Booking.com Nedir ve Nasıl Çalışır?

Booking.com Nedir ve Nasıl Çalışır?

Booking (Booking.com) Nedir?

Booking veya bilinen hizmeti ile Booking.com bir çevrimiçi rezervasyon web sitesi ve Hollanda merkezli bir çevrimiçi seyahat acentesidir. Dünyanın dört bir yanındaki oteller ve turistik tesisler için rezervasyon yapabileceğiniz Booking.com, tesisler için yorum ve puan verme imkanına da sahip. Bu sayede daha kaliteli, daha ucuz ve daha doğru hizmet almanız kaçınılmazdır.

Booking Hizmetleri Nedir?

Booking hizmetleri, konaklama rezervasyonları, uçak arama, araç kiralama hizmeti bulma, turistik noktaları öğrenme veya bir anlamda online turist rehberi, havalimanı taksileri gibi ana konuları içerir. Bunların dışında bir otel hakkında fikir sahibi olabileceğiniz tüm detaylar, online rezervasyon ve ödeme işlemleri de Booking hizmetleri arasındadır.

Booking – Nasıl Kullanılır? Ev ve Otel Nasıl Kiralanır?

Bu yazımızda, Booking platformunun nasıl kullanılacağı ve sistemin nasıl çalıştığı ve ayrıca Booking ile Airbnb arasındaki önemli farklılıklarla ortaya çıkabilecek genel endişelerden nasıl kaçınılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Kısa süreli kiralama platformlarının en aktif üyelerinden biri olan Booking.com hakkında birçok soru ve şikayet alıyoruz. Yaşanan olumsuz deneyimlerin bu blog yazısı ile azaltılabileceğini düşünüyoruz.

Booking Genel İstatistikleri

Booking, 831.000’i kısa süreli kiralamalar olmak üzere toplam 1.5 milyon ilan (otel, pansiyon vb.) Sunmaktadır. Booking.com tüm evleri listelerken, Airbnb ayrıca paylaşılan ve özel odaları listeler. Airbnb 3 milyon reklam listelerken, bu ilanların yaklaşık % 50’si evdir. Karşılaştırıldığında yaklaşık 1.8 kat daha fazla kısa dönem ev kiralama imkanı sunmaktadır.

Booking’te günde ortalama 5 milyon kiralama yapılmaktadır. 2016’da 547,5 milyon rezervasyon yapıldı. (Priceline’a göre) 2016’da Airbnb’de rezerve edilen 52 milyon geceye kıyasla Booking ile Airbnb’ye göre 10 kat daha fazla kiralama yapıldı. Hesaplamalara göre, rezerve edilen gece sayısı 1 milyarın üzerinde.

Booking ile Misafir Olarak Nasıl Rezervasyon Yapılır?

Booking ile rezervasyon yaparken otel veya daire seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Fiyat – Fiyat ne kadar düşük olursa, tabii ki sizin için o kadar keyifli olacaktır.
  • Önceki misafirlerden alınan puan – 10 puanlık bir ölçekte puan ne kadar yüksekse, o kadar iyidir.
  • Konaklama yeri – seyahatinizin amacına bağlı olarak farklı bir konuma ihtiyacınız olabilir.

Örneğin amacınız şehri tanımak ise taksiler veya toplu taşıma kullanmadan şehir merkezinde konaklama seçmek daha iyidir. Şehirde sadece bir gece kalıyorsanız, araba veya toplu taşıma kullanarak şehir merkezinde kalmak anlamsızdır.

Booking sayfasının sol tarafında, kullanabileceğiniz seçeneklerin sayısını daraltarak ayarlayabileceğiniz arama seçenekleri (“filtre”) vardır. Buradan istediğiniz konaklama tipini (otel, apartman, pansiyon vb.), Otopark, kahvaltı, 24 saat resepsiyon, ücretsiz iptal ve daha fazlasını seçebilirsiniz.

Filtreyi her eklediğinizde, arama seçeneklerinin listesi otomatik olarak güncellenecek ve en son filtreyi eklediğinizde, sayfada belirtilen parametrelerinizle eşleşen son konaklama listesine sahip olacaksınız.

Bundan sonra, sadece son listeden en uygun konaklamayı seçmelisiniz.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

− 3 = 2

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat