Youtube Ne Zaman Oluşturuldu? Kim Keşfetti?

Youtube Ne Zaman Oluşturuldu? Kim Keşfetti?

YouTube’un Yaratılışı

YouTube’un yaratılmasından önce dünyada ne yaptık? Ya da daha ziyade nasıl yapardık?

En sevdiğiniz rock şarkılarının akorları için bir geyik derisine doğru bir şekilde cildin nasıl takılacağı ile ilgili her şey, eski PayPal çalışanlarının üçlüsünün bu video paylaşım buluşu sayesinde artık sadece bir tık ötede. Şubat 2005’te, Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karin’ın, Menlo Park, California’daki bir garajdan çalışarak, buluşlarına giriş yaptı.

2006 yılının Kasım ayında, yatırımcılar YouTube’u  Google şirketine  1,65 milyar dolara sattıklarında milyoner oldular.

Bir Sanal Ansiklopedi

Jawed Karim’e göre, YouTube’un ilham kaynağı Janet Jackson ve Justin Timberlake tarafından işlenen yarısızlık sahnesinden geldi. Janet’in memesi yanlışlıkla televizyonda milyonlarca izleyiciye maruz kaldığında. Karim video klibini online olarak bulamadı, bu yüzden World Wide Web’de video izlemek ve paylaşmak için bir hedef bulma fikri doğdu.

Bugün, YouTube kullanıcıları sitede video klip oluşturabilir, yükleyebilir ve paylaşabilir, www.YouTube.com ve ayrıca Facebook ve Twitter dahil olmak üzere herhangi bir sayıda YouTube dışı sayfada daha fazla paylaşım için bunları gömebilir. Sadece bu değil, kullanıcılar hem amatör hem de profesyonel milyonlarca videoya, müzik videoları, nasıl yapılır, ürün incelemeleri ve siyasi rantlar dahil tüm film ve televizyon programlarına bile erişebilirler.

YouTube’un bir uydu televizyon istasyonu bile var. Ve kullanımınız özelleştirmenize izin veren bir abonelik bileşeni olmasına rağmen, her şey çoğunlukla ücretsiz.

YouTube’da neredeyse her şey devam ederken, bazı şeyler yapılmaz. Müstehcen, nefret dolu, şiddet içeren veya tehdit edici veya zorbalık içerikli paylaşımlar kaldırılacaktır.

Aynı şekilde, YouTube spam, dolandırıcılık veya yanıltıcı meta verilere de izin vermez ve telif hakkı ihlaline karşı da katı kurallara sahiptir. Kullanıcılar uygunsuz gördükleri her şeyi işaretleyebilir ve YouTube’un dikkatini hemen alır.

Kurucuları Hakkında

Kurucu ortak Steve Chen 1978’de Tayvan’da doğdu ve 15 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Illinois Üniversitesi’nde eğitim gördü ve mezun olduktan sonra PayPal’daki iş arkadaşlarıyla tanıştı. kurucular Chad Hurley ve Jawed Karim. Ağustos 2013’te, O ve Chad Hurley de bir akıllı telefon video düzenleme şirketi olan MixBit’i piyasaya sürdü. Şu anda, Chen, teknoloji şirketlerine odaklanan bir girişim sermayesi şirketi olan GV (eski adıyla Google Ventures) ile birlikte.

1977 doğumlu Chad Hurley, Pennsylvania Üniversitesi’nden güzel sanatlar eğitimi aldı ve daha sonra eBay’ın PayPal bölümü tarafından işe alındı (Hurley, PayPal’ın ticari marka logosunu tasarladı). 2013 yılında Steve Chen ile MixBit kurmaya ek olarak, Hurley aynı zamanda birçok büyük spor takımının da yatırımcısıdır.

Jawed Karim (1979 doğumlu) ayrıca gelecekteki YouTube kurucularıyla tanıştığı Paypal’da çalıştı. Karim ayrıca Stanford Üniversitesinde de ileri düzeyde eğitim aldı ve üçün en zorlu üyesi olarak kabul edildi.

San Diego Hayvanat Bahçesindeki fil sergisine yaptığı ziyaretin 19 saniyelik bir videosu olan YouTube’da video yayınlayan ilk kişiydi. Video, bugüne kadar 47 milyon kez görüntülendi.

Eğer siz de internetten para kazanmak istiyorsanız size şu siteyi önerebiliriz: MILLIONAIRE SECRETS

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

17 + = 21

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat