Tumblr Nedir ve Nasıl Kullanılır? Tumblr Ne İşe Yarar?

Tumblr Nedir ve Nasıl Kullanılır? Tumblr Ne İşe Yarar?

Tumblr nedir ve nasıl kullanılır, tüm sorularınızın cevabı bu yazıda. 2007 yılında hayatımıza giren Tumblr aslında bir mikro blog sitesi. Tumblr kullanarak yazdığınız yazıları veya çektiğiniz güzel anıları takipçilerinizle paylaşmanız mümkün. Bu yazımızda Tumblr’ın sizler için nasıl kullanıldığını tartıştık.

Nasıl Tumblr Üyesi Olunur?

Tumblr’a üye olmak aslında çok kolay. Yapmanız gereken ilk şey, cihazınıza Tumblr uygulamasını indirmek veya arama motorunu kullanarak Tumblr sayfasına girmek. Ardından karşınıza çıkacak ekranda “Oturum Aç” ve “Kayıt Ol” seçeneklerini göreceksiniz. Yeni bir kayıt yapacağımız için ‘Kayıt Ol’ seçeneğini seçerek devam ediyoruz. Ardından ekrandaki bilgileri doldurun. Diğer uygulamaların aksine, Facebook kayıt özelliği gibi özellikler maalesef Tumblr’da mevcut değil. Ancak e-postanızla kolayca kayıt olabilirsiniz. Şimdi Tumblr nedir sorusunu detaylı olarak açıklayacağız.

Tumblr Nasıl Kullanılır?

Tumblr’ı kullanmak aslında oldukça basit. Kullanmaya başlamak için öncelikle üye olmanız gerekmektedir. E-postanız ile kolayca üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra yaratıcı bir süreç sizi bekliyor. Çünkü Tumblr kullanıcıları, URL’lerini yaratıcı isimlerle kullanıyor. Bu yaratıcı URL ile diğer Tumblr kullanıcılarının dikkatini çekmek çok kolay. Bir yaratıcı URL seçiminden sonra, profilinizi düzenlemek için kolları sıvamanız gerekir. Çünkü Tumblr sayfanızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

İstediğiniz arka planı seçebilir ve hatta sayfanıza müzik ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, sayfanıza giren diğer kullanıcılar, sayfanıza göz atarken seçtiğiniz müziği dinleyecektir. Blogunuz için bir arka plan seçmek yerine, Tumblr tarafından tasarlanan ücretsiz temaları da kullanabilirsiniz. Kısacası Tumblr, iç dünyanızı yansıtmanız için birçok seçeneğe sahip. Bu nedenle birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bir sosyal medya uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tumblr’da Neler Paylaşılıyor?

Tumblr’ın diğer sosyal medya uygulamalarına göre çok daha kullanışlı olmasının en büyük sebebi dilediğinizi paylaşabilmenizdir. Ya ses dosyalarını ya da kendi oluşturduğunuz gifleri paylaşın. Aslında, isterseniz, romanınızı veya denemenizi sayfanızda bölüm bölüm yayınlayın. Tumblr sizi bu konuda oldukça özgür bıraktı. Tüm bunlara ek olarak dilerseniz hakkınızda “Anonim” sorular da sorabilirsiniz.

Dilerseniz bu soru bölümünü kapatabilir ya da sadece artık anonim olmayan kullanıcılara sorabilirsiniz. Yukarıda açıkladığımız gibi Tumblr aslında tüm sosyal medya uygulamalarını içeren bir medyadır. Tumblr, soru sorma veya Gif’leri paylaşma gibi diğer uygulamalarda bulunan tüm özelliklere sahiptir.

Tumblr Teması Nasıl Değiştirilir?

Yukarıda belirtildiği gibi, Tumblr, kullanıcılarının bloglarını düzenlemeleri için sonsuz alan bırakmıştır. Kullanıcılar da bu alanı kendi istekleri doğrultusunda kullanırlar. Bilindiği gibi Tumblr’da ünlü olan kişilere ‘Tumblr Kızı veya Tumblr Boy’ deniyor. Hesaplarının gerçekliği, paylaştıkları gönderiler kadar önemlidir. Bu nedenle Tumblr’da ünlü olmak istiyorsanız temanızı çok iyi seçmeniz gerekiyor.

İlk başta Tumblr’da bulunan ücretsiz temaları kullanarak fark yaratmak mümkün. Temayı değiştirebilmek için önce hesabınıza giriş yapın. Ardından sağ üst köşedeki kalem simgesini tıklayın. Açılan pencerenin üst adında ‘Görünümü Düzenle’ seçeneğini seçin. Tumblr görünüm ayarlarını gösteren bir sayfa görünecek ve bu sayfadaki ‘Temayı Düzenle’ bölümüne tıklayın.

Temamızı değiştirmek için ‘Temalara Göz At’ bağlantısını tıklamanız yeterlidir. Bu bölümden istediğiniz temayı seçmeniz mümkündür. Ama önce ücretsiz temalarla başlamak yeterli olacaktır. Bu nedenle “Ücretsiz Temalar” seçeneğine tıklayarak temalara göz atabilirsiniz. Temaları görüntülerken, sayfanızda nasıl görüneceklerini gösteren bir önizleme düğmemiz var. Bu seçenek ile sayfanızı hayal ettiğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Tumblr’ın ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını ayrıntılı olarak anlattık, bizi izlemeye devam edin!

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

+ 25 = 28

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat