Twitch Nedir ve Nasıl Çalışır? Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

Twitch Nedir ve Nasıl Çalışır? Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

Twitch Nedir?

Twitch, oyuncular için canlı bir yayın platformudur. Oyuncu olmayanlar, diğer insanları video oyunları oynarken izlemenin çekiciliğini göremeyebilir, ancak her gün 15 milyon kullanıcıyla Twitch oldukça popülerleşiyor.

Twitch’teki birincil odak noktası video oyunlarıdır. Kullanıcılar oyun oynayan diğer insanları izleyebilir, diğer izleyicilerle etkileşime girebilir veya kendi oyunlarını dünyaya canlı yayınlayabilir. Fortnite, Teamfight Tactics, League of Legends ve Grand Theft Auto V gibi popüler oyunların en çok izlenenler arasında olduğu birçok farklı oyun yayınlanıyor.

Yayıncılar ayrıca abonelikler ve Twitch ortaklıkları yoluyla para kazanma potansiyeline sahiptir. Platformun en büyük yıldızı ‘Ninja’nın 11 milyondan fazla takipçisi var ve bildirildiğine göre ayda 500.000 dolardan fazla kazanıyor.

Twitch Neden Bu Kadar Popüler?

Oyun, İrlandalı çocuklar ve gençler arasında çok popülerdir ve Twitch platformu, kullanıcıların yeni oyunlar hakkında bilgi edinmesine, oyun oynamaya ilişkin ipuçları almasına, diğer oyuncularla etkileşime girmesine ve oyun kişiliklerini takip etmesine olanak tanır. En sevdikleri futbolu veya tenis yıldızını izleyen spor hayranları gibi, Twitch izleyicileri de en sevdikleri oyuncuları takip ediyor.

Twitch’teki içeriğin çoğunu oyun oluştururken, platform aynı zamanda müzik performanslarına, aşçılık gösterilerine, sanat ve el sanatları üzerine eğitimlere ve insanların hayatlarının akış yönlerini yaşadıkları bir IRL (In Real Life – Gerçek Hayatta) bölümüne de ev sahipliği yapıyor.

Twitch Nasıl Çalışır?

Resmi web sitesi ve ayrıca cep telefonu uygulamaları ve oyun konsolları da dahil olmak üzere Twitch’i izlemenin birkaç yolu vardır. Kullanıcılar ayrıca web kamerası ve mikrofon gibi ekipmanlarla kendilerine ait bir canlı yayın oluşturabilirler.

Twitch ana sayfası, en popüler kullanıcı oyunları veya trend olma eğiliminde olan mevcut farklı oyunları görüntüler ve ardından kullanıcı, belirli bir oyunun hangi akışını izleyeceğini seçer.

Twitch Yayıncıları Nasıl Para Kazanır?

Yayıncılar Twitch’te kitle fonlu abonelikler, izleyici bağışları ve “Twitch Bits” (başka bir izleyici bağışı biçimi) yoluyla para kazanıyor. Ayrıca reklamlardan, marka sponsorluklarından, satış ortaklığından, ürün ve oyun satışlarından da para kazanıyorlar. Ayrıca bazı Twitch yayıncıları, YouTube videolarından ve Patreon’daki kitle fonlamasından da gelir elde ediyor.

 1. Bağışlar
 2. Youtube
 3. Patreon
 4. Satış ortaklğı
 5. Marka sponsorlukları
 6. Ürün
 7. Abonelikler
 8. Twitch paraları
 9. Oyun satışları
 10. Reklam geliri
Twitch Size Ne Zaman Ödeme Yapar?

Twitch’te nasıl para kazanacağınızı anladıktan sonra, hesap bakiyeniz 100 $ ‘dan fazlaysa platform size her 15 günde bir ödeme yapacaktır.

Ortak Olmadan Twitch’te Nasıl Para Kazanılır?

Açık bir şekilde anlatmak gerekirse, akışa yeni başladıysanız, Twitch’te para kazanmak inanılmaz derecede zor olabilir.

 Başlangıç olarak, bir Twitch Ortağı veya İş Ortağı olana kadar aboneliklerden, Twitch Bit’lerinden, oyun satışlarından veya reklamlardan para kazanamazsınız. Ayrıca, büyük bir takipçiniz olana kadar sponsorluklardan veya ürünlerden para kazanmak neredeyse imkansızdır.

Bununla birlikte, bir Ortak olmadan Twitch’te nasıl para kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, aşağıdakileri büyütürken başlamanın 4 yolu vardır:

 • Bağışlar
 • Patreon
 • Youtube
 • Satış ortaklığı

Bağışlar

Birçok Twitch kullanıcısı, favori yayıncılarını para bağışlayarak (veya “ipucu” ile) desteklemeyi sever. Bir partner veya satış ortağı olana kadar Twitch Bitlerini kabul edemezseniz de, üçüncü taraf bir hizmet aracılığıyla bağışları kabul edebilirsiniz.

PayPal, Streamlabs, Muxy veya Donorbox gibi hizmetlerle kanalınıza “Bağış Yap” düğmesi ekleyerek bağış toplamaya başlayabilirsiniz.

Görüntüleyenlerin bağış yapmasını kolaylaştırmanın iki ana yolu vardır:

 • Profilinizin “Hakkımda” bölümüne bir bağış paneli ekleyin.
 • Bağış linkinizi sohbette Nightbot veya Moobot gibi bir hizmetle tanıtın.

Ayrıca, yayın içi hizmetleri “satarak” izleyicileri bağış yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Örneğin, bir müzisyenseniz, bağışçılardan şarkı istekleri alabilirsiniz. Ya da birinci şahıs nişancı oyunları oynarsanız, oyunu daha ilginç hale getirmek için sınırlı bir süre için zırhınızı bırakmayı teklif edebilirsiniz.

Youtube

Akışlarınızın en iyi kısımlarını bir YouTube kanalına yükleyerek, YouTube reklamlarından biraz para kazanmaya başlamak mümkündür.

Örneğin, oyun derlemeleri, akışlarınızdan ilginç veya eğlenceli klipler ve hatta yeni içerikler yükleyebilirsiniz.

Tıpkı Twitch gibi, YouTube’da para kazanmak oldukça zor olabilir. Ancak, YouTube’a video yüklemenin başka bir önemli faydası daha vardır: Twitch yayınlarınıza yeni takipçiler çekmenin harika bir yoludur.

Neden?

Twitch, yayıncılara yeni izleyicileri çekmek için pek çok yol sunmuyor. Bununla birlikte, YouTube’un kapsamlı arama özellikleri, ilgili video önerileri ve hatta izleyiciler için kişisel önerileri vardır.

Bu nedenle, tüm en iyi Twitch yayıncıları da düzenli olarak YouTube’da paylaşımda bulunur. Örneğin, popüler Twitch yayıncısı Ludwig Ahgren her gün yeni bir YouTube videosu yayınlıyor:

Patreon

Çok fazla takipçiniz olmadığında Twitch’te nasıl para kazanılacağını anlamak zordur. Ayrıca, İştirak olana kadar Twitch aboneliklerinden yararlanamazsınız.

Bununla birlikte, yayınlarınızı seven birkaç düzenli izleyiciniz varsa, onları yarattığınız ödüller karşılığında her ay Patreon’da size para bağışlamaya teşvik edebilirsiniz.

Örneğin, müşteriler için özel video içeriği sunabilir veya en iyi oyun ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşabilirsiniz.

Twitch profil açıklamanıza Patreon sayfanıza bir bağlantı eklediğinizden ve yayınlar sırasında Patreon ödüllerinizi izleyicilere tanıttığınızdan emin olun.

Satış ortaklığı

Ortak olmadan Twitch’te para kazanmanın bir başka harika yolu, satış ortaklığı linklerini paylaşmaktır (bu, bir Twitch Ortağı olmakla karıştırılmamalıdır).

Satış ortaklığı, teklifleri çevrimiçi olarak tanıtma ve satmaya yardımcı olduğunuz her şey için bir ücret veya komisyon alma sürecidir.

Kulağa oldukça hoş geliyor, değil mi?

Amazon Associates, muhtemelen yayıncıların satış ortaklığıyla para kazanmanın en yaygın yoludur. Bu program, Amazon’daki ürünlere bağlanmanıza ve izleyicilerinizin yaptığı herhangi bir satın alma işleminden bir pay almanıza olanak tanır.

Twitch yayıncıları arasında popüler olan diğer bağlı kuruluş programları arasında Play Asia ve LootCrate bulunmaktadır.

Amazon’u kullanmaya başlamak için Amazon Blacksmith uzantısını kurun. Birçok Twitch yayıncısı, kullandıkları teçhizata bağlantıları tanıtmak için bu uzantıyı kullanır:

Gelirinizi artırmak için, satış ortaklığığı linklerinizi sosyal medya profillerinizde, bir chatbot kullanarak sohbette ve yayınlar sırasında tanıtın.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

71 − = 70

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat