Amazon FBA Nedir? Ve Bu iş Nasıl Yapılır? Amazon’da Satış Yapmak

Amazon FBA Nedir? Ve Bu iş Nasıl Yapılır? Amazon’da Satış Yapmak

Amazon FBA ( Fulfilled By Amazon ) : Kendi ürettiğiniz veya herhangi bir üreticiden – tedarikçiden hazırlattığınız ürünleri Amazon depolarına göndermenizi ve bu ürünlerin fiyatı ile açıklama kısmını ekledikten ( listeledikten ) sonra satılan her ürünün Amazon tarafından müşterilerinize gönderilmesini sağlayan bir iş modelidir. Amazon FBA yaparken Amazon her şeyi üstleniyor! (paketleme, kargolama, müşteri hizmetleri vb) Size sadece ürünlerinizi Amazon depolarına göndermek ve ürünlerinizi Amazon’da listelemek kalıyor!

Genelde bu iş modeli  yani Amazon FBA satıcılarının çoğunluğu Çin’de ürettirip ABD’ye Amazon depolarına kargolatırlar. Yani odaklanacağımız taraf Çin-Alibaba.com sitesi olacak. Aslında her yerden ürünümüzü ürettirebiliriz ancak şu an için en uygunu kuşkusuz Çinli tedarikçiler olacak. Hem maliyetine göre hem de Çinli tedarikçiler bu işin nasıl yapıldığını çok iyi biliyorlar zaten çoğunluğumuzda çinlilerin üretken olduğunu biliriz. (Amazon FBA Eğitimi için TIKLA!)

Tabii ki, yalnızca Çin’e bağlı kalmanız gerekmiyor, Eğer Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde iyi tedarikçiniz varsa veya biliyorsanız ona da ürününüzü yaptırabilirsiniz.

Ürününüzü yaptırabilirsiniz derken kastetdiğimiz ürününüze logo eklemek, birazcık farkı şekillerde tasarlamak yani açıkcası farklılık yaratmak. Şöyle birşey var, biliyorsunuzki ürünü Amazon’da aratıyoruz ve bir takım uygulamalar veya doğal yollarla ürün bulabiliyoruz. İşte hangi ürün daha iyi olur veya daha çok gelir sağlar vs bunun gibi şeylerŞimdi diyelimki logosuz ürün buldunuz, siz de birebir yani aynı ürünü logosuz Amazon’da satışa çıkarırsanız eğer, diğer satıcıdan ne farkınız olacak??  yani müşteriler için yeni bir şey sunacak mısınız?  Elbette hayır.

O yüzden ürüne kendi logonuzu bastırıp birazda tedarikçinizle konuşarak yenilikler ilave ettirebilirsiniz. Tabii logo maliyeti 1 ürün için $0.05-$0.10 (sent) vs. bunun gibi paralar da ödemeniz gerekecek ancak unutmayalımki uzun bir yol ve şaka değil, Çin’den ABD’ye ürün gönderiyoruz bunun için her önlemi almalı ve müşterilerimizin önüne güzel bir ürün çıkarmalı en önemlisi de diğer satıcılardan farkımız olmalı, yani farklılık oluşturmalıyız.

Aslında çok basit Çin’den ABD’ye ürünümüzü gönderiyoruz ve 2-7 gün içinde Amazon’da  satışa sunuluyor. Böyle düşündüğümüzde basit evet,ancak en önemli tarafıda kuşkusuz doğru ürün bulmamızdır. Ve en kritik tarafı zaten burası. Çoğu arkadaşımız riske girmekten korkuyor ya satmazsa??? Arkadaşlar Amazon’da satmayan ürün yoktur ancak sayısı, getirisi ve zamanı tabii ki farklıdır. 

Aynı gün içinde satan ürünler de var, 1 hafta içinde satanlar da var bazen 1 ay depoda durup satmayan ürünler de var tabii şu istatistiğide sizinle paylaşalım: 1 ay depoda satmayan ürünlerin bazıları da bide bakmışsınız 1 aydan sonra dayanmadan satıyor. Amazon evet büyük ve e-ticaret devi ancak oyunumuz doğru ürün seçerken başlıyor ve Amazon’da güzel taktiklerle devam ediyor.

“Taktikler, Pazarlamalar, Müşteri yorumları alma, Rekabet, Optimizasyonlar vs. ancak tüm bunlara rağmen keyifli iş modelidir.”

İşin en güzel tarafıda o ki, ürünümüz satışa sunulduğu andan herşeyi ile Amazon ilgileniyor. Yani gece 3:00 ürünüm satıldı nasıl uğraşacağım demenize gerek yok, siz uyurken bile Amazon her şeyin üstesinden geliyor, ürünüzü paketliyor, kargoluyor, müşteriye ulaştırıyor,  müşteri hizmetleri sağlıyor vs. pazanızı da hesabınıza ekliyor.

Amazon’dan paranızı kolaylıkla Payoneer ile çekebiliyorsunuz. Zaten Amazon’la Payoneer anlaşmalı şekilde çalışıyor ABD’de olmadan bile Payoneer hesabı açarak sanal ABD banka hesabına sahip olmuş oluyorsunuz ki, tek yapmanız gereken Payoneer banka bilgilerinizi Amazon’a girmek ve ödemeler zamanı Amazon otomatik şekilde paranızı Payoneer hesabınıza gönderir.

Tabii zamanında emek verip çalıştıktan sonra ileri zamanlarda emek verdiğiniz günlerin keyfini süreceksiniz. Bunun için doğru hesaplar yaparak doğru düşünerek bu işe girmek daha mantıklıdır.

Umarız bu içeriğimizin faydası olmuştur ve birazcıkda olsa şu Amazon FBA nedir sorusu kafanızda aydınlanmıştır..

Amazon FBA Eğitimi almak istiyorsanız HEMEN TIKLAYIN!

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

    Bir cevap yazın

    − 1 = 1

    Amazon FBA, Dropshipping, Affiliate Marketing, WordPress ve Dijital Pazarlama- Tüm Kurslar Dahil SADECE 65 DOLAR!
    WhatsApp chat
    %d blogcu bunu beğendi: