Photoshop Nedir? Photoshop Nerelerde ve Ne Amaçla Kullanılır?

Photoshop Nedir? Photoshop Nerelerde ve Ne Amaçla Kullanılır?

Photoshop ile önceden oluşturulmuş grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı vektörel olarak değiştirebilir ve yapılandırabilirsiniz.

Photoshop Nedir?

Photoshop, önceden oluşturulmuş grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı vektörler halinde değiştirebileceğiniz ve yapılandırabileceğiniz bir görüntü düzenleyicidir. Başka bir deyişle, photoshop, yeni bir resim oluşturmak yerine mevcut resimler üzerinde düzenlemeler yapmanıza yardımcı olur.

Photoshop Nasıl Kullanılır?

Yeni bir grafik verisi veya fotoğrafı yeniden oluşturmak yerine grafik düzenleme yazılımı, önceden oluşturulmuş verileri düzenlemeye yardımcı olur. Bu süreçte kullandığımız en yaygın öğeler kesme, kopyalama ve silmedir. Kullanım amacı birçok farklı alana katkı sağlayabilir. Yıpranmış, solmuş fotoğrafları yeniden düzenlemek, mevcut bir fotoğrafa istediğiniz rengi vermek ve çeşitli eğlenceli faktörler yaratmak için kullanılabilir.

Genel olarak Photoshop;

AdobeSystems tarafından geliştirilmiş piksel tabanlı bir grafik ve fotoğraf işleme yazılımıdır. AdobePhotoshop, vektörel grafiklerle çalışma fırsatı sunsa da asıl gücü piksel tabanlı görüntülerde elde ettiği başarıdır.

Photoshop programını etkin bir şekilde kullanabilmek için, programın ne yaptığını ve çalışma mantığını bilmek gerekir. Bunları biliyorsanız, sadece öğrenme aşamasında kendinizi motive etmekle kalmayacak, aynı zamanda programın gerçek mantığını da anlayacaksınız.

Photoshop’ta;

  • Renkler ve Efektlerle Çalışma
  • Fotomontaj
  • Onarım / konfigürasyon
  • Kolaj
  • HDR ve Panoramik Resimler oluşturma ve benzeri işlemler yapılabilir.

Bunlar programın yeteneklerinden sadece birkaçı. Bir Photoshop eklentisi olan Adobe Bridge’i kullanarak görüntü dosyalarınızı önizleyebilir, adları ve konumları hızlıca düzenleyebilirsiniz. Etkili, görsel olarak yüksek kaliteli web siteleri tasarlayabilir, 3D animasyonlar oluşturabilir, (3D Animasyon Nedir ve Nasıl Yapılır)  RAW (Digital Negative of Image) formatındaki görüntüleri Photoshop kullanarak en son sürümleriyle Photoshop’ta işleyerek kullanabilirsiniz.

Photoshop CS2 sürümünden itibaren, vektör verilerinin Photoshop ortamına kalitesini düşürmeden aktarımını sağlayan “Smart Object” (“Akıllı Nesne”) adı verilen bir sistem kullanıcılara büyük kolaylık sağlamıştır. AdobePhotoshop, fotoğrafçılar, reklam ajansları, web tasarım şirketleri ve film endüstrileri gibi birçok alanda profesyonel amaçlarla kullanılmaktadır.

Kısacası dijital dünyanın vazgeçilmez bir parçası olmayı başarmış ve bu anlamda liderliğini sürdürerek, her yeni versiyonundaki yenilikler sayesinde liderliğini daha da kanıtlayan yapısıyla kullanıcılarının gönlünde taht kurmuştur. .

Hemen Photoshop İndir ve Kullanmaya Başla!

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

97 − = 87

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat