Amerika’da Şirket Kurmak. ABD’de Şirket Nasıl Kurulur? Amerika’da Şirket Kurmanın Avantajları

Amerika’da Şirket Kurmak. ABD’de Şirket Nasıl Kurulur? Amerika’da Şirket Kurmanın Avantajları

Yeni bir işe başlamak heyecan verici bir girişim, ama aynı zamanda korkutucu da olabilir. Yabancı bir ülkede şirket açılışı karmaşıklığı ezici olabilir. ABD’deki politik ve ekonomik iklimde sürekli olarak meydana gelen değişikliklerle, şu anda işinizi sürdürebilmeniz için doğru zaman olup olmadığından emin olamayabilirsiniz. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri, yabancı işletmeleri oldukça uzun bir süre çok iyi bir şekilde karşıladı ve bunu yapmaya devam edecek.

İyi haber şu ki, vatandaş olmayanlar için de şirket kurmanın adımları oldukça basit ve yol boyunca size yardımcı olacak birçok kaynak var. Bu kılavuz ABD’de şirketinizi açmanın karmaşıklıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Nasıl başlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam ediniz.

ABD’de Amerika vatandaşı olmadan ne tür şirket kurabilirim ?
Şu anda ABD’de vatandaş olmayanların açabileceği iki tür şirket var:

Limited Şirket (LLC)
Corporation (C-Corp)

Yabancılara sıklıkla tavsiye edilen S-Şirketler gibi ek bir seçenek de var. 

Yabancılara genellikle bir C-Corp oluşturmak tavsiye edilir, ancak bir LLC olarak şirket kurmanın bazı belirgin avantajları vardır. Bunlardan en belirgin olanı, sınırlı sorumluluktur – yani, üyeler iş kararları veya eylemleri için kişisel sorumluluktan korunmaktadır ve şirkete, borçları yüzünden veya herhangi bir nedenden dava açılıyorsa, kişisel varlıkları güvendedir. LLC’ler ayrıca, C ve S-Corps için gerekli olan sıkı kayıttan muaftırlar ve üyeler arasındaki kar paylaşımına neredeyse hiç sınırlama getirmezler.

Bununla birlikte, birçok yeni işletme C-Corp iş yapısını seçiyor. Bu şekilde şekillendirmenin avantajları, en sık alıntılanan nedenin sınırsız hisse senedi sunarak genişleme kabiliyetine sahip olması ile önemlidir: yatırımcılar için genellikle cazip bir özelliktir. Yabancı sahipler için C-Corporation kalkan yapısındadır. Bu kalkan, kuşkusuz çifte vergilendirmenin bedeli ile birlikte gelir, ancak çifte vergilendirmenin çoğunu iptal etmek için yapılandırılabilen dikkatli bir vergi planlamasıyla bu maddi hasardan genellikle kaçınılır.

ABD’de Şirket Kurmanın Avantajları:

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir iş kurmak için Amerikan vatandaşı olmanız veya ABD’de bulunmanız gerekmiyor. Girişimcilerin ABD’deki işlerini oluşturmayı veya genişletmeyi tercih etmelerinin en yaygın nedenlerinden bazılarını ele alalım.

 • Sınırlı Sorumluluk Şirketleri (LLC): LLC’ler, Amerika’daki en popüler iş türlerinden biridir ve vatandaşlık bir başlangıç için şart değildir. Bir LLC için kurulum süreci, bir ABD vatandaşı için olduğu gibi yabancı bir ülke vatandaşı için de aynıdır ve oldukça basittir.
 • Geçiş Vergilendirmesi: Bir LLC için kurumsal vergisi yoktur. Bu, işletme sahiplerinin hem varlık hem de birey olarak vergilerin ödenmesinden kaynaklanan “çifte vergilendirme” etkilerinden kaçınmasını sağlar.
 • İşveren Kimlik Numarası (EIN): Sosyal Güvenlik Numarası Yok mu? sorun yok! Vergileri dosyalamanıza ve çalışanları işe almanıza izin veren EIN’ler söz konusu olduğunda, ABD’de yaşıyor veya olmayın hiç önemli değil.
 • Yasal ve Uyumlu Gelir Akımları: Yabancı vatandaşlar ABD’de yeşil kart (greencard) olmadıkça çalışamazlar, ancak şirket yetkilisi veya yöneticisi olabilirler.
 • Küçük İşletme Kredileri: Esnek şartlara ve düşük faiz oranlarına sahip olan bu federal garantili krediler ABD ve ABD vatandaşı olmayanlar için geçerlidir.

Hangi Eyalette Şirket Kurmalıyım?

Çevrimiçi bir şirketseniz veya çeşitli bölgelerde iş yapıyorsanız, daha düşük vergi yükü olan bir eyalette kayıt olmayı düşünebilirsiniz. Girişimciler için ucuz olan üç eyalet Nevada, Wyoming ve Delaware’dir.

Delaware özellikle hissedarlar ve yöneticiler için önemli koruma sağlayan şirketler hukuku sayesinde popülerdir. Delaware’e şirket kurmak için, fiziksel adres veya banka hesabı gerektirmez. 

Amerika’da Şirket Açılış Süreci Nedir?

Kayıt işlemi eyaletten eyalete biraz değişir ve bir LLC veya C-Corp oluşturup oluşturmadığınıza bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, Delaware’in süreci temel adımlar ve gereksinimler için iyi bir modeldir:

 1. Daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtlı olmayan benzersiz bir isim seçmeniz gerekecektir. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, arayabileceğiniz bir ticari marka veritabanına sahiptir.
 2. Şirketin yasal belgelerini almak için bir şirket temsilcisi veya acente bulunmalıdır. (Tavsiye ettiğimiz Delaware Agent)
 3. Adınız ve temsilciniz belirlendikten sonra, bir kuruluş sertifikası dolduruyorsunuz. Bu belge, şirketin adını, sizin ya da şirketinizin acentesinin adresini, yetkilendirilmiş hisselerin değerini ve kurucunun adını ve yasal adresini gösterir. Kuruluş belgesini doldurma ücreti 89 $ ‘dan başlar ve hisse senedi veya artırılmış sermaye miktarına göre değişir. 1 gün içinde şirket kurmak istiyorsanız ekstradan 50 $ ödemeniz gerekecek.
 4. Ardından, bir kuruluş raporu gönderirilir ve franchise verginizi ödersiniz.
 5. Son olarak, bir işveren kimlik numarası veya EIN almalısınız. EIN, çalışanları işe almanıza, bir banka hesabı açmanıza, vergileri ödemenize ve ihtiyacınız olan tüm lisansları almanıza izin verecektir. Bir EIN için IRS’le ücretsiz bir şekilde online olarak başvurabilirsiniz. Posta veya faks ile başvurmanız gerekir.

Tüm bu karışık görünen aşamaları kolayca geçmeniz ve online olarak ABD’de olmadan şirket kurmanız için sizlere Youtube videomuzu izleyip başlamanızı öneririz. Ne yapmanız, hangi acente ile kayıt olup işlemlere başlamanız gerektiğini videoda anlattık :

Eğer ABD’de şirket açmak istiyorsanız sizlere hızlı destek veren ve her konuda yardımcı olan USFormation Wyoming ve Delaware Agent’i öneririz.  Hem hızlı destek veriyorlar hem de tüm süreç boyu size yardımcı oluyorlar. Kafanızdaki herhangi bir soruyu e-posta ile ileterek çok hızlı bir şekilde cevap alıp ve sorununuzu çözebiliyorsunuz.

ABD’ye Gitmeden Uzaktan Şirket Kurmak İçin HEMEN TIKLAYIN!!!

 

 

 

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

  Bir cevap yazın

  + 51 = 60

  E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
  WhatsApp chat