Canva Nedir ve Nasıl Kullanılır? Canva ile Nasıl Tasarım Yapılır?

Canva Nedir ve Nasıl Kullanılır? Canva ile Nasıl Tasarım Yapılır?

Canva Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Canva, profesyonelce tasarlanmış şablonları kullanarak davetiyeler, kartvizitler, el ilanları, ders planları, Zoom arkaplanları ve daha fazlasını kolayca oluşturmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir grafik tasarım platformudur.

Hatta burada kendi fotoğraflarınızı yükleyebilir ve sadece sürükleyerek bunları Canva’nın şablonlarına ekleyebilirsiniz. Bu, Photoshop’un ücretsiz olan ve kullanmak için kapsamlı fotoğraf düzenleme bilgisi gerektirmeyen temel bir versiyonu gibidir.

Canva, sürükle ve bırak arayüzü sayesinde yalnızca birkaç tıklamayla özelleştirilebilen, profesyonelce tasarlanmış binlerce ücretsiz şablona ev sahipliği yapar. Fotoğraflarınızı Canva’ya yükleyin, istediğiniz şablona bırakın ve dosyayı bilgisayarınıza kaydedin. (Buraya Tıklayarak Canva Pro sürümünü 30 günlük ücretsiz deneyebilirsiniz).

Şablon kategorileri arasında Zoom arka planları, posterler, sunumlar, el ilanları, kartlar, infografikler, kartvizitler, Instagram gönderileri, özgeçmişler, davetiyeler, kitap kapakları, menüler, haber bültenleri, fotoğraf kolajları, biletler, faturalar, yemek tarifi kartları ve daha fazlası bulunur.

Canva’nın Kolay Özellikleri

Temel kırpma ve düzleştirmeden doku ekleme ve renk düzeltmeye kadar, Canva’nın yeni başlayanlara uygun özellikleri, fotoğrafları düzenlemeyi kolaylaştırır. Fotoğrafınıza daha fazla boyut kazandırmak için dokulu bir arka plan ekleyebilir, kendi meme’nizi oluşturmak için metin ekleyebilir, fotoğrafınızı bulanıklaştırabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Canva’nın Ücretsiz Video Eğitimleri

Grafik tasarım konusunda yeniyseniz ve markalaşma veya Canva’yı sanal sınıfa nasıl dahil edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, web sitelerinde ücretsiz eğitim videoları bulunmaktadır.

Canva’da bulunan tüm şablonlar ve özelliklerle, nereden başlayacağınızı bilmek çok zor olabilir. Çok çeşitli konularda ücretsiz video kurslarıyla dolu onların tasarım okulları, başlamak için iyi bir yerdir. Platformda yapabileceğiniz her şeye hızlı bir genel bakış sağlayan bir “Getting Started with Canva” kursu, öğretmenlerin sanal sınıflarını kurmaları için “Canva for Education” kursu ve Pro’yu vurgulayan bir “Canva Pro” kursu var. bunları kullanmak için özellikler ve ipuçları. Canva Pro, Canva’nın ek özelliklere sahip ücretli bir premium sürümüdür.

(Buraya Tıklayarak Canva Pro sürümünü 30 günlük ücretsiz deneyebilirsiniz).

Hesap Açılışı

Canva’ya e-posta, Google hesabı veya Facebook giriş bilgilerini kullanarak kaydolmak kolaydır. Bir hesap oluşturulduğunda, ücretsiz olarak, onu öğretmen, öğrenci veya başka bir şey olarak kullanıp kullanmadığınızı seçebilirsiniz. Bu, deneyimi ihtiyaçlarınıza göre uyarlayacak ve aradığınızı bulmayı kolaylaştıracaktır.

Canva Nasıl Çalışır?

Canva, öğrencilerin bir tasarım üzerinde çalışabilmeleri ve kendi değişikliklerini ekleyebilmeleri için çok sayıda sanal şablon sunar. Bu, öğrencilerin aracın kendisini kullanmaya başlamak için zaman veya enerji kaybetmeden eldeki konuya odaklanmalarını sağlar.

Örneğin bir poster yapmak, sol tarafta şablonlar sunarak başlayacak, ardından sağda özelleştirebileceğiniz ana görseli sunacaksınız. Buna tıklamak, düzenleme seçenekleriyle bir araç çubuğunun görünmesini sağlar.

Canva’nın Maliyeti

Canva’yı hem kişisel olarak hem de sınıfta kullanmakta serbestsiniz. Bu ücretsiz versiyon, bir dizi araç ve özellik sunsa da, ücretli bir Canva Pro veya Enterprise hesabıyla erişilebilenlerin daha fazlası vardır.

Canva Free yani ücretsiz versiyon, size yaklaşık olarak 250.000’den fazla şablon, 100’den fazla tasarım türü, yüz binlerce fotoğraf ve grafik, işbirliği ve 5 GB bulut depolama alanı sunar.

Canva Pro, tüm ücretsiz özellikleri, aynı zamanda marka kiti yükleme seçenekleri, görüntüler için tek tıklamayla Magic Resize, 420.000’den fazla şablon, 75 milyon görüntü, video ve grafik, ekip kullanımı için tasarım tasarrufu, 100 GB’a yere sahip bulut depolama ve yedi platform için sosyal medya planlaması sunar. Yıllık 119,99 ABD doları olarak ücretlendirilir. (Canva Pro elde etmek için Buraya Tıklayınız)

Canva Enterprise (Canva for Enterprise), geniş ekiplere sahip kuruluşlar, işletmeler, franchise’lar ve Canva Pro’nun tüm üretkenlik ve akıllı tasarım özelliklerine, işbirliği yapmak ve marka üzerinde geniş ölçekte tasarımlar yayınlamak için gelişmiş kontrollere ihtiyaç duyan ajanslar için idealdir.

Kısaca, canva ile hazır şablonlar üzerinde veya kendiniz sıfırdan canva’nın sunduğu resimler, videolar, metinler vs. gibi ihtiyacınız olan şeylerle harika tasarımlar yapabilirsiniz.

Canva ile ilgili YouTube videomuz:

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

7 + 2 =

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat