İçerik Pazarlama (Content Marketing) Nedir? İçerik Pazarlama ile İşinizi Büyütün. İçerik Pazarlamanın Önemi

İçerik Pazarlama (Content Marketing) Nedir? İçerik Pazarlama ile İşinizi Büyütün. İçerik Pazarlamanın Önemi

 

İçerik Pazarlama (Content Marketing) Nedir?

Yararlı içerik, pazarlamanızın merkezinde yer almalıdır

Geleneksel pazarlama her geçen dakika daha az etkili hale geliyor; İleri görüşlü bir pazarlamacı olarak, daha iyi bir yol olması gerektiğini biliyorsunuz.

İçerik pazarlamasına giriş.

İçerik pazarlaması, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek, elde tutmak ve sonuç olarak karlı müşteri faaliyeti sağlamak için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve bu içeriyin dağıtımına odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak yerine, potansiyel müşterilerinize ve müşterilerinize sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için gerçekten alakalı ve yararlı içerik sağlarsınız.

İçerik pazarlaması önde gelen markalar tarafından kullanılmaktadır

Yıllık araştırmalar, pazarlamacıların büyük çoğunluğunun içerik pazarlamasını kullandığını gösteriyor. Aslında, P&G, Microsoft, Cisco Systems ve John Deere dahil olmak üzere içerik pazarlama dünyanın önde gelen birçok kuruluşu tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda, tüm dünyadaki küçük işletmeler ve tek kişilik mağazalar tarafından geliştirilip yürütülür. Neden? Çünkü işe yarıyor.

Özellikle, içerik pazarlamasını kullanan işletmeler için üç temel neden ve faydası vardır:

 • Yükselmiş satışlar
 • Tasarruf
 • Daha fazla sadakate sahip daha iyi müşteriler

İçerik, pazarlamanın bugünü ve geleceğidir

Geri dönün ve içerik pazarlama tanımını bir kez daha okuyun, ancak bu sefer alakalı ve değerli olanı çıkarın. İçerik pazarlaması ile size “malzeme” satmaya çalışan şirketlerden aldığınız diğer bilgi amaçlı çöpler arasındaki fark budur. Şirketler bize her zaman bilgi gönderir – sadece çoğu zaman alakalı veya değerli değildir (spam diyebilir misiniz?). İçerik pazarlamasını günümüzün kişi başına düşen günlük binlerce pazarlama mesajı ortamında bu kadar ilgi çekici yapan şey budur.

Harika bir içerik olmadan pazarlama imkansızdır

Ne tür pazarlama taktikleri kullanırsanız kullanın, içerik pazarlaması ayrı değil, sürecinizin bir parçası olmalıdır. Kaliteli içerik, tüm pazarlama biçimlerinin bir parçasıdır:

 • Sosyal medya pazarlaması: İçerik pazarlama stratejisi, sosyal medya stratejinizden önce gelir.
 • SEO: Arama motorları kaliteli ve tutarlı içerik yayınlayan işletmeleri ödüllendirir.
 • Halkla İlişkiler: Başarılı PR stratejileri okuyucuların ilgilendiği konuları ele alır, işlerini değil.
 • PPC: PPC’nin çalışması için arkasında harika içeriğe ihtiyacınız var.
 • Gelen pazarlama: İçerik, gelen trafiği ve olası satışları artırmanın anahtarıdır.
 • İçerik stratejisi: İçerik stratejisi, çoğu içerik pazarlama stratejisinin bir parçasıdır.

İçerik çeşitleri

Dört içerik biçimi vardır:

 • Yazılı kelime
 • Ses
 • Video
 • Görüntüler

Unutulmaması gereken en önemli şey, yararlı olmanın sizin işiniz olmasıdır. Kitleniz bundan bir değer elde etmiyorsa, herhangi bir içerik oluşturmanın anlamı yoktur.

Amacınız onlara yardım etmek, yaşam kalitelerini iyileştirmek ve kendinizi bir düşünce lideri olarak kurmaktır – uzmanlık alanınızla ilgili olarak karşılaştıkları zorluklarda onlara rehberlik edecek güvenebilecekleri biri.

İçerik pazarlaması bunu yapmanın en iyi yollarından biridir.

Neden içerik pazarlamasına yatırım yapmalıyız?

İyi yapıldığında içerik marka değeri yaratır, yani siz değerli içerik oluşturmaya devam ettikçe markanız zamanla daha da değerli hale gelir. Ve hedef kitlenize ne kadar çok yardım ederseniz, markanız alanınızda lider olarak o kadar çok itibar kazanacaktır.

Bir işletme olarak içeriğin size değer sağlamasının temel yolu organik trafiktir. Burası, insanların sizi Google veya YouTube gibi bir tür arama platformunda keşfettikleri ve içeriğinizi ziyaret ettikleri yerdir.

İçerik pazarlama, kritik bir nedenden ötürü diğer trafik türlerinden temelde farklıdır – bu insanlar sizi arıyorlar. İşletmenizle ilgili bilgileri aktif olarak arıyorlar – sizi ilk etapta bu şekilde keşfediyorlar. Onlar diğer tüm platformlarda ne yapıyorlarsa, müdahala ede biliyorsunuz. Çünki onlar aktif araştırmacılar deyil, pasif gözlemcilerdir. Bu tür pazarlama yapmak genellikle çok daha zor ve çok daha pahalıdır (Facebook reklamlarını, YouTube reklamlarını ve temelde diğer her tür reklamı düşünün).

Özetle fark şu: Bu platformlarda, izleyicilerinize gitmelisiniz. Ancak organik trafikle izleyicileriniz size gelir.

Bu sizi birkaç nedenden dolayı heyecanlandırmalı:

 1. Bu insanlar bir sorunu var.
 2. Bu sorunun farkındalar.
 3. Bu sorunu çözmek istiyorlar.

Bunların üçü de çevrimiçi satışlar için kritik bileşenlerdir ve içerik pazarlamasını işinizi büyütmek için benzersiz bir şekilde uygun hale getirir. 

Eğer ben bu işi yapamam diyorsanız ve içerik pazarlama işini yapabilecek bir Dijital Pazarlama ajansı arıyorsanız, size bu alanda yardımcı olabilecek uzman bir ekip önerebiliriz. Detaylı bilgi edinmek için Buraya Tıklayınız!

Arkadaşlar, bu yazımızda içerik pazarlamayı ve önemini öğrendiniz. Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler!

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

  Bir cevap yazın

  − 3 = 2

  E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
  WhatsApp chat