Kanada’da Amazon Satıcısı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Kanada’da Amazon Satıcısı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Bir Amazon satıcısı olarak, ürünlerinizi satarken Amazon markasını kullanmanın harika bir yol olduğunu söyleyebiliriz ve Amazon ABD pazarında satmanın avantajlı olduğunu biliyorsunuz . Peki ya Amazon Kanada pazarı nasıl ? Satabilir miyiz? Gelir sağlar mı? Başarılı olmak için, bu iki yaklaşım arasındaki artıları ve eksileri bilmeniz ve her pazar için farklı uygulamaları nasıl benimsemeniz gerektiğini anlamanız gerekir.

Pazar yeri

Basitçe söylemek gerekirse, Amazon’un ABD pazarında, Kanada pazarından yaptığınızdan çok daha geniş bir kitleye ulaşırsınız. Ancak, Amerikan sitesi daha fazla müşteri sunarken, aynı zamanda daha sıkı kar marjları da vardır. Sadece birkaç ürün satmayı planlıyorsanız, Amazon Kanada’ya odaklanmak isteyebilirsiniz, ancak büyük miktarda ürün satmayı ve nispeten daha düşük kar marjına sahip olmayı ummazsanız, Amazon ABD pazarı ihtiyaçlarınız için daha uygun olabilir. (Amazon FBA ve Dropshipping Eğitimi için HEMEN TIKLAYIN!!!)

Araştırma

Amazon satıcıları için en etkili teknikleri araştırırken, ikisi arasında farklılık olabileceğinden, mükemmel bir şekilde araştırma yapmanızda fayda vardır. 

Sınırı Geçiş (Gümrük)

Sonuçta, bir Amazon satıcısı olarak, ürünleri her iki sitede de listelemeye karar verebilirsiniz. Bu durumda, sınırı geçmenin etkilerini göz önünde bulundurmalısınız. Kanada’da, vergiye tabi malları PST ile bir eyalete gönderiyorsanız, tipik olarak PST’yi toplamanız ve o eyaletteki Maliye Bakanlığı’na teslim etmeniz gerekir. Ayrıca, 2016 itibariyle, vergiden muaf olan 30.000 ABD dolarından fazla sattığınız zaman, Kanada Gelir Ajansı ile bir GST / HST hesabına kaydolmanız gerekmektedir ve bu noktada, tüm eyaletlerde ürünleri nereye gönderiyorsanız,geçerli satış vergisini toplamalısınız. 

Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderim yapıyorsanız, sorunlar daha da karmaşık hale gelir. Gümrük formlarını doldurmanız, fazla nakliye masrafları ödemeniz veya görev ve ücretler ödemeniz gerekebilir. Ancak, Amazon Tarafından Gerçekleştirilmesi için kaydolursanız, bu maliyetlerden bazılarını önleyebilirsiniz. Bu servisle Amazon, ürününüzü depoda depolar ve sizin için tüm nakliye ve müşteri hizmetlerini üstlenir. (FBA)

Vergilendirme

Kanada’da ikamet ettiğiniz için, Amazon’dan kazandığınız herhangi bir geliri CRA’ya bildirmekten sorumlusunuz. Vergi amacıyla, küçük bir işletme olarak kabul edilir ve Form T2125’i vergi beyannamenizle birlikte göndermeniz gerekir. Kanadalı müşterilerden kazançları ve Amerikalı alıcılardan kazandığınız parayı rapor etmeli ve tüm işlemleri Kanada dolarına çevirmelisiniz.

Amazon’a profesyonel bir satıcı olarak kaydolursanız veya yılda 50’den fazla işlem gerçekleştirirseniz, ayrıca W-8BEN’i Amazon’a göndermeniz gerekir; böylece bu bilgiler Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Dahili Gelir Hizmeti’ne iletilebilir.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

85 − 75 =

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat