DuckDuckGo Nedir? DuckDuckGo Nasıl Kullanılır?

DuckDuckGo Nedir? DuckDuckGo Nasıl Kullanılır?

DuckDuckGo Nedir?

Çoğu kişi web aramaları için Google’ı kullanma eğiliminde olsa da, DuckDuckGo çevrimiçi gizliliğini korumak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilen alternatif bir arama motorudur. Google ve diğer yaygın arama araçları (örneğin Bing ve Yahoo gibi), bir arama yaptığınızda hakkınızda birçok bilgi yakalar.

Bu bilgilerin çoğu, reklamcılara sağlanır veya diğer web sitelerine aktarılır. Ancak DuckDuckGo, kullanıcılarını takip etmeme politikasına sahiptir – kişisel bilgi toplamaz, tanımlama bilgileri kullanmaz veya bilgisayarınızın IP adresini yakalamaz.

DuckDuckGo Kullanmanın Avatajları

DuckDuckGo bir kullanıcı profili oluşturmadığından bu, DuckDuckGo’yu kullanmanın diğer arama motorları tarafından oluşturulan “filtre balonundan” kurtulmanıza yardımcı olduğu anlamına gelir.

DuckDuckGo, sonuçlarınızı önceki arama geçmişinize veya kişisel tercihlerinize göre özelleştirmek yerine, tüm kullanıcılara tam olarak aynı arama sonuçlarını sağlar. Bu, arama motorunu, siyasi veya kültürel önyargılardan kolayca etkilenen bir konu hakkında araştırma yapmaya çalışan kullanıcılar için iyi bir seçim haline getirir.

Ayrıca DuckDuckGo’nun Google’ı web tarayıcınızın InPrivate veya Incognito modunda kullanmaktan çok daha özel olduğunu belirtmekte fayda var. Gizli moddayken etkinliğiniz arama motorları tarafından hala izlenebilir ve tanımlanabilir, bu nedenle DuckDuckGo, bu tarayıcı ayarının sınırlamalarından kaçınmak için daha iyi bir seçimdir.

DuckDuckGo Nasıl Kullanılır

DuckDuckGo web sayfasını herhangi bir web tarayıcısında, Google’ı veya başka bir arama motoru sitesini ziyaret ettiğiniz gibi açabilirsiniz. Dilerseniz DuckDuckGo’yu varsayılan arama motorunuz olarak da ayarlayabilir veya tarayıcınıza bir uzantı olarak ekleyebilirsiniz.

DuckDuckGo ayrıca bir mobil uygulama olarak da mevcuttur. Telefonunuzda özel aramalar yapmak için iOS için DuckDuckGo uygulamasını veya Android için DuckDuckGo uygulamasını yükleyebilirsiniz.

DuckDuckGo Araması Yapma

DuckDuckGo arama sayfası, aramanızı girmek için tek bir alanla Google’a çok benzer. Sonuçlar, DuckDuckGo’nun kendi web tarayıcısı, Bing, Yahoo, Yandex, Wolfram Alpha gibi özel hizmetler ve diğerleri dahil olmak üzere yüzlerce kaynaktan toplanmıştır.

Sonuçlarınızı özelleştirmek ve ince ayar yapmak için arama sonuçlarının üst kısmındaki menüleri kullanabilirsiniz. Aramanıza bağlı olarak, sayfanın üst kısmında Google’ın sunduğuna benzer şekilde hızlı yanıt kutuları da görebilirsiniz; bu, DuckDuckGo’nun sorgunuza en iyi yanıt olabileceğini düşündüğü bilgileri sağlayan bir bilgi kutusudur.

DuckDuckGo Nasıl Çalışır?

DuckDuckGo Yardım Sayfalarına göre, DuckDuckGo sonuçlarını 400’den fazla kaynaktan alıyor. Örneğin, bazı “Anında Yanıt” sonuçları Wikipedia’dan gelir.

DuckDuckGo’nun belgelerinin belirttiği gibi: “Ayrıca arama sonuçlarında elbette daha geleneksel bağlantılara sahibiz ve bu bağlantıların çoğu Bing’den (ve hiçbiri Google’dan) olmasa da birden çok ortaktan da geliyor.”

Yani DuckDuckGo sadece Bing değil, bundan daha fazlasıdır, ancak web sitesinin arama sonuçlarının çoğu, Bing’in web sitesi tarama verilerinden kaynaklanmaktadır. DuckDuckGo, özel bilgileri hiçbir zaman ortaklarıyla paylaşmadığını söylüyor.

DuckDuckGo’da arama yaptığınızda, DuckDuckGo’nun sunucuları Bing (ve diğer ortakları) ile konuşur ve bu ortaklar IP adresinizi görmez veya sizin hakkınızda hiçbir şey bilmez. Kişileri takip edemezler.

DuckDuckGo Nasıl Para Kazanıyor?

DuckDuckGo ücretsizdir. Peki nasıl para kazanıyor? Basit – reklam yoluyla.

Bu reklamlar hiç kişiselleştirilmemiştir. Yalnızca bireysel aramalarla ilişkilendirilirler. Bu nedenle, “çim biçme makinesi” araması yaptığınızda, arama sonuçlarında çim biçme makinesi reklamlarını göreceksiniz. Ardından, “bulaşık makinesi” araması yaptığınızda bulaşık makinesi reklamlarını görürsünüz.

Sizi takip eden çim biçme makinesi reklamlarını görmeye devam etmeyeceksiniz. Ertesi gün uyanmayacak ve kendi bölgenizde kombine çim biçme makinesi ve bulaşık makinesi paketlerinin reklamlarını görmeyeceksiniz. DuckDuckGo az önce ne aradığınızı bile hatırlamıyor.

DuckDuckGo-nun sadece arama sonuçlarına dayalı reklam göstermenin faturaları ödediği ortaya çıkmıştır. Ve birçok sonuç için DuckDuckGo, Google’ın kendisinden bile daha az reklam içeriyor.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

+ 57 = 65

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat