Dijital Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır? Dijital Pazarlamanın Önemi. Dijital Pazarlama Kursu

Dijital Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır? Dijital Pazarlamanın Önemi. Dijital Pazarlama Kursu

Dijital pazarlama, bir ya da daha fazla elektronik ortam aracılığıyla ürünlerin ya da markaların tanıtımı, geleneksel pazarlamadan farklıdır; çünkü bir organizasyonun pazarlama kampanyalarını analiz etmesine ve neyin gerçekte çalıştığını ve neyin işe yaramadığını anlamasıdır.

Dijital kanalları kullanan verimli bir pazarlama yöntemi.

Dijital pazarlamacılar, izlenmekte olan şeyleri, ne sıklıkta ve ne kadar süreyle, satış dönüşümlerini, hangi içeriğin çalıştığını ve çalışmadığını, v.s. Şeyleri izler. İnternet, belki de, dijital pazarlama ile en yakından ilişkili olan kanal ise, diğerleri metin mesajlaşma, mobil anlık mesajlaşma, mobil uygulamalar, podcast, elektronik reklam panoları, dijital televizyon ve radyo kanalları v.s.

Dijital pazarlama neden önemlidir?

Dijital medya, tüketicilerin istedikleri zaman ve istedikleri herhangi bir yerde bilgiye erişebilmeleri için çok yaygındır. İnsanların ürünleriniz ya da hizmetleriniz hakkında aldıkları mesajların sizden geldiğini ve yalnızca onların bilmesini istediklerinizden oluşuyor. Dijital medya sürekli büyüyen bir eğlence, haber, alışveriş ve sosyal etkileşim kaynağıdır. İnsanlar güvendikleri markaları, onları tanıyan şirketleri, kişiselleştirilmiş ve ilgili iletişimleri istiyor ve kendi ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre uyarlanıyorlar.

Dijital Pazarlama Kanalları

Geniş kapsamda ele alınırsa, internet, dijital pazarlamanın kalbi konumunda.

Marka,Tüketiciler ve reklamverenlere, kampanyalarını veya markalarını müşterilerine ulaştırabilecekleri web siteleri ve email gibi uygulamalar sunarak seçenekleri genişletiyor.

Akıllı telefonlar ve tabletlerin sık kullanılmaya başlaması ile birlikte mobil platformlar, dijital pazarlama kanalları arasında çok hızlı bir biçimde yerini tutdu ve ilerleyen zamanlarda yerini daha da sağlamlaştıracak gibi görünüyor.

Son olarak, Sosyal Medya. Sosyal medya  internet dünyasında ve en önemlisi dijital pazarlama için artık vazgeçilmez seçeneklerden biridir.Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve Linkedin vs. sosyal ağlar, gün geçtikçe aktif kullanıcı sayılarını artırıyor ve insanlarla birebir etkileşim kurmak isteyen markaların öncelikli tercihlerinde yer alıyor.

Tüm kanallarda müşteri ilişkilerini yönetin

Dijital pazarlama ve onunla ilişkili kanallar önemlidir – ancak her şeyin dışlanması da  değildir. Sadece müşterilerinizi tanımak yeterli değil; Onları başkalarından daha iyi bilmelisiniz, böylece onlarla nerede, ne zaman ve nasıl mesajlaştığınızı en iyi şekilde iletebilirsiniz. Bunu yapmak için, tüm kanallarda müşteri tercihleri ve beklentileriyle ilgili konsolide bir görüşe sahip olmanız gerekir: Web, sosyal medya, mobil, e-posta, satış noktası v.s. Pazarlamacılar, bu bilgileri, tutarlı, koordineli müşteri deneyimleri oluşturmak ve tahmin etmek için kullanabilirler. Müşterileri satın alma döngüsünde hareket ettirin. Müşteri davranışları ve tercihleri konusundaki anlayışınız ne kadar derin olursa, onları daha kârlı etkileşimlerde bulunma olasılığınız o kadar yüksektir.

Dijital pazarlamacılarla yüzleşen zorluklar
  • Dijital kanalların çoğalması. Tüketiciler farklı dijital kanalları ve farklı protokoller, teknik özellikler ve arayüzler kullanan çeşitli cihazlar kullanırlar ve bu cihazlarla farklı şekillerde ve farklı amaçlarla etkileşirler.
  • Yoğunlaştırıcı rekabet. Dijital mecralar, geleneksel medyaya göre nispeten ucuzdur ve onları her boyutta hemen hemen her işin içine sokar. Sonuç olarak, tüketicilerin dikkatini çekmek çok daha zorlaşıyor.
  • Patlayan veri birimleri. Tüketiciler dijital kanallarda çok büyük bir veri izi bırakıyor. Tüm bu veriler üzerinde bir işlem yapmanın yanı sıra, doğru kararları vermenize yardımcı olabilecek veri hacimlerinin patlatılması için doğru verileri bulmanız çok zordur.

Dijital pazarlama başarısı için üç anahtar

Dijital pazarlama doğru şekilde nasıl yapılr? Dijital pazarlama başarısının üç anahtarı:

  • Hem dijital hem de geleneksel olmak üzere çeşitli kanallarda karmaşık müşteri ilişkilerini yönetin.
  • Dinamik müşteri etkileşimlerine yanıt verin ve başlatın.
  • Daha iyi kararlar almak için büyük verilerden değer elde edin.

Dijital Pazarlama Kursu için Bizimle İletişime geçebilirsiniz.  Veya Buraya Tıklayarak kurslarımızdan hangisine isterseniz katılıp hem E-ticaret hem de Dijital Pazarlama eğitimi alabilirsiniz.

İşletmeniz veya ürünleriniz için Dijital Pazarlama ajansı arıyorsanız, o zaman size uzman bir Dijital Pazarlama ajansı önerebiliriz. Buraya Tıklayarak web siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

92 − = 84

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat