E-Posta Pazarlama Nedir? E-Posta Pazarlamanın Avantajları ve Dezavantajları

E-Posta Pazarlama Nedir? E-Posta Pazarlamanın Avantajları ve Dezavantajları

E-posta pazarlaması (Email Marketing), bir şirket e-posta yoluyla insan gruplarına promosyon mesajları veya materyalleri gönderdiğinde ortaya çıkan bir tür internet pazarlamasıdır. Genellikle bu mesajlar reklamlar, ticari mesajlar, satış talepleri ya da bağışlar veya bir işletme çağırısı içerir.

Söz konusu içeriğe sahip her türlü e-posta, e-posta pazarlaması olarak kabul edilebilir ve bunların amacı, yeni müşteriler kazanmak, mevcut müşterileriyle şirket ilişkisini geliştirmek ve müşteriler için güven, sadakat veya onlara marka hakkında farkındalık sağlamaktır.

E-posta pazarlamasının çalışması için, bir pazarlamacının bir e-postanın teslim edilebilirliğini bilmesi gerekir. Teslim edilebilirlik, bir e-posta pazarlamacısının bir abonenin gelen kutusuna ulaşan e-posta kampanyasının başarısını ölçme yöntemi olarak tanımlanır. Bu, sadece e-postanın mevcut olup olmadığını deyil, aynı zamanda e-postanın sahibinin internet servis sağlayıcısının yüksek hacimli mesajların gelirini düşürmesi, e-postanın aynı içeriğe sahip birkaç mesajı spam’e göndermesi ve benzeri sorunları da kapsıyor . E-posta pazarlamacılarının e-postaların teslim edilebilirliğini ölçmek için kullanabileceği böyle bir araç G-Lock uygulamalarıdır.

E-posta pazarlamacıları, e-posta kampanyalarını farklı e-posta türleri kullanarak yürütür.

İlki işlem e-postasıdır. Bu e-postalar, bir satıcıyla iş yapan müşterinin gelen kutusuna ulaşır. Bu e-postalar, müşteriye bir ürün veya hizmet satın alma veya gönderenle yaptıkları bir işlemi tamamlama, onaylama konusunda rehberlik eder. Bu işlem mesajlarının bir örneği, satın alma siparişi, iade onayları, sipariş durumları ve elektronik veya e-posta makbuzlarıdır.

İkincisi, doğrudan bir e-postadır. Bu e-postaların amacı, yalnızca duyurular, özel teklifler, indirimler veya çevrimiçi olarak mevcut bir ürün kataloğuna bir göz atma gibi promosyon materyallerini sunmaktır.

Üçüncüsü “Hoş Geldiniz!” E-postaları. Bu e-postalar, müşterilerin bir posta listesine kaydolduklarında aldıkları e-postalardır. Müşteride güven yaratan, markanın güçlenmesini ve bir şirketin güvenilirliğini göstermesini başlatan şey budur.

Sonuncusu haber bülteni e-postalarıdır. Bu e-postaların amacı, müşterilere bir şirketin düzenli olarak sahip olduğu ürünlerin özünü vermektir. Bununla birlikte, bir pazarlamacı, haber bülteninin amacının ne olduğunu bilmek zorundadır. Mesela, sosyal paylaşımda artış, markanın imajını güçlendirmek veya belki de şirketin mevcut bir müşteriyle ilişkisini artırmak gibi.

E-posta pazarlamasını geleneksel reklam postasına kıyasla kullanmanın hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

Avantajları:

E-posta pazarlama, aşağıdaki nedenlerden dolayı şirketler arasında popülerdir:

  • Kesin bir yatırım getirisi izlenebilir. Düzgün yapıldığında yüksek olduğu kanıtlanmıştır. E-posta pazarlamasının genellikle en etkili pazarlama taktiği olarak yalnızca arama pazarlamacılığından sonra ikinci sırada bildirilir.
  • Geleneksel postayla karşılaştırıldığında, e-posta pazarlaması geleneksel postadan daha ucuz ve daha hızlıdır. Geleneksel posta, sanat eserini üretmek, yazdırmak, adreslemek ve postalamak için zaman gerektirir.
  • E-posta, çeşitli pazarlama içeriğini test etmek için uygun maliyetli bir yöntem sağlar. Buna görsel yaratıcılık, pazarlama kopyası ve multimedya varlıkları dahildir. E-posta kanalında test edilerek toplanan veriler daha sonra hem basılı hem de dijital pazarlama kampanyalarının tüm kanallarında kullanılabilir.
  • Reklamverenler, ilgilendikleri konularda e-posta almayı seçen önemli sayıda e-posta abonesine ulaşabilirler.
  • Standart e-posta ile karşılaştırıldığında, doğrudan e-posta pazarlama, e-ticaret işletmeciliğinden daha yüksek yanıt oranı ve daha yüksek ortalama sipariş değeri üretir.

Dezavantajları:

  • Posta istenmeyen posta olarak sınıflandırılabilir. İnsanların gelen kutuları, hem istenen hem de istenmeyen e-postalarla doludur. Birçok sunucuda, istenmeyen e-postaların miktarını azaltmak için filtreler bulunur. İnsanlar ayrıca e-posta filtrelerini kendi zevklerine göre daha fazla ayarlayabilir. Bu, e-postanın bir spam klasörüne girmesine ve asla görüntülenmemesine neden olabilir.
  • E-posta ile pazarlama, aboneleri meşgul etmek için sürekli ince ayar gerektirir. Pazarlamacı, okuyucunun abonelikten çıkmasını önlemek için belirli bir etkileşim düzeyini korumaya çalışmalıdır. Üzerinde çalışılması gereken başka bir şey de, e-posta pazarlamasını, pazarlamacının tam olarak öngördüğü gibi görünecek şekilde dikkatlice oluşturmaktır.

İşletmeler, uygun fiyatlı ve etkili bir reklam aracı olarak e-posta pazarlamasını kullanır. Eksilere rağmen, pazarlamacıların tek bir tıklamayla milyonlarca müşteriye ulaşmasını sağlar. E-posta pazarlama doğru kullanıldığında pazarlamacıya kesinlikle daha fazla para kazandıracaktır. 

Eğer ben bu işi yapamam diyorsanız ve e-posta pazarlama işini yapabilecek bir Dijital Pazarlama ajansı arıyorsanız, size bu alanda yardımcı olabilecek uzman bir ekip önerebiliriz. Detaylı bilgi edinmek için Buraya Tıklayınız!

Bu yazımızda E-posta Pazarlama nedir, avantajları ve dezavantajlarını öğrendiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler!

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

70 + = 77

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat