Hangi E-ticaret İş Modellerini Yapmak Daha Mantıklı: Amazon FBA, Dropshipping ve Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Hangi E-ticaret İş Modellerini Yapmak Daha Mantıklı: Amazon FBA, Dropshipping ve Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Son zamanlarda E-ticarete artan yoğun ilgi ile birlikte, insanların aklında bazı sorular oluşmaya başladı. Biz bu yazımızda kafa karıştıran sorulara cevap vereceğiz….

Bildiğiniz gibi, 3 populer  E-ticaret iş modeli var. Bunlara Amazon FBA, Dropshipping ve Satış Ortaklığı dahildir.

Hangi E-ticaret İş Modellerini Yapmak Daha Mantıklı?

Amazon FBA 2006 yılında, satıcılara depolama ve lojistik konusunda yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş bir hizmettir. Kendi ürettiğiniz veya herhangi bir üreticiden – tedarikçiden hazırlattığınız ürünleri Amazon depolarına göndermenizi ve bu ürünlerin fiyatı ile açıklama kısmını ekledikten ( listeledikten ) sonra satılan her ürünün Amazon tarafından müşterilerinize gönderilmesini sağlayan bir iş modelidir.

Dropshipping, satıcının müşteri siparişlerini kabul ettiği ancak satılan malları stokta tutmadığı bir perakende satış şeklidir. Kısaca Dropshipping stoğunuz olmadan ürün satmanızı sağlayan bir iş modelidir!

Satış Ortaklığı, başkalarının ürünlerini pazarlayarak komisyon kazanmanızı sağlayan bir iş modelidir.

Peki, bunlardan hangisini yapmalıyız?

Aslında aynı anda hepsini yapabilirsiniz. Tüm iş modellerinin kendine göre farklı avantajları var. Fakat dolar artışı ve yaşanan bazı ekonomik sorunlar nedeniyle şimdilik Amazon FBA iş modelini önermiyoruz. Hele sermayesi olmayan arkadaşlar için asla!

Geri kalan iki iş modelini güzel bir şekilde yapabilirsiniz. Zaten Dropshipping ve Affiliate Marketing (Satış ortaklığı) için fazla bir bütçeye ihtiyacınız yok. Daha az bir bütçeyle güzel satışlar yapabilir, inanılmaz noktalara gelebilirsiniz.  (E-ticaret eğitimimizi buradan inceleyebilirsiniz)

Ama yine de sermayesi olan ve dolar artışı yüzünden sorun yaşamayan arkadaşlar Amazon FBA iş modelini de yapabilir. 

Bu yazımızda sizler için detaylı olarak önemli noktaları anlatmaya çalıştık.

Kısaca tüm iş modelleri size farklı E-ticaret tecrübeleri kazandırabilir. Önemli olan denemeniz. Hangisi sizin için uygunsa, oradan başlayabilirsiniz.

Veya bir iş modelinden başlayıp diğerlerine kademeli olarak geçiş yapabilirsiniz. Mutlaka sabırla işi yürütmeniz gerekiyor. Zaman geçtikçe zaten size neler kazandırdığını göreceksiniz.

Bu işlerde tecrübe kazanmak paradan daha önemli. Önemli olan istediğiniz iş modelini seçip, bir hedef belirlemeniz ve işe odaklanmanız.

Umarız bu yazımızın faydası olmuştur. İyi çalışmalar!

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

80 + = 84

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat