon App Store Vs. Google Play Store

Amazon App Store ve Google Play Store arasındaki farklar çok büyük değil, ancak hangi cihazı kullandığınıza bağlı olarak fark yaratabilir.

Geliştiriciler için, her iki pazar yeri yeni potansiyel kullanıcılar kazanmak için uygun bir kaynaktır. Uygulamanızı Google Play Store’da, Amazon App Store’da veya hatta her ikisinde birden dağıtıyor olmanıza rağmen ASO’nun en iyi uygulamalarını uyguladığınızdan emin olmanız gerekir. Bu uygulamaları izleyerek, rekabete rağmen uygulamanızın başarısını garanti edersiniz.

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

43 − = 38

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat