Alışveriş Yaparak Nasıl Para Kazanılır? Cashback Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Alışveriş Yaparak Nasıl Para Kazanılır? Cashback Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Alışveriş Yaptıkça Ödeme Yapan Sistem: Cashback

Teknolojinin inanılmaz hızlı büyümesine tanık olduğumuz son birkaç yılda, ödeme teknolojileri alanında büyük gelişmeler oldu. Nakit kullanımının sürekli azaldığı ve kartlı ödeme sistemlerinin çipli kart, temassız ödeme ve mobil cüzdan gibi gelişmelerle daha kullanışlı hale geldiği finansal hizmetler alanında, kart sağlayıcıları ürünlerini farklılaştırmak için yeni özellikler eklemeye başladılar. Kartlı ödeme hizmetlerinde çok fazla rekabetin yaşandığı ABD başta olmak üzere birçok ülkede yaygın olarak kullanılan cashback  bu özelliklerden biridir.

Bugün hemen hemen tüm çevrimiçi mağazalarda alışveriş yaparken para iadesi almak mümkün. Ancak, herkes her zaman bir geri ödemenin (cashback) ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve nasıl satın alınacağını bilmez. Bu yüzden bu yazıda cashback hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Cashback Nedir?

Cashback sistemi, kartınızla harcama yaptığınızda harcamalarınızın bir kısmının kartınıza iade edildiği sistemdir. Tüm harcamalar için düşük bir geri ödeme oranı sunan kartların yanı sıra, yalnızca sözleşmeli noktalarda, ancak çok daha yüksek oranlarda harcama yapmak için geri ödeme sunan kartlar vardır.

Nakit para iadesi sistemine bir örnek vermek gerekirse, Apple Card kullanıcıları, herhangi bir mağazada kartlarıyla ödeme yaptıklarında harcamalarının % 1’ini, Apple Pay ödemelerini kabul eden bir mağazada örneğin Apple sözleşmeli noktalarda Apple Card ile ödeme yaptıklarında harcamalarının % 2’sini geri alırlar . Kartla ödeme yaptıklarında, harcadıkları paranın% 3’ünü geri kazanıyorlar.

Cashback Sistemi Nasıl Çalışır, Hangi Koşullarda Cashback Kazanılır?

X şirketi, çevrimiçi mağazalarla bir ortaklık anlaşması imzalar. Anlaşma kapsamında çevrimiçi mağazalar, başvurdukları müşteriler için X şirketine bir komisyon ödüyor. X Şirketi, alıcıya hem o mağazada özel indirimler hem de komisyonun bir kısmını geri ödeme olarak sunar. Sonuç olarak, her üç taraf da operasyondan yararlanır.

Geri ödeme tutarı nasıl hesaplanır? Tabii ki,  geri ödeme tutarı mağazaya bağlı olarak, ödenen tutarın bir kısmı komisyon olarak hesaplanır . Geri ödemenin nasıl çalıştığını anlamak için çalışma prensibini tanımak gerekir:

  • Alıcı, X şirketinin web sitesini açar, ihtiyaç duyduğu mağazayı katalogda bulur ve oraya gider.
  • Sistem bu geçişi otomatik olarak kaydeder.
  • Alıcı, bir ürün veya hizmet seçerek ödeme yapar.
  • Satıcı, ödeme tamamlandıktan sonra kararlaştırılan komisyonu X şirketine öder.
  • X şirketi komisyonu alıcıyla paylaşır.

Cashback satın alabileceğiniz şey karşılığında

Aşağıdaki kategorilerden ürün ve hizmetler için para iadesi almanız mümkündür:

Giysiler, ayakkabılar, aksesuarlar, süslemeler;
Uçak bileti, Otel, Taksi ve diğer hizmetler;
Ev aletleri ve elektronik;
Seyahat paketleri ve turlar;
Sanal oyunlar, oyuncaklar;
Sağlık ve güzellik ürünleri;
Diğer.

Cashback (Geri ödeme) Nasıl Alınır?

Geri ödeme, her satın alma işlemi için hesaplanır, ancak bunun için birkaç kurala uymanız gerekir:

X şirketindeki kişisel hesabınıza giriş yaptıktan sonra çevrimiçi mağazaya gidin.  Cashback, tek bir mağaza transferi için ücretlendirilmez.

Sipariş ettiğiniz ürün size ulaştığında, ürünü online mağazadan satın aldığınızı onaylayarak geri ödeme hesaplamasını hızlandırabilirsiniz.

Online alışveriş yaparak online ödeme yapmanız yeterlidir. Telefonla sipariş vermeden veya nakit ödeme yapılmadan nakit para iadesi alınmaz.

Siparişi tamamen veya kısmen reddetmeyin. Nakit para iadesi tam ödeme için tahsil edilir, bu nedenle siparişin bir kısmının iptali tüm nakit iadenin iptal edilmesine neden olabilir.

Alıcı ürünü sipariş verdikten sonra reddederse geri ödeme (cashback) var mı? Hayır, ürün iade edilirse para iadesi alınmaz.

Bu yazımızda alışveriş yaparak nasıl para kazanacağınızı anlattık. Umarız makalemizin sizlere faydası dokunmuştur.

Eğer farklı internetten para kazanma yolları arıyorsanız YouTube kanalımızı öneriyoruz. Buradan kanalımıza abone olarak videolarımızı izlemeye başlayabilirsiniz. Bizi izlemeye takip edin. Teşekkürler!

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

− 3 = 7

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat