Facebook Pixel Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Facebook Pixel Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Facebook Piksel, Facebook reklamlarınızın etkinliğini ölçen bir analiz aracıdır. Web sitenize yükleyerek reklamlarınızın performansını gerçekten ölçebilirsiniz, çünkü piksel her ziyaretçinin reklamınızı tıkladıktan sonra web sitenizdeki etkileşimlerini izleyebilir.

Bir kullanıcı web sitenize bir facebook reklamından geldiğinde ve herhangi bir satın alma işlemini tamamlamak gibi bir işlem gerçekleştirdiğinde, Facebook pikseliniz Facebook Reklamlar yöneticisinde eylemi tetikler ve bildirir. Bu, bir ürünün satın alınması veya bir açılış sayfası doldurarak reklamın istenen eylemini tamamlayıp tamamlamadıklarını görmenizi sağlar.

Facebook pikseli, yalnızca kendi tıklama oranını değil, reklamınızın dönüşüm oranını ölçtüğü için pazarlama stratejinize derinlemesine bir fikir verir. Bu, alıcınızın reklamdan satın alma yolculuğunun net bir resmini çizen başka bir analiz katmanı ekler. Örneğin, reklamlarınızın tıklama geçiş oranlarından biri yüksekse, ancak dönüşüm oranı düşükse, reklamınız ve açılış sayfanız muhtemelen hizalanmaz.

Dağıtım stratejinizi çeşitli yollarla hassaslaştırmak için Facebook pikselinizden toplanan web sitesi ziyaretçisi ve müşteri verilerini de kullanabilirsiniz.

Optimizasyon

Facebook pikseliniz, özellikle Facebook’taki dönüşümler için teklif vermenize yardımcı olur. Yeterli müşteri verilerini topladıktan sonra, Facebook, reklamlarınızı yalnızca web sitenizden bir şeyleri dönüştürme veya satın alma olasılığı en yüksek olan kullanıcılara gösterecektir.

Yeniden pazarlama (Remarketing)

Yeniden pazarlama kampanyaları, Facebook reklamlarından veya web sitenizi veya belirli web sayfalarını ziyaret eden kullanıcılardan Facebook reklamlarınızdan birini tıklatarak dönüştürebilirsiniz.

Benzeri kitleler oluştur

Pikseliniz en az 100 dönüşümü izledikten sonra, web sitenizin ziyaretçilerinin ve Facebook’taki müşterilerinizin göz alıcı kitlesini oluşturabilir ve onlara reklam verebilirsiniz.

Facebook Piksel Nasıl Oluşturulur

15 Şubat 2017’de Facebook, dönüşüm izleme pikseli ile özel kitle pikselini bir Facebook pikseli haline getirdi. Bu, reklam oluşturma için eski dönüşüm izleme pikseli artık desteklenmedikleri anlamına geliyor. Daha önce bir dönüşüm izleme pikseli yüklediyseniz, yeni Facebook pikseli yüklemeniz gerekir. İşte yapmanız gerekenler:

1. Adım  Facebook Reklam Yöneticisi’ni açın.

2. Adım Ölçme ve Rapor sekmesi altındaki Pikselleri tıklayın.

3. Adım Bir Piksel Oluştur’u tıklayın.

4. Adım Pikselinizi Adlandırın

 

Facebook Pixel’i web sitenize manuel veya otomatik olarak (eklentiyle) ekleyebilirsiniz. Facebook Pixel’i web sitenize nasıl eklemeniz gerektiğini (Facebook Piksel Web Sitemize Nasıl Eklenilir) yazımızda bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

− 3 = 5

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat