Freelancer (Serbest Çalışan) Olarak Nasıl Para Kazanılır? Evden Online Para Kazan

Freelancer (Serbest Çalışan) Olarak Nasıl Para Kazanılır? Evden Online Para Kazan

Özel bir şirkette çalışan birçok kişi artık freelance çalışmanın yollarını arıyor ve freelance yaşam tarzına geçmek için araştırmalar yapıyor. Yıllar geçtikçe, insanlar serbest çalışan olmanın kendilerine sağlayacağı avantajların daha çok farkına varıyorlar. Freelance çalışma tarzına ilgi her geçen gün artıyor.

Bu sayede masa başı işlerden sıkılıp hayatına freelance olarak devam eden birçok insan olduğunu biliyoruz. Peki, hedefiniz tam olarak nedir?

Bu soruyu kendinize sormalı ve ayrıntılı cevaplar vermelisiniz. Eğer böyle bir yola girecekseniz dikkatli düşünmeli ve kararlarınızı yoğun bir düşünme süreci sonunda vermelisiniz.

Ani bir kararla çalıştığınız şirketten ayrılmanız ileride pişmanlık duymanıza neden olabilir. Bu sebeple acele karar vermemenizi öneririm.

Tavsiyemiz ilk etapta işinizden ayrılmak yerine kalan süre içerisinde ek iş alarak freelance çalışmanızdır.

Bu şekilde ek gelir elde edip edemeyeceğinizi test etmeli ve birkaç aylık deneme süresinde serbest çalışmadan ne kadar kazanabileceğinizi görmelisiniz. Bu süreçte önemli bir sorun olacağını bilmenizi isterim. Freelance hizmet sunabileceğiniz müşterileri bulmak o kadar kolay olmayacak.

Müşteri bulmakta sorun yaşamamanız ve daha fazla kişiye ulaşabilmeniz ve hızlı bir şekilde freelance çalışmaya başlayabilmeniz için ilk etapta biraz yardım almanız faydalı olacaktır. Bunun için hali hazırda müşteri kitlesi olan freelancer sitelerden faydalanabilirsiniz.

Freelance iş ilanlarını paylaşabileceğiniz web sitelerinin listesi;

  • Freelancer
  • Upwork
  • Fiverr

Bu sitelerdeki iş ilanlarını inceleyerek hangi kategoriye hizmet vereceğinize daha iyi karar verebilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra bu sitelerde hizmet vermek istediğiniz konulardaki ilanları yayınlayabilirsiniz. Müşteriler site üzerinden hizmetinizi satın alacak ve siz sadece hizmetle baş başa kalacaksınız…

Freelancer Olmanın Avantajları

Freelance iş ilan siteleri sizi müşteri bulma, ödeme altyapısı, kazançları banka hesabına gönderme gibi birçok sorunun yükünden kurtarıyor.

Serbest meslek sahibi olma sürecinde başka bir zorlukla karşılaşabilirsiniz:

Freelance çalışma konusunda tecrübesizseniz, daha önce hiç bu şekilde iş yapmadıysanız adaptasyon süreciniz biraz zaman alabilir. Burada freelance çalışarak para kazanmak için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalara değineceğiz.

1) Uzmanlığınızı Seçin

WordPress konusunda uzman olarak tanınacak mısınız?
PHP hakkında?
Makale yazımı?
Grafik Tasarım?
Video montajı ve animasyonu?
Mobil yazılım?
Yoksa sosyal medya uzmanlığı mı?

2) Serbest Hizmet Gönderirken Müşterilerinize Dürüst Olun

SEO ayarları dahil mi?
Site hızı optimizasyonu dahil mi?
İçerik desteği dahil mi?
Logo tasarımı dahil mi?
Kısacası, müşterinin ödediği fiyata hangi hizmetler dahildir?

3) Sizi ve Hizmetlerinizi Tanıtan Kaliteli Bir Web Sitesi Oluşturun

Kendinizi ve hizmetlerini detaylı olarak anlatabileceğiniz CV benzeri bir web siteniz varsa, müşteriler hizmet almaya daha kolay ikna olurlar. Kişisel bir web sitesi kurmak, müşterilere daha fazla güven verir. Daha profesyonel göründükçe, doğal olarak daha fazla sipariş alırsınız.

4) Hizmet Ettiğiniz Konuda Kendinizi Sürekli Geliştirin

Freelancer olarak daha kaliteli hizmet vermek, müşterilerinizi memnun etmek ve daha zor işleri tamamlamak için kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Müşterilerin işi aldıktan sonra sizin hakkınızda yorum yaptığını unutmamalısınız.

Her zaman daha olumlu yorumlar almak ve müşterilerin size referans vermesi için eğitilmelisiniz. Bunun için çeşitli eğitim videoları satın alabilir, kitap okuyabilir ve alanınızdaki son gelişmeleri internetten takip edebilirsiniz. Freelancerlarda gördüğüm en önemli hatalardan biri, hizmet etmeye ve belli bir miktar para kazanmaya başladıktan sonra kendilerini geliştirmeyi bırakmalarıdır.

5) Hizmetinizin Fiyatına Karar Verin

Alanınızda hizmet veren diğer freelancerların profillerini incelemenizi ve hangi hizmet için ne kadar ücret aldıklarına bir göz atmanızı öneririz. Alanlarında kaç uzman var? Onlara yakın fiyatlar belirlerseniz, hizmetlerinizin satılma olasılığı daha yüksek olacaktır. Ancak onlardan çok daha üstün bir hizmet sunduğunuzu düşünüyorsanız, fiyatı daha da yükseltebilirsiniz.

Emeğinin karşılığı ne olursa olsun, o parayı hak ediyorsun! Buna gerçekten inanmaya başlasan iyi olur. Çünkü freelance olarak çalışacaksanız bazı ilkeleriniz olmalı. Kimsenin sizi ucuza kiralamasına izin veremezsiniz. Bu sizin için bir ilke olmalı!

Freelancer olmak ve ek gelir kazanmak istiyorsanız E-ticaret Eğitimlerimize katılarak önemli taktikleri öğrenebilirsiniz. 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

91 − 87 =

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat