Freelance Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Freelance Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

“Freelance” serbest çalışan anlamına gelir. Freelance çalışma en rahat çalışma biçimi olarak düşünülüyor. Özellikle çalışanın tamamen kendi çalışma düzenini oluşturması açısından önemli tercih nedenlerinden biri haline geliyor. Freelance çalışan, çalışma saatlerini en verimli olduğu zamanlara göre planlayabiliyor. 

Ayrıca tek başına çalıştığı için de kalabalık bir ofis ortamında çalışanların en önemli problemlerinden biri haline gelen stres ve baskı gibi olumsuz durumlara maruz kalmıyor. Freelance çalışmanın avantaj yaratan pek çok noktası olduğu gibi son derece önemli dezavantajları olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Freelance çalışmanın avantajları neler?

Freelance çalışmanın en büyük avantajı çalışma saatlarinizi sizin seçmeniz olmanızdır. Başla bir deyişle günlük mesai saatinizi siz belirlersiniz. Sabah 9’da da veya 10’da veya öğlen istediğiniz saat de mesaiye başlasanız size işe geç kaldın diye kızacak biri yoktur. İstanbul gibi büyük şehirlerde trafikte boş yere geçen zamanlarınız olmaz.

Sırf trafikte geçireceğiniz günlük en az 3-4 saat size kalır. Genellikle proje ve iş bazlı çalıştığınız için işi zamanında teslim etmeniz yeterlidir. Yani bir gün dinlenip, tatil yapıp ertesi gün 12-13 saat çalışarak işi yetiştirebilirsiniz. Mekana bağlı değilsinizdir. Bir gün evinizde çalışırken diğer gün bir kafede akşama kadar iş yapabilirsiniz. Aynı anda bir kaç işi takip edebilirsiniz. Önemli olan zamanında işi bitirmek nasılsa.

Freelance çalışmanın dezavatajları;

  • En önemli dezavantajı sürekli ve düzenli bir işin olmamas.
  • İstediği ücreti almakda zorluk çekmeleri
  • Freelance çalışanın emeklilik ve sağlık gibi önemli sosyal haklarını kendisinin garanti altına alması gerekiyor.

Freelance olarak çalışabileceğiniz bir çok siteler vardır: Upwork, Freelancer.com, Toptal, Guru, 99designs. vb Freelancer konusuyla ilgili aşağıdaki YouTube videomuzu izleyebilir ve bu tarz videoları ilerde görmek için kanalımıza buradan abone olabilirsiniz! İyi seyirler!

 

 

 

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

87 − 78 =

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat