Bezos’un $15b günü: Amazon, beklenenden daha kârlı olduğunu gösteriyor

Bezos’un $15b günü: Amazon, beklenenden daha kârlı olduğunu gösteriyor

Dünyanın en zengin kişisi Jeff Bezos, daha da zenginleşti.

Amazon.com kurucusu, şirketin hisselerinin New York’taki% 6,3’lük artışla 1,614 $ ‘lık ABD Doları’na ulaşması nedeniyle ABD’de bir gecede servetine $ 12 milyar ABD Doları (15 milyar $) ekledi. Perşembe günü yapılan düzenli oturum, e-ticaret devi sonuçlarının Wall Street tahminlerini geçmesiyle sonuçlandı.
Bloomberg Milyarderleri Endeksine göre, bu Bezos’un  net değeri 134 milyar ABD dolarına yükseldi.

Amazon’un ikinci çeyrek karı, aboneler tarafından Prime hizmetine ve daha fazla kurumsal müşteri kazandıran kârlı bir bulut bilişim bölümüne şişirildi.

Dünyanın en büyük online perakendecisi, şu anki operasyonel geliri US1,1 milyar ABD Doları (1.4 milyar $) seviyesinde 51 milyar ABD Doları ile 54 milyar ABD Doları arasında bir artışla 1,1 milyar ABD dolarına çıkardı. Analistlerin işletme gelirleri US1,13 milyar ABD $ ‘lık işletme geliri ve 52,3 milyar ABD $’ lık satış geliri elde etmiştir.

Görünüm, Bezos’un veri merkezleri, sesle çalışan cihazlar ve daha fazla malın daha hızlı teslimatı gibi büyüyen işletmelere sürekli yatırım yaparak tozda rakiplerini bırakma stratejisine olan ilgiyi yeniden canlandırdı.

Başkan Donald Trump’tan satış vergileri ve ABD Posta Servisi oranları hakkında bir dizi kritik tweet, bu yılın başlarında Amazon’un borsa momentumunu kısaca körükledi. Perşembe günkü raporda Trump’ın tiradlarının büyük engeller değil, küçük hız darbeleleri olduğu ileri sürüldü.
Wedbush Securities analisti Michael Pachter “Başarı, Bezos’un satış vergileriyle ilgili örtülü tehditleri nedeniyle yönetimine karşı alabileceği en iyi intikam ve adil payını ödemiyor” dedi.
Amazon hisseleri, New York’taki US1.517.96 $ seviyesinden kapandıktan sonra, genişletilmiş ticarette yüzde 6’dan fazla artış gösterdi.

Bulut bilişim bölümü olan Amazon İnternet Servisleri’nin ilk çeyrek satışları, kur dalgalanmaları hariç olmak üzere, yüzde 49 oranında artarak 5,4 milyar dolar seviyesine ulaştı. Karlı birimin hızlanan büyümesinin ikinci çeyrek seviyesi. (Amazon Go Hakkında yazımız)
Amazon’un popüler Prime teklifini içeren abonelik hizmetleri, bir yıl öncesine göre yüzde 56 artışla US3,1 milyar dolarlık gelir elde etti.

Prime başarısı

Bezos geçtiğimiz günlerde şirketin, hızlı sevkiyat ve video ve müzik yayını gibi diğer avantajlar karşılığında yıllık veya aylık ücret ödeyen 100 milyon Prime abonesini geçtiğini bildirdi.
Duyuru, ABD’de e-ticarete hükmedilmesine yardımcı olan üyelik stratejisinin, denizaşırı ülkelerde çoğaltılabileceğini belirtti. Amazon, uluslararası genişlemesinde Hindistan, Avustralya, Orta Doğu ve Latin Amerika’daki yatırımlarla para kaybediyor.
Amazon’un küresel personel sayısı, bir yıl öncesinden, tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanlar olmak üzere bir yıl öncesine göre% 60 oranında artış gösteriyor.

Aşırı müsrif

Amazon’un stoğu, S & P’nin% 1’den az düşüşle kıyaslandığında, Perşembe günkü piyasasının kapanışıyla S & P 500’ü bu yıl yüzde 30 artırarak geride bıraktı.
Hisse senedi fiyatının kazanç oranı, bulut bilişim rakiplerinden 11 kat daha fazla.
Buluttaki büyük işletmeler için veri ve bilgi işlem yapan Amazon Web Servisleri (AWS), kar marjının çeyrekte genişlediğini gördü. Thomson Reuters I / B / E / S’ye göre, bir önceki yıla kıyasla satışların yüzde 49 artarak US5,44 milyar ABD dolarına, ortalama US5,25 milyar dolarlık bir tahminde bulundu.

Amazon’un finans direktörü Brian Olsavsky, gazetecilere verdiği bir çağrıyla ilgili olarak, “Bu iş çok iyi büyümeye devam ediyor ve büyük müşteri kabulü gördü” dedi.
Veri raporları, yerine getirme merkezleri ve diğer yatırımlarla ilgili maliyetlerin, bir Amazon’un bildirdiği gibi, “yüksek hacimli çeyreklerimiz olduğunda gerçekten iyi ölçeklendiğini” de sözlerine ekledi.
Şirket düşük kar marjı ile çalıştığı için az tanındı. Ancak yeni hizmetler ve yeni sektörlere girişe dair büyük bahisler, son on yılda hissedarların ödüllerini kazanmıştır.

Amazon çok çeşitli alanlarda yatırım yapmaya devam ediyor. Şirket, Perşembe Gecesi Futbol oyunlarını yenilemeye yönelik yeni anlaşma ve eserlerdeki “Yüzüklerin Efendisi” adlı bir televizyon dizisi de dahil olmak üzere bu yıl video içeriğine daha fazla harcama yapmayı planlıyor. Wedbush Pachter, içerik harcamalarının 2017 yılında US5 milyar $ ‘dan bu yıl US6 milyar dolar ya da daha fazla olacağını tahmin ediyor.

Bu yılın başlarında Amazon, yüz binlerce çalışanının sağlık maliyetlerini nasıl azaltacağını belirlemek için JPMorgan Chase ve Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway ile bir ortaklık kurduğunu açıkladı.

Teknoloji milyarderleri için büyük hafta

Teknoloji alanında en zengin Amerikalılar için çalkantılı bir hafta oldu. Salı günü, Alfabe yatırımcıları ilk çeyrek dönem sonuçlarından sonra, Google ebeveyninin harcamaların arttığını, Amazon, Facebook ve Netflix’in hisselerini cezalandırmayı planladığını belirtti. Bezos o gün ABD $ 6,4 milyar dolar kaybetti ve Alfabenin Larry Page ve Sergey Brin’in her biri US2 milyar dolar kaybetti.

Salı günü servetini $ 5,2 milyar ABD Doları düşüren Facebook kurucu Mark Zuckerberg, sosyal ağın ilk çeyrek için beklenenden daha iyi sonuçlar yayınlamasından bir gün sonra servetinin ABD doları 8,8 milyar ABD doları arttığını açıkladı. . Zara’nın lüks moda zincirinin ardındaki milyarder olan İspanya’nın Amancio Ortega’sını küresel servet sıralamasındaki 5 numaraya sıçradı.

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

60 − = 53

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat