Powerpoint’te Slayt Nasıl Yapılır? Slayt Gösterisi Hazırlamanın Püf Noktaları

Powerpoint’te Slayt Nasıl Yapılır? Slayt Gösterisi Hazırlamanın Püf Noktaları

Slayt oluşturma becerilerinizi geliştirerek, verilerinizi bir topluluğa veya kuruma daha iyi iletebilirsiniz. Slayt nasıl yapılır? Slayt gösterileri nedir? En iyi slayt programları hangileri? Tüm bu soruların cevapları için Slayt Hazırlama Kılavuzu ile yanınızdayız.

Slayt Nasıl Yapılır? – Slayt Hazırlama Kılavuzu

Bir sunum hazırlamanın temel gerekliliklerinden biri araştırma tekniklerini geliştirmektir. DuckduckGo, Yandex ve Google gibi arama motorlarını kullanarak slayt içeriğinizi hazırlayabilirsiniz. Ardından, Microsoft PowerPoint kullanacaksanız aşağıdaki adımları izleyin.
Programı açtıktan sonra, kara kutudaki Dosya sekmesine tıklayın. Ardından, kullanmak istediğiniz temayı seçmek için yeşil kutunun içindeki alanı kullanın.

Kullanacağınız temayı belirledikten sonra nasıl slayt yapılır? Bölümde ilk aşamayı tamamlıyorsunuz. Mavi kutudaki Ekle sekmesine tıklayarak fotoğraf, video, müzik, infografik, tablo gibi birçok seçeneğe hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Slayta yeni bir sayfa eklemek için soldaki sayfaya sağ tıklayın ve Yeni Slayt seçeneğine tıklayın. Yeni bir sayfa ekledikten sonra, Tasarım sekmesinde şablonunuz dışında bir sayfa tasarımı seçebilirsiniz.

Yeni Slayt seçeneğinin altında bulunan Düzen seçeneği sayesinde sayfanın düzenini hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz. Bu sayede kullanacağınız malzemeleri daha düzenli bir şekilde yerleştirebilir ve açıklama satırlarınızı daha hızlı özelleştirebilirsiniz.

Temel işlemler dışında sunumunuzda kullanmak istediğiniz malzemelere göre sayfa numarası ve mizanpajını belirledikten sonra içeriğinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. PowerPoint dışında, Google Slaytlar ile hızlı bir şekilde slaytlar hazırlayabilirsiniz. Peki slayt nasıl yapılır? Soruyu cevapladık.

Slayt Gösterisi – En İyi Slayt Gösterisi Hangisidir?

Slayt yapmak denilince akla Microsoft PowerPoint gelse de birkaç alternatif var. Herhangi bir yazılım yüklemeden tamamen internet üzerinden slayt hazırlama imkanı sunan Google Slides, son dönemlerde oldukça popüler. Ayrıca Google Slides, Apple Keynote, Slidedog ve Visme gibi programlarla slayt hazırlama aşamalarını hızlıca tamamlayabilirsiniz. Prezi, Zoho ve Clideo gibi web sitelerinden de yararlanabilirsiniz.

En iyi slayt gösterisi programı hangisi? Yıllardır devam eden alışkanlıklar nedeniyle, bu soruya genellikle PowerPoint cevabı verilir. Ancak Google Slaytlar ve Mac için Apple Keynote kullanıcıları yenilikçi özellikleriyle öne çıkıyor.

Microsoft Office lisansınız yoksa, alternatif olarak Google Slaytlar’ı seçmek birçok avantaj sağlayacaktır. Google Slaytlar ücretsiz bir özellik olduğundan ve birçok kişi tarafından aktif olarak kullanıldığından, Office ürünlerine göre daha fazla avantaja sahiptir.

Bir Slayt Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Slayt hazırlarken yapılacak en önemli şey görselliğe önem vermektir. Araştırdığınız konu hakkında bulduğunuz infografik, grafik ve çeşitli fotoğrafları izleyiciyi sıkmayacak şekilde slayta eklemelisiniz.

Sunumunuz için belirli bir zaman diliminiz yoksa araştırdığınız konunun derinliğine göre slaydın sayfa sayısını hesaplamalı ve her sayfa için belirli bir zaman belirlemelisiniz. Ayrıca anlatılacak konuya göre slayt temanızın belirlenmesi, izleyicinin slayt ekranına daha iyi konsantre olmasını sağlayacaktır.

PowerPoint veya benzeri bir slayt yapma programı kullanıyorsanız, bilgisayarda hangi sürüme sahip olduğunuza dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde, slaytla ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, her yerden erişilebilen slayt hazırlama sitelerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Slayt süresi yapılacak işe göre değişirken ortalama 20 dakika hem seyirci hem de siz için iyi olacaktır.

Bu yazımızda slayt nasıl yapılır ve püf noktalarını öğrendiniz. Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz!

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

    Bir cevap yazın

    − 3 = 3

    E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
    WhatsApp chat