Bilgisayarda Silinen Dosyaları Geri Getirme. Bilgisayar, Harici Harddisk ve USB’den Silinen Resim ve Videoları Nasıl Geri Getirebilirim?

Bilgisayarda Silinen Dosyaları Geri Getirme. Bilgisayar, Harici Harddisk ve USB’den Silinen Resim ve Videoları Nasıl Geri Getirebilirim?

Sabit diskten, hafıza kartından veya USB cihazından yanlışlıkla silinmesi nedeniyle hiç önemli verileri kaybettiniz mi? Size silinen dosyaları kurtarmanın % 100 mümkün olduğunu söyleseydim, inanır mıydınız?.  Yazımızda bu sorunu çözmenin birçok yararlı yolunu öğreneceksiniz. Başarılı dosya kurtarma sonuçları almanıza yardımcı olabilecek bazı yararlı ipuçlarını sizinle paylaşağız.

Silinen dosyaları kurtarmak için faydalı ipuçları

Veri kaybı durumunda, önce bilgisayarınızı veya diğer harici depolama cihazlarını kullanmayı bırakın. Böylece silinen dosyalar korunur, verileri kurtarmak / geri yüklemek mümkün olabilir. Cihazınızı kullanmaya devam ederseniz, verilerin üzerine yazılabilir. Peki silinen verileri kurtarmak için ne yapmalısınız?

Bir dosyaya sağ tıklayıp Sil’e bastığınızda, sistem basitçe dosya dizinini kaldırır, verileri gizler ve alanı kullanım için boş olarak işaretler. Bu aşamada, dosya dizinini yeniden oluşturabilir ve dosyayı kolayca geri alabilirsiniz. Bu alandaki veriler, o alan kullanılıncaya kadar silinmez, bu noktada ilişkili veri bloklarının üzerine yazılır.

Cihazı kullanmaya devam ederseniz, büyük olasılıkla yeni veriler silinecek ve önceden silinmiş dosyaların üzerine yazılacaktır. Bu durumda, başarılı veri kurtarma şansı azalır. Sabit diskinizde, hafıza kartınızda veya USB sürücünüzde sınırlı boş alan varsa, üzerine yazma riski artar.

Silinmiş dosyaları kurtarmanın üç olası yolu

Bu nedenle, yanlışlıkla bir cihazdan veri sildiğinizde, cihazı kullanmayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede veri kurtarma işlemini başlatın. Silinen dosyaları kurtarmanın 3 olası yolu vardır.

Yöntem 1. Windows Geri Dönüşüm Kutusu’ndan silinen dosyaları kurtarmak için

Dosyaları yalnızca Geri Dönüşüm Kutusuna taşıyarak bilgisayarınızdan sildiyseniz ve Geri Dönüşüm Kutusunu Boşalt düğmesine basmadıysanız, dosyaları kolayca geri alabilirsiniz. Geri Dönüşüm Kutusunu açın, istediğiniz dosyaları bulun, sağ tıklayın ve “Geri Yükle” yi seçin. Bu, silinen dosyalarınızı kaydedildikleri yere geri getirecektir.

Yöntem 2. Silinen ve kaybolan dosyanın önceki bir sürümünü kurtarmak ve geri yüklemek için

Geri Dönüşüm Kutusunu boşalttıysanız, Windows’un ücretsiz yedekleme ve geri yükleme özelliğini kullanarak silinen veya kaybolan dosyanın önceki bir sürümünü kurtarabilir ve geri yükleyebilirsiniz.

Windows 7’de:

“Başlat” düğmesini> “Bilgisayar” ı tıklayın, dosya veya klasörü içeren klasöre gidin, klasöre sağ tıklayın ve “Önceki sürümleri geri yükle” ye tıklayın.

Burada silinen dosya veya klasörlerin önceki ve farklı saat ve tarih sürümlerinin bir listesini göreceksiniz. Geri yüklemek istediğiniz sürümü seçin ve silinen dosyaları kurtarmak için “Geri Yükle” yi tıklayın.

Windows 10 / 8.1 / 8’de:

Silinen dosyayı içeren klasörü açın ve “Geçmiş” düğmesine tıklayın.

Dosya Geçmişi, bu klasörün en son yedeğindeki tüm dosyaları görüntüler.

İçe aktarmak istediğiniz dosyayı bulmak ve seçmek için “Önceki” düğmesini tıklayın ve ardından geri yüklemek için “Geri Yükle” düğmesini tıklayınız.

Yöntem 3. Silinen dosyaları veri kurtarma yazılımıyla kurtarmak için

Silinen dosyaların önceden kaydedilmiş bir sürümünü değil, tam kopyasını kurtarmak istiyorsanız, üçüncü taraf bir veri kurtarma yazılımını deneyebilirsiniz. Kolay bir kurtarma yazılımı olan EaseUS’u öneriyoruz. Virüs saldırısı, sistem çökmesi, ham hata veya başka herhangi bir nedenle silinen dosyaların kurtarılması, veri kurtarma, format kurtarma gibi tüm karmaşık veri kaybı durumlarının üstesinden gelmek için tasarlanmıştır. Kullanıcıların silinen dosyaları PC’den, harici sabit diskten, hafıza kartından, USB sürücüsünden kurtarmasına yardımcı olur.

EaseUS Data Recovery, depolamayı tamamen tarayarak sabit diskten, harici USB bellekten ve micro SD karttan silinen dosya ve klasörleri kurtarmak için en iyi yazılımlardan biridir.

EaseUS Data Recovery, tüm depolama alanını tarayarak PC / dizüstü bilgisayar sabit diskinden, harici USB çubuğundan veya hafıza kartından silinen dosyaları ve klasörleri kurtarır. Silinen dosyaları arama ve bulma işlemi genellikle aşağıdaki şekilde yapılır. EaseUS’ı bilgisayarınıza indirin ve kurun. EaseUS Data Recovery yazılımının Türkçe dil desteği de var. Yazılımı Türkçe kullanabilirsiniz.

Kayıp verileri aramak, kurtarmak ve geri yüklemek için veri kurtarma aracını kullanın. Verilerinizin kaybolduğu bir depoyu veya belirli bir klasörü seçin ve ardından Tara düğmesine tıklayın.

Tarama tamamlandığında, tarama sonucu listesinde kurtarılabilir dosya ve klasörleri bulun. Dosyaları seçin ve ardından Kurtar düğmesine tıklayın. Kurtarılan verileri kaydetmek için bir konum seçerken ilk sürücüyü kullanmamalısınız. En güvenlisi başka bir diske aktarmanız.

Silinen dosyalar için her sekmedeki tüm tarama sonuçlarını kontrol etmeyi asla unutmayın. “Ek Dosyalar” bölümü, adları ve dosya yolları silindikten sonra kaybolan dosyaların kurtarılması için oldukça umut vericidir.

Dikkat: Alınan dosyaları, verilerinizin kurtarıldığı bölüme veya sürücüye kaydetmeyin. Kurtarma işleminden sonra bu konuma taşıyabilirsiniz, ancak doğrudan aynı sürücüye kurtarma, dosyanın üzerine yazma riskini taşır.

EaseUS yazılımını kendimiz de test ettik ve gerçekten çok başarılı oldu. Kesinlikle öneriyoruz.

Artık bilgisayar, harici harddisk ve USB’den silinen dosyaları özellikle resim ve videoları nasıl geri getirebileceğinizi biliyorsunuz. 

EaseUS Data Recovery yazılımını elde etmek için Buraya Tıklayınız!

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

    Bir cevap yazın

    5 + = 14

    E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
    WhatsApp chat