PayPal Olmadan eBay’de Satış Yapmak. eBay’de PayPal’sız Satış Dönemi Başladı

PayPal Olmadan eBay’de Satış Yapmak. eBay’de PayPal’sız Satış Dönemi Başladı

eBay’de satış yapmak her zaman biraz çekici bir teklif olmuştur. İşinizle ilgili başka bir tarafa (bu durumda çok uluslu bir şirkete) güveniyorsunuz. Dürüst olmalarına güvenirsiniz, ilanlarınızı insanlara gösterirsiniz ve hepsinden önemlisi size ödeme yapılır.

Geçmişte, eBay’i satıcı olarak kullanmak için bir PayPal hesabınızın olması gerekiyordu. Bu, birçok insanın eBay’de satış yapamadığı ve daha fazlasının PayPal’a bilgilerini vermekten rahatsız oldukları için bunu yapmak istemediği anlamına geliyordu. Öte yandan, PayPal Haziran 2016’dan itibaren Türkiye’deki fealiyyetlerini durdurmuştu. Bu yüzden çoğu kişi eBay’de satış için yollar arıyordu.  Eh, işler artık değişti!

Satıcılar artık PayPal olmadan eBay’de satış yapabilir. Bunu yapmak için eBay’in yeni Yönetilen Ödemeler Sistemine (Managed Payments System) dahil olmayı gerektirir. Yönetilen Ödemelerde, eBay ödemeleri doğrudan işliyor ve PayPal’ı aracı işlemci olarak kullanmadan satıcının banka hesabına yatırıyor.

Ama şimdi ne yapabilirsiniz? eBay hala PayPal’ı ödeme yöntemi olarak kabul ediyor. Peki paranızı nasıl alırsınız? Ve en önemlisi, işler şimdi daha iyi ve daha güvenli mi?

Paypal Olmadan eBay’de Nasıl Ödeme Alabilirsiniz?

Geçmişte PayPal hesabınızı eBay’e bağladığınız için ödeme alabiliyordunuz. PayPal tüm ödemeleri işlediği için bu, baştan sona banka düzeyinde güvenliğe izin verirdi ve satıcıların banka ayrıntılarını eBay’e vermelerini gerektirmiyordu.

O günlerin sona ermesi şaşırtıcı değil. PayPal ödemeleri işlerken her satıştan ortalama 2.9%+0.30$ alıyordu. Bu, yılda yüz milyonlarca dolar demekti.

Bu iyi bir çözüm olsa da, eBay gibi kâr amacı güden bir şirketin bu miktardaki parayı başka bir yere gitmesine izin vermesini bekleyemezsiniz.

eBay, ödeme sistemlerini başlattı ve 2021’den itibaren satıcıların kaydolmasını zorunlu hale getirdi. eBay doğrudan hesabınıza bağlanır ve size doğrudan para yatırma yoluyla ödeme yapar (ücretler, geri ödemeler vb. düşüldükten sonra).

Yani artık PayPal yok. Bu bir seçenek bile değil.

PayPal’dan eBay’in Yönetilen Ödemelerine geçiş yapmazsanız, hesabınız sınırlı olacağından hiçbir şey listeleyemez veya satamazsınız.

eBay’in Kendi Ödeme Sistemi PayPal’dan Daha Güvenli mi?

Birçok satıcı, eBay’in şu anda onlardan açıklamalarını istediği bilgi miktarıyla ilgileniyor. Yönetilen Ödemeler için bu, yalnızca banka hesap bilgilerinizi (eBay’in para yatırma ve çekme işlemleri yapabilmesi için) değil, aynı zamanda sosyal güvenlik veya vergi (EIN, ITIN vs) numaranızı da içeriyordu.

Banka hesabınızı (para yatırmak için) ve bir takım bilgileri sağlamadan eBay’de satış yapamazsınız. Bunları sağlamayan eBay’in yeni ödeme sistemini seçen satıcıların hesapları sınırlandırılacak.

eBay’de PayPal Olmamanın Dezavantajları

eBay’de PayPal olmadan satış yapmak, birçok satıcıyı üzen diğer bazı önemli dezavantajlarla birlikte gelir.

En büyük sorunlar şunlardır:

  • Yavaş Ödemeler. Günlük bir ödeme seçebilseniz de, eBay, ödeme onlar tarafından işleme koyulana ve bir veya iki gün sürebilene kadar ödeme yapmaz. Oradan banka hesabınıza ulaşmak için ek 2-3 gün olabilir. Bu, birçok satıcının üründe satıştan ödeme almaya kadar 3-4 günlük bir gecikme (hafta sonları hariç) olduğu anlamına gelir.
  • Kargo cebinizden çıkıyor. Paranızı anında PayPal’da bulunduruyordunuz, bu da satıştan elde ettiğiniz parayı nakliye malzemeleri vs için ödeme yapmak için kullanabileceğiniz anlamına geliyordu. Gecikme nedeniyle satıcılar nakliye masraflarını ceplerinden finanse etmek zorunda kalmazlar ve ödemelerinin geri ödenmesini beklemezler.
  • Dropshipping çok daha pahalıdır. Bunu olumlu veya olumsuz olarak düşünebilirsiniz, ancak eBay’de stoksuz satış yapmak birçok insan için büyük bir iş olmuştur. Bir ürünü sattıktan sonra, dropshippers satıştan elde edilen parayı başka bir yerden satın almak ve sevk etmek için kullanırdı. Ödeme gecikmesiyle birlikte, dropshipper’ların artık ürün satın alma işlemini kendi başlarına finanse etmesi ve ardından ödemeyi beklemesi gerekiyor.
  • Geri ödemeler ve ücretler otomatik olarak alınır. Hepsi bir arada, eBay satıcılardan işlerinin mali kontrolünün çoğunu aldı. eBay ücretleri otomatik olarak alınır, geri ödemeler otomatik olarak yapılır vb. Dahası, paranızın tam olarak nereye gittiği tek bir yerde olmasına rağmen bir şekilde daha az nettir. Sanki eBay “Bize güvenin ve size iletmeye karar verdiğimiz paradan memnun olun” diyor gibidir.

PayPal ve eBay Bağlı Değil mi?

PayPal ilk olarak 2002’de halka açıldı ve o yılın sonuna kadar eBay’in tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş oldu. eBay, 2002-2015 yılları arasında PayPal’a sahipti ve ardından ayrıldılar ve PayPal tekrar kendi şirketi oldu.

2015 itibariyle, eBay artık PayPal’a sahip değil. eBay’in, alıcılar için bir ödeme seçeneği olarak PayPal’ı kaldırma planı yoktur, ancak artık onlarla ödeme işlememektedir. Amsterdam merkezli Adyen, eBay’in tüm ödeme işlemlerini yürütüyor.

eBay, PayPal’ı birincil ödeme işlemcisi olarak Adyen ile değiştirdi (birçok kişi bunu hecelemeye çalıştığı için “Ayden” değil). Adyen, sitedeki müşteriler için ödeme işlemleri sağlamaya başlamak için ilk olarak 2018’de eBay ile bir sözleşme imzalayan Hollandalı bir şirkettir. Adyen’in eBay’in ödemelerinin %100’ünü 2021’de işlemesi bekleniyor.

Sonuç

Yani evet, artık PayPal olmadan eBay’de satış yapabilirsiniz. (Detaylı Ebay Eğitimimiz için Buraya Tıklayınız) Ancak, yeni seçenekler çok gelişmiş değil. Hala bir banka hesabınızın olması ve ödemelerinizin işleme alınması için yine de çok sayıda kişisel bilgi vermeniz gerekiyor. Bununla ilgili YouTube kanalımızda yayınlamış olduğumuz videomuzu izleyebilirsiniz:

Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler!

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

76 + = 78

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat