Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır? Google Web Sitelerini Nasıl Sıralandırır? Google Sıralaması Faktörleri

Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır? Google Web Sitelerini Nasıl Sıralandırır? Google Sıralaması Faktörleri

Google arama sonuçlarının üst sıralarında yer alacak olan yarışta, taramanız, tırmanmanız ve atlamanız gereken çeşitli rakipler ve algoritma süreçlerine rastlarsınız. Organik SEO söz konusu olduğunda, bu bir rekabet ve rekabet zordur. Google’ın algoritmalarında sıralamanızı belirleyen 200’den fazla etkenle, Google’ın işletmenizin yerine koyması için pek çok site gereksinimi vardır.

Birinci sayfada en üst sıralarda yer alma mücadelesi uzun ve göz korkutucu olsa da, bu yarışta Google’ın algoritmalarını ve sıralama faktörlerini iyi tanımış olduk. Harika bir SEO strateji planı ve biraz sabırla, kısa zamanda Google’ın SERP’lerine tırmanacaksınız.

Google web sitelerini nasıl sıralıyor?

Google sitenizi sıraladığında, iki şey arar – yetki ve alaka düzeyi. Google, bir web sitesi için, arama motoru “örümcekler” tarafından toplanan algoritma ve bilgilere dayanarak bir sıralama oluşturacaktır. Bu web siteleri, arama sonuçları sayfalarında sıralarını yansıtan bir sırada görüntülenir. Sayfanın en üstünde olmak, sayfanın arama sorgusuna ne kadar uygun olduğunu bildirir. Bununla birlikte, algoritmalar olarak bilinen bu formüller, arama motorları iyileştirilmiş sonuçlar elde etmek için çabalarken sürekli değişmektedir.

Algoritma, Google’daki çalışanlar tarafından tasarlanabilir, ancak web sitelerine verilen sıralamalar, herhangi bir kişi tarafından değil, algoritmanın sonucuyla belirlenir. Maalesef, belirli web sitelerini algoritma tarafından verilen sıralamaları ayarlamak için herhangi birimiz tarafından hiçbir manuel müdahale yoktur.

Seçili tüm anahtar kelimeleriniz için bir numaralı noktayı garanti altına almak için SEO’yu büyüleyebilecek sihirbazlık komutu yok, ancak algoritmanın değer verdiği ve bunları iyileştirmek için aktif olarak çalıştığı faktörlere dikkat ederek, web sitenizin sıralamasını iyileştireceğinizden emin olabilirsiniz. 

Öyleyse konunun cesurluğuna inelim ve sıralamanın en önemli faktörlerinden ve Google’ın web sitenizi nasıl konumlandıracağından bahsedelim.

 

Google İçeriği Seviyor

İçerik, en önemli Google sıralama faktörlerinden biridir ve bir süredir var – ancak son yıllarda, anahtar kelime odaklı içerikten, doğal ve gerçek bir tonda yazılmış daha alakalı içeriğe doğru bir geçiş gördük.

Peki, alakalı içerik tam olarak neye benziyor? Kısa cevap: kapsamlı. Web sitenizin amacı içeriğiniz yeterince yazılı değilse bir ürün veya hizmeti bilgilendirmek veya satmaksa, amaç kaybolur – kullanıcılar sadece mesajınızı anlamaz. Sormanız gerekenler: Bu sayfa potansiyel bir ziyaretçinin ilgisini çekeceği tüm ayrıntıları ve bilgileri kapsar mı? Google, sayfaları analiz ederken ve araştırmacının amacına uygun olup olmadıklarını belirlemede oldukça iyi bir iş çıkarır.

Web sitenizdeki sayfalar, basit ve okunması kolay cümleler de dahil olmak üzere bilgilendirici içerikle zengin olmalıdır. Bölgeleri ve bölümleri kırmak için başlık ve görseller kullanmalısınız!

Google optimizasyonu çok seviyor

Optimize edilmiş bir web sitesinde, her sayfada temel meta verileri, meta başlığı, meta açıklaması ve yerinde H1 ve H2 etiketleri bulunur. Bu faktörler sitenizin nasıl sıralanacağını belirlemeye yardımcı olur. Google, Eylül 2009’da, meta açıklamalarının ve meta anahtar kelimelerin, Google’ın web araması için sıralama algoritmalarını etkilemediğini duyurdu. Ancak, meta açıklama etiketleri, kullanıcıların SERP’lerden tıklama almasını sağlamada önemlidir ve bu tıklamalar sıralamaları etkilemektedir. Bu kısa paragraflar, içeriğin arama yapanlara reklamını yapma ve kullanıcılara içeriğin alakalı olup olmadığına karar verme ve arama sorgusundan istedikleri bilgileri sağlama şansı verir.

Kendi deneyimlerimizden, meta başlıkları ve açıklamalarının sıralamada artışa bakarken hala çok önemli olduğunu gördük. Araştırmalara göre ince ayarlar, Google’da bir anahtar kelime için tuttuğunuz pozisyonu etkileyebilir. Bu, optimizasyon yaparken meta açıklamasının web sayfalarınıza hala geçerli olduğunu gösterir.

Google yüksek kaliteli Backlink’leri arar

Backlink’ler, web sitenize yönlendirilen ve gelen bağlantılar olarak da bilinen bağlantılardır. Web sitenizin sahip olduğu backlink’lerin (geri bağlantıların) sayısı, web sitenizin popülerliğini veya önemini gösterir. Backlink’ler SEO için önemlidir, çünkü Google çok sayıda kaliteli geri dönüşüme sahip web sitelerine daha fazla kredi verir ve bu web sitelerini bir arama sorgusu için sonuç sayfalarında diğerlerinden daha alakalı görür. (Bu arada Google’da üst sıralara çıkmak için SEMrush sitesini de kullanabilirsiniz. “SEMrush nedir ve nasıl kullanılır” yazımızı okumak için tıklayınız!)

Backlink’ler önemli bir Google sıralama faktörü olarak kalmaya devam ediyor, ancak Google yıllar boyunca kötü bağlantıları iyiden ayırt etmeyi öğrendi. Web sitenizin sahip olduğu daha fazla bağlantı daha yüksek bir puanla sonuçlanacak, ancak yalnızca yüksek kaliteli ve yetkili alanlardan geliyorsa. Web siteniz için yüksek kaliteli bağlantılar elde etmek için birtakım taktikler var; bağlantı kurma, sosyal yardım, ziyaretçi bloglama ve dijital PR.

Google teknik SEO seviyor

Ayrıca, web sitenizin sıralamasında büyük rol oynayan birçok teknik SEO faktörü de var. Düzenli teknik kontroller, web sitenizin Google’ın yönergeleriyle uyumlu olmasını sağlar ve buna göre anahtar kelime aramaları için dizine eklenebilir ve sıralanabilir.

Web sitenizin zamanla büyüdüğü gibi, sitenin yapısı da başa çıkabilmelidir. İdeal olarak, sayfalar, site içinde çok derin bir yere gömülmemelidir; bu, yatay bir alanın planlanması anlamına gelir. Bu, arama motorlarının sayfalarını düzenli olarak taramasına, önbelleğe almasına ve dizine eklemesine izin verir. Dikkate alınması gereken diğer birçok teknik faktör; kanonikleştirme, web sitesi cannibalisation, yönlendirme, sayfa hızı ve HTML biçimlendirme.

Peki, web sitelerini sıralarken Google neye bakar?

Soruyu sorarken, Google web sitelerini nasıl sıralar? Cevap kesinlikle basit değil. SEO sürekli gelişen bir endüstridir. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, sitenizi arama motorunda görünür hale getirmek için Google’ın zengin içerik ve yüksek kaliteli bağlantılar için kullanıldığını gördük. Her zaman oyunun zirvesinde olduğunuzdan emin olmak için Google’ın düzenli güncellemelerine dikkat etmenizi öneririz.

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

7 + 1 =

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat