TransferWise Nedir? Wise Nasıl Çalışır?

TransferWise Nedir? Wise Nasıl Çalışır?

TransferWise Nedir?

Geçenlerde, yakın zamanda kendini Wise olarak adlandıran TransferWise, esasen yurtdışında para gönderebileceğiniz veya diğer para birimlerinde ödeme alabileceğiniz çevrimiçi bir hesaptır.

2011 yılında basit bir yurtdışı para transfer hizmeti olarak başlayan şirket, Taavet Hinriküs (Skype’ın kurucu üyelerinden biri) ve Kristo Käärmann (deneyimli bir finansal hizmet danışmanı) tarafında kurulmuştur. Wise Genel Merkezi Londra’da yerleşse de, şirketin şimdi tüm dünyada ofisleri var.

Wise Nasıl Çalışır?

Wise ile para göndermek istediğinizde, paranın doğrudan banka hesabınızdan alıcınızın hesabınıza geçmesini görüyorsunuz.

Aslında, perde arkasında biraz daha fazla şey oluyor. Wise’ın tüm dünyada hesapları var. Yurtdışına para göndermek istediğinizde, aslında yerel para biriminizle Wise’ın yerel hesabına ödeme yaparsınız. Daha sonra para göndermek istediğiniz denizaşırı ülkedeki Wise hesabı alıcıya yerel para birimini gönderecektir. Ödediğiniz para asla sınırları geçmez

Örneğin, Birleşik Krallık’tan ABD’deki aileye para gönderdiğinizi düşünün. Wise hesabınıza giriş yapar ve onu İngiliz banka hesabınıza bağlarsınız, ayrıca ABD’deki alıcınızın banka bilgilerini de girersiniz. Bu tıpkı banka hesabınızda yeni bir alacaklı ayarlamak gibidir.

Hazır olduğunda, Wise talep edilen İngiliz Sterlini (£ GBP) miktarını kendi Birleşik Krallık hesabına aktaracaktır. Wise daha sonra ABD hesabını uyaracak ve daha sonra kararlaştırılan ABD doları miktarını ($ USD) alıcıya gönderecektir.

Şirket, bu işlemlerden herhangi bir işlemlerde bulunmadan önce açıkça hesaplanan ücretler yoluyla kar elde etmektedir. Dönüştürücülerini, kayıt olmanıza gerek kalmadan ana sayfalarında kullanabilirsiniz.

Artıları

Dakikalar içinde teslimat. Banka veya kredi kartı ile yapılan transferlerde hızlı teslimat mümkündür. 

Düşük ücretler. Birçok ülke için sabit maliyet, 1$ civarında sabit bir tutar ile transfer tutarının %1’inden biraz daha az bir yüzdenin birleşimidir. Kredi kartı ücretleri daha yüksek. Banka hesabınızdan veya banka kartınızdan bir ACH transferi kullanmak daha ucuz olma eğilimindedir.

Wise’a banka havalesi ile ödeme yaparsanız, ücretiniz ACH yoluyla havale ile benzer olacaktır, ancak bankanız muhtemelen sizden ücret alacaktır (daha fazla ayrıntı için 40’tan fazla bankadaki banka havalesi ücretlerine bakın). (Hemen Wise Hesabı Aç)

Kur marjı yok. Bankaların ve diğer sağlayıcıların aksine Wise, transferlerinde döviz kuru marjı talep etmez. Dakikadan dakikaya dalgalanan orta piyasa oranını hedefler.

Eksileri

Diğer sağlayıcılardan daha yavaş banka havalesi teslimat süreleri. Banka hesaplarıyla yapılan transferler bir haftadan fazla sürebilir, çünkü her adım günler sürebilir: Paranızı yurtdışında almak, dönüştürmek ve göndermek akıllıca olur. Ancak analiz ettiğimiz dört ülke (Hindistan, Meksika, Almanya ve Birleşik Krallık) için ortalama toplam süre üç iş gününe kadar çıkıyor.

ABD telefon desteği normal çalışma saatleriyle sınırlıdır. Müşteri hizmetlerine sadece telefonla hafta içi sabah 9’dan akşam 5’e kadar ulaşabilirsiniz.

Wise transfer yöntemleri ve seçenekleri

Wise, para transferi için birkaç yol sunar. İşte seçenekler:

 • Gönderme kanalları: Wise’ın web sitesi ve mobil uygulaması.
 • Ödeme seçenekleri: Banka hesabı (ACH, SWIFT veya banka havalesi), banka kartı, kredi kartı, Apple Pay veya Google Pay.
 • Teslimat seçenekleri: Yalnızca banka hesabı. Bazı sağlayıcıların, banka hesabı olmayan alıcıların işini kolaylaştıran yurt dışında nakit teslim alma yerleri vardır.
 • Transfer limitleri: Minimum limitler hedefe göre değişir, ancak 0,93$ kadar düşük olabilir; çoğu Amerikalı için maksimum limitler ACH kullanarak günde 15.000 dolar ve banka havalesiyle finanse edildiğinde transfer başına 1 milyon dolardır.

Wise’a kayıt olmak için Buraya Tıklayınız!

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

  Bir cevap yazın

  20 − = 13

  E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
  WhatsApp chat