Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarım Hizmeti

Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarım Hizmeti

Grafik tasarım, profesyonellerin mesajları iletmek için görsel içerik oluşturdukları bir zanaattır. Tasarımcılar, görsel hiyerarşi ve sayfa düzeni tekniklerini uygulayarak, kullanıcıların özel ihtiyaçlarını karşılamak için tipografi ve resimleri kullanır. Aynı zamanda, grafik tasarım kullanıcı deneyimini optimize etmek için etkileşimli tasarımlarda öğeleri görüntüleme mantığına odaklanır.

Grafik Tasarım, Kullanıcı Deneyimini Görsel Olarak Kalıplamakla ilgilidir

Grafik tasarım, Mısır hiyerogliflerinden en az 17.000 yıllık mağara resimlerine kadar uzanan eski bir sanattır. 1920’lerin baskı endüstrisinde ortaya çıkan bir terimdir. Logo oluşturma dahil bir dizi faaliyeti kapsamaya devam ediyor. Bu anlamda grafik tasarım, estetik çekicilik ve pazarlamayla ilgilidir.

Grafik tasarımcılar görüntüleri, renkleri ve tipografiyi kullanarak izleyicileri cezbeder. Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi (UX) tasarımında çalışan grafik tasarımcıları, örneğin görüntü konumları ve yazı tipi ile ilgili stil seçimlerini insan merkezli bir yaklaşımla gerekçelendirmelidir.

Bu, kullanılabilirliği en üst düzeye çıkaran güzel görünümlü tasarımlar oluştururken belirli kullanıcılarınıza odaklanmanız ve onlarla en çok empati kurmanız gerektiği anlamına gelir. Estetik bir amaca hizmet etmelidir – UX tasarımında sanat uğruna sanat yaratmayız. Bu nedenle, grafik tasarımcıların görsel tasarıma dalması gerekir. UX için tasarım yaparken şunları yapmalısınız:

  1. Kullanıcılar için erişilebilirliği sağlamak amacıyla etkileşimli tasarımlarınızın bilgi mimarisini düşünün.
  2. Kullanıcıların görsel işleme yetenekleri de dahil olmak üzere, tüm kullanıcı deneyimini dikkate alan işler oluşturmak için grafik tasarım becerilerinden yararlanın.

Örneğin, aksi halde memnun edici bir mobil uygulama, kullanıcılara ihtiyaç duydukları şeyi birkaç parmak tıklamayla sunamazsa, tasarımcıları grafik tasarım ile kullanıcı deneyimini bir araya getirmeyi başaramamış olacaktır.

UX’te grafik tasarımın kapsamı, kullanıcıların oldukça zevkli, anlamlı ve kullanışlı bulduğu güzel tasarımların oluşturulmasını kapsar. “Rhode Island School of Design” başkanı John Maeda “Tasarım, bir soruna çözümdür. Sanat, bir soruna sorudur.” deye fikirlerini ifade etmiştir.

Grafik Tasarım Duygusal Tasarımdır

Dijital çağda çalışmak, etkileşimli yazılımla tasarım yapmanız gerektiği anlamına gelse de, grafik tasarım hala çok eski ilkeler etrafında dönüyor. Kullanıcılarla ilk bakışta doğru akoru tutturmanız yani, grafik tasarımın duygusal tasarımla uyuşması çok önemlidir.

Bir grafik tasarımcı olarak, renk teorisi ve doğru renk düzeni seçiminin ne kadar hayati olduğu konusunda sağlam bir anlayışa sahip olmalısınız. Renk seçenekleri yalnızca kuruluşu değil (ör. Mavi takım elbise bankacılığı) aynı zamanda kullanıcıların beklentilerini de yansıtmalıdır (ör. Uyarılar için kırmızı; bildirimler için yeşil).

Öğelerin tonla nasıl eşleştiğini göz önünde bulundurarak tasarlamalısınız (örneğin, heyecan veya mutluluk için sans-serif yazı tipleri). Ayrıca genel etki için tasarlamanız ve örneğin bir açılış sayfasından harekete geçirici mesaja kadar onları yönlendirirken kullanıcıların duygularını nasıl şekillendirdiğinizi not etmeniz gerekir. (Grafik Tasarım hizmeti için bizimle iletişime geçin)

Genellikle, grafik tasarımcılar daha küçük ekranlar için hareket tasarımına dahil olurlar. Grafik tasarımcılar çalışmalarının estetiğinin kullanıcılarının beklentilerini nasıl karşıladığını dikkatlice izleyecekler.

Kullanıcıların ihtiyaçlarını ve düşünce yapılarını önceden tahmin ederek tasarımlarının kullanılabilirliğini akıcı, kusursuz bir deneyim içinde geliştirebilirler. Kullanıcı psikolojisi göz önünde bulundurularak, bazı özellikle ağır grafik tasarım hususlarına, yani aşağıdakilere odaklanmak önemlidir:

  • Simetri ve Denge (simetri türleri dahil)
  • Akış
  • Tekrarlama
  • Desen
  • Altın Oran (yani 1: 1.618’lik oranlar)
  • Üçte Bir Kuralı (yani, kullanıcıların gözleri iyi düzeni nasıl tanır)
  • Tipografi (yazı tipi seçiminden başlık ağırlığına kadar her şeyi kapsar)
  • Hedef Kitle Kültürü (örneyin renk kullanımıyla ilgili. Bir uyarı olarak kırmızı veya bazı Doğu kültürlerinde iyi bir şans işareti olarak. Okuma düzeni: ör. Batı kültürlerinde soldan sağa)

Genel olarak, grafik tasarım var olduğu sürece UX ve UI tasarımında göreviniz bilgileri uyumlu bir şekilde görüntülemektir. Güzelliğin ve kullanılabilirliğin el ele gittiğinden ve bu nedenle tasarımınızın kuruluşunuzun ideallerini kullanıcılarınıza gizlice taşıyabileceğinden emin olmalısınız.

Güvenilir bir görsel varlık oluşturduğunuzda, sadece kullanıcılarınızın onları bulmayı bekledikleri yerlerde estetik açıdan hoş öğeler düzenlediğiniz için değil, aynı zamanda tasarımlarınızın sergilediği değerler de onlarınkini yansıttığı için kullanıcılara ne yapmak istediklerini bildiğinizi ima edersiniz.

Görsel içeriğiniz tasarımınızın kaderini hızla belirleyeceğinden, kullanıcıları rahatsız edebilecek en ufak bir tetikleyiciyi görmezden gelmeyin. Mükemmel bir Grafik Tasarım hizmetine ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

+ 12 = 18

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat