İnternetten Para Kazanma Yöntemi. YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten Para Kazanma Yöntemi. YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Her gün dünya çapında bir milyardan fazla YouTube videosu izleniyor. İnsanların bu kadar çok vakit geçirdiği bu siteden para kazanmanın bir yolu olsaydı keşke… Aslına bakarsanız var! Bu makalemizde Youtube’dan para kazanmanın yollarını adım-adım anlatacağız. 

İnternetten Para Kazanma Yolları

 1. Bir AdSense hesabı oluşturun.

YouTube’da para kazanmaya bir AdSense hesabı açmakla başlamanız gerekir. AdSense hesabı, YouTube’dan ödeme alacağınız platformdur ve bu nedenle kritik bir adımdır.

Aynı AdSense hesabıyla birden fazla YouTube kanalından para kazanabileceğinizi belirtmek önemlidir. Yani, markanızın birden fazla YouTube hesabı varsa ve her birinde para kazanma özellikleri kurmayı umuyorsanız, yalnızca bir AdSense hesabına sahip olmanız yeterlidir.

 1. YouTube partneri olun.

Artık bir Adsense hesabıyla birlikte YouTube Partner Programı’na (YPP) kabul edilmeniz gerekiyor. YPP’ye katılmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç talepler vardır:

 • YouTube Partner Programı’nın kullanılabildiği bir ülke veya bölgede yaşıyor olmalısınız.
 • Geçen her senede 4.000’den fazla geçerli genel izlenme saatine sahip olmalısınız.
 • 1.000’den fazla aboneniz olmalıdır.
 • Tüm YouTube para kazanma politikalarına uymalısınız.
 • Bağlı bir AdSense hesabınız olmalıdır.

Tüm bu talepleri karşılıyorsanız YouTube İş Ortağı Programı’na kaydolmaya uygun olursunuz.

 1. İzleyici Profilini (Buyer Persona) belirleyin.

YouTube’da güçlü ve etkili bir para kazanma stratejisi oluşturmak için hedef kitlenizin kim olduğunu ve aynı derecede önemli olarak izleyici profilinizin kim olduğunu bilmeniz gerekir.

Hedef kitleniz şüphesiz diğer pazarlama materyalleri için kullandığınız aynı hedef kitlenize benzeyecek olsa da, izleyici profilinizin YouTube versiyonu için yapmanız gerekebilecek küçük değişiklikler olabilir.

 1. Ürün dönüşüm yolu oluşturun.

YouTube’da para kazanmak istiyorsanız, güçlü bir dönüşüm yolu oluşturmak isteyeceksiniz – yani hangi YouTube içeriği en çok izleyiciyi çekecek ve bu içeriklerden olası satışları müşterilere dönüştürmek için dönüşüm fırsatlarından nasıl yararlanabilirsiniz?

YouTube videolarınızda kullanmayı düşünebileceğiniz 8 tür CTA belirledik. Bunlar arasında videonun başındaki CTA, açıklama CTA’sı ve web sitesine yönlendirme CTA’sı bulunur. Sonuç olarak, YouTube ziyaretçilerinizi nasıl potansiyel müşteriye dönüştüreceğinizi anlamak için net bir dönüşüm yolunun ana hatlarını çizmek isteyeceksiniz.

 1. Sayfanızı dönüşümler için optimize edin.

YouTube hesabınızı SEO için optimize etmeye özgü tonlarca strateji vardır – bu da sonuçta daha fazla ziyaretçiye ve gelir artışına yol açabilir. (YouTube SEO hizmeti için NM Digital Team’den yardım alabilirsiniz).

Birkaç kısa ipucu: İstediğiniz anahtar kelimeyi video başlığınıza eklemeyi düşünün; video açıklamanızı optimize edin; videonuzu konunuzla ilgili popüler anahtar kelimelerle etiketleyin.

 1. Monetizasyon tercihlerinizi seçin.

YouTube’da keşfedebileceğiniz çeşitli para kazanma özellikleri vardır. Sonuç olarak, işletmenizin hedeflerine en uygun yolu seçmek isteyeceksiniz.

Özellikle para kazanabileceğiniz bu 5 YouTube özelliğine bir göz atın:

 • Reklam Geliri: Görüntülü veya video reklamlardan elde edilen reklam geliri.
 • Kanal Üyelikleri: Üyeleriniz, özel ayrıcalıklar veya özel içerik için aylık ödemeler yapacaktır.
 • Ürün Rafı: Takipçileriniz, izleme sayfalarınızda görüntülediğiniz resmi markalı ürünleri satın alabilir.
 • Super Chat ve Super Stickers: Hayranlarınız, mesajlarını sohbet akışlarında öne çıkarmanız için size ödeme yapabilir.
 • YouTube Premium Geliri: Aboneler, premium içeriğe erişmek için bir ücret ödeyebilir ve bu programa kaydolursanız, bu abonelik ücretinin bir kısmını alırsınız.
 1. Sponsorlu içerik oluşturun.

YouTube’da para kazanmak için başka bir fırsat, sponsorlu içerikdir. 

Bir YouTube influenseriyseniz, doğal olarak içeriğinize bir marka veya üründen bahsedebilir, bir markanın ürün veya hizmetini içeren bir videonun tamamını oluşturabilir, hatta iş ortaklığı yaptığınız bir markaya kısa bir not bile ekleyebilirsiniz. 

Bu yazımızda internetten para kazanma yöntemlerinden biri olan YouTube’dan para kazanma yöntemini öğrendiniz.

Eğer internetten para kazanma yolları arıyorsanız YouTube kanalımızı öneriyoruz. Buradan kanalımıza abone olarak videolarımızı izlemeye başlayabilirsiniz. İyi seyirler! Umarız faydası olmuştur. Hoşçakalın.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

39 + = 43

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat