Amazon ASIN Nedir? Amazon ASIN Kodu Nasıl Alınır? Amazon Barkodları

Amazon ASIN Nedir? Amazon ASIN Kodu Nasıl Alınır? Amazon Barkodları

Amazon ASIN Nedir?

ASIN (Amazon Standart Kimlik Numarası), Amazon Standart Kimlik Numarası anlamına gelir ve Amazon.com ve ortakları tarafından atanan alfasayısal benzersiz bir tanımlayıcıdır. Organizasyon içindeki tüm ürünleri tanımlamak için kullanılır ve bu nedenle hemen hemen tüm ürünler böyle bir sayı alır.

Bu kodun tanıtılmasının ana amacı, ilgili depolardaki tüm ürünlerin daha kolay ve verimli bir şekilde taşınması ve izlenmesi ve benzersiz bir arama terimi sağlayarak kullanıcı deneyimini iyileştirmekti.

ASIN’ler Amazon satıcıları için neden önemlidir?

Bu sayının Amazon satıcıları için neden bu kadar önemli olduğunu merak edebilirsiniz ancak açıklaması oldukça basit. Daha fazla ayrıntıya girmeden önce kısa bir genel bakış:

 • ASIN, Amazon’un katalog numaralarına eşittir
 • Amazon’dan daha verimli ürün yönetimi
 • Satıcılar ve müşteriler için tam ve basit ürün araması (Amazon’da satılan hemen hemen her listeleme/ürün için gereklidir)

Amazon’da satış için sayısız makale var ve ürün yelpazesi sürekli büyüyor. Çevrimiçi posta siparişi devinin ürün kataloğu kıyaslanamayacak kadar büyük olduğundan, potansiyel müşterilerin ürünleri bulmak için basit ve hızlı bir yola ihtiyacı vardı ve Amazon’un da buna ihtiyacı vardı.

ASIN’in tanıtımı aynı zamanda bir referans sisteminin tanıtımıydı. Ayrıca Amazon tarafından depolardaki mal hareketlerini ve envanteri izlemek ve arama için katalog sayfalarını indekslemek için kullanılır.

Müşteri memnuniyeti ve kullanıcı deneyimi hala önemlidir ve bir ürünü aramak için ASIN’i kullandığınızda, arama sonuçları müşteri için en doğru ve alakalıdır.

Son olarak, Amazon’da bir ürünü listelemek için geçerli bir tanımlayıcıya sahip olmak zorunludur. Kısaca söylemek gerekirse, katalog numarası olmadan listeleme kataloğun parçası olamaz.

Amazon ASIN Kodu Nasıl Alınır? Bu Kodu Nerede Bulabilirim?

Amazon’da satılan tüm ürünlerin bir ASIN’e sahip olması gerekir. Amazon’un kendi katalog numarasının her seferinde yeniden oluşturulması gerekmez.

Temel olarak, burada ayırt edilmesi gereken iki farklı ürün türü vardır:

 • Düzenli ürünler 
 • Benzersiz ürünler

Özgün ürünler için yeni bir ASIN oluşturulması gerekir, daha önce başkası tarafından satılan ürünler için mevcut olanlar kullanılacaktır.

Normal ürünler için ASIN numarası

Şimdi normal ürünler hakkında konuşalım. Halihazırda rakipler tarafından satılan ürünleri satmak istemeniz durumunda, bir ASIN’in zaten oluşturulmuş olması muhtemeldir.

Peki doğru ASIN nasıl bulunur?

ASIN numarasını tanımlamanın birkaç yolu veya daha doğrusu yeri vardır. Bu yerler:

 1. Amazon ürün listesinin web adresi/URL’si
 2. Ürün Listesinin ürün detayları
 3. Belirli ASIN arama araçları/yazılımları

Not: ASIN, URL’de ve bir listelemenin ürün ayrıntılarında bulunabilir!

Benzersiz ürünler için ASIN kodu

Benzersiz bir ürün satmak istiyorsanız (satmaya başlamadan önce gerçekten benzersiz olup olmadığını kontrol edin), bu ürün için yeni bir ASIN almanız gerekir.

Bu, gelecekte aynı ürünü satacak satıcıların da kullanacağı numaradır. Doğal olarak, özellikle bir üreticiyseniz, bu her zaman böyle olmak zorunda değildir ve tüm Amazon ASIN’leri birden fazla kez kullanılmaz.

Amazon kataloğuna yeni bir ürün eklerken, ürünün GTIN’sini UPC veya EAN kodu sağlamanız gerekir. UPC EAN kodu BuyReliableBarcodes sitesinden satın alabilirsiniz. (UPC EAN kodu Nedir ve Nasıl alınır)  Tüm bu kısaltmaların ne anlama geldiği ve birbirlerinden nasıl farklı oldukları öğrenmek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz:

Türkiye’de Amazon için UPC EAN Kodu Nasıl Satın Alınır?

Yeni ve benzersiz bir ASIN nasıl eklenir

Amazon’un ürün kataloğuna yeni bir ürün eklerken, ona yeni bir ASIN de eklemeniz gerekir. Bu, yalnızca ürününüz Amazon’da yeniyse ve daha önce satılmamışsa geçerlidir.

Yeni bir ASIN eklemek için Amazon.com’da bir ürün ekleyin ve yeni bir ürün listeleme oluşturun. Yüklenir yüklenmez, gitmeye hazırsınız ve satışa başlayabilirsiniz. Amazon ve E-ticaret konusunda mükemmel bir Satış/Dropshipping eğitimi almak istiyorsanız, deneyimli ekibimizle size destek vermeye hazırız. Kurslarımız sayfasına göz atabilirsiniz.

Not: Diğer Amazon satıcıları, aynı ürünleri satarken “yeni” ASIN’inizi kullanabilir!

Amazon ASIN’i nerede kullanılır?

Bu tanımlayıcı yalnızca ABD-Amerika Amazon pazarında, Amazon.com’da değil, aynı zamanda Amazon.ca, Amazon.co.uk, Amazon.de, Amazon.fr, Amazon.it, Amazon.co.jp, Amazon’da Amazon.es ve Amazon.cn da kullanılır. Ve sadece Amazon için değil birçok e-ticaret siteleri için de kullanabilirsiniz.

Amazon’un ASIN’leri her zaman benzersizdir, en azından belirli bir pazaryerinde. Çeşitli Amazon sitelerinde satış yapıyorsanız, aynı ürün için farklı ASIN’ler kullanılabilir.

ASIN numarası olmayan ürünler var mı?

Uzun lafın kısası: evet. Amazon’un kitaplar için kullandığı tanımlayıcı, kitabın ISBN’si olan Uluslararası Standart Kitap Numarasıdır. Her kitabın ve hatta bir kitabın her baskısının kendi ISBN’si vardır, Amazon Kimlik Numarasının yerini alır ve ürün detay sayfasında ve listelerin URL’sinde de bulunabilir.

ISBN, tıpkı ASIN gibi, ürün detay sayfasında ve URL’de bulunabilir. Ayrıca, kitabın arkasındaki UPC barkodunda yukarıda yazılı ISBN’si bulunur. 

European Article Number (EAN) – 13 hane

European Article Number (EAN; Uluslararası Makale Numarası, EAN olarak da bilinir), GTIN’nin eski adıdır. Her türlü ticari ürün için uluslararası benzersiz bir ürün tanımlama numarasıdır. (EAN kodu satın al)

Not: EAN, GTIN ile değiştirilmiştir.

Universal Product Code (UPC): 12 hane

Evrensel Ürün Kodu – Universal Product Code(UPC), perakende mağazalarındaki ürünleri tanımlamak için kullanılan bir barkoddur. Kodlanan sayısal bir koddur ve barkod tarayıcı daha sonra diziyi okuyabilir ve öğeyi tanımlayabilir. 12 haneden oluşur. (UPC kodu satın al)

Özet

Amazon’da satılan tüm ürünlerin geçerli bir ASIN’i olması gerekir. İlk kez satılan ürünler tamamen yeni bir numaraya ihtiyaç duyarken, halihazırda satılan/satılan ürünler de mevcut numarayı devralabilir. Özellikle üreticiler, genellikle bu özel ürünü satan tek kişi oldukları için düzenli olarak yeni bir ASIN başvurusu yapmak zorundadır. Çok kolay UPC EAN kodu satın al ve onunla listeleme yap böylece ASIN numaran oluşur. 

Numara, Amazon’un dahili lojistiğinde kullanılıyor, müşteriler ve satıcılar ürünleri daha kolay bulabiliyor ve kalpazanların işi daha zor. Kendi ASIN’lerinin bir listesini oluşturmak, her zaman bir genel bakış sağlamak ve belirli durumlarda hızlı tepki verebilmek için çok yararlı olabilir – bir listeleme bulmanız, sahteciliği önlemeniz veya yalnızca Amazon’un desteğine ulaşmak istemeniz fark etmeksizin takım.

Bu makalenin Amazon Standart Kimlik Numarası (ASIN) hakkında bir fikir verebileceğini ve yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurarak güvenli tarafta olmanızı umuyoruz.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

  Bir cevap yazın

  21 + = 26

  E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
  WhatsApp chat