EIN Nedir? EIN Numarası Nasıl Alınır? SS-4 Formunun Doldurulması

EIN Nedir? EIN Numarası Nasıl Alınır? SS-4 Formunun Doldurulması

Employer Identification Number ( İşveren Kimlik Numarası) veya Federal Tax ID ( Şirket Vergi Kimlik Numarası- FEIN)  olarak bilinen ve kısaca EIN olarak geçen, şirketlere, işverenlere, freelancer (serbest çalışanlara), partnership (ortaklıklara), şahıs şirketi olanlara  IRS (Internal Revenue Service) tarafından verilen dokuz haneli numaradır. (örnek, 01-2345678).  

Numara, istihdam vergisi raporlaması yerine kimliklendirme için kullanıldığında, genellikle Vergi Mükellefi Kimlik Numarası (TIN) olarak adlandırılır ve istihdam vergilerinin bildirilmesi amacıyla kullanıldığında, genellikle EIN olarak adlandırılır.  

Bireylere verilen Sosyal Güvenlik numarasına (SSN) benzer şekilde, EIN’ler, işverenler, tek mal sahipleri, şirketler, ortaklıklar, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, mülkler, devlet kurumları, belirli kişiler ve diğer ticari kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır. IRS, çeşitli işletme vergisi beyannamelerini dosyalamak için gerekli olan vergi mükelleflerini belirlemek için bu numarayı kullanır. İşveren olan bireyler, çalışanlarının adına vergilendirilmiş vergileri bildirmek amacıyla bir EIN almayı veya Sosyal Güvenlik numaralarını kullanmayı tercih edebilir. 

Şirket kurmadan ve ABD’ye gitmeden de uzaktan EIN alabilirsiniz. EIN nasıl alınır ve SS-4 formu nasıl doldurulur daha detaylı öğrenmek için aşağıdaki YouTube videomuzu izleyebilirsiniz:

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

77 − = 75

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat