Google Firebase Nedir? Ne İşe Yarar? Google Firebase ile Neler Yapılabilir?

Google Firebase Nedir? Ne İşe Yarar? Google Firebase ile Neler Yapılabilir?

İnsanlığın acil ihtiyaçlarını bir mobil uygulamayla ele alan girişimci türden biriyseniz, Firebase hakkında bilgi edinmek isteyeceksiniz. Firebase, uygulamanızı oluşturmanıza, geliştirmenize ve büyütmenize yardımcı olan Google’ın mobil uygulama geliştirme platformudur.

Firebase, bir hizmet olarak arka uçtur (Baas). Geliştiricilere kaliteli uygulamalar geliştirmelerine, kullanıcı tabanlarını büyütmelerine ve kâr elde etmelerine yardımcı olacak çeşitli araçlar ve hizmetler sağlar. Google’ın altyapısı üzerine inşa edilmiştir.

Bu, genellikle hem ön uç hem de arka uç yazılımı yazmayı içeren geleneksel uygulama geliştirmeden farklıdır. Ön uç kodu yalnızca arka uç tarafından açığa çıkarılan API uç noktalarını çağırır ve arka uç kodu aslında işi yapar. Ancak, Firebase ürünleriyle, geleneksel arka uç atlanır ve işi istemciye bırakır. Bu ürünlerin her birine yönetici erişimi, Firebase konsolu tarafından sağlanır.

Firebase ürünlerinin çalışma şekli nedeniyle, bazı kişiler bu yüzden Firebase’i “hizmet olarak platform” veya “hizmet olarak arka uç” olarak adlandırabilir.

Firebase ile Ne Tür Uygulamalar Geliştirilebilir?

Firebase oldukça kapsamlı ve esnek bir platformdur. Kullanıcıların aşağıdaki uygulama kategorilerini geliştirmesine olanak tanır:

 • Android
 • iOS
 • Web

Ana Özellikleri

Kimlik doğrulama

Şifreler, telefon numaraları, Google, Facebook, Twitter ve daha fazlasını kullanarak kimlik doğrulamayı destekler. Firebase Kimlik Doğrulaması (SDK), bir veya daha fazla oturum açma yöntemini bir uygulamaya manuel olarak entegre etmek için kullanılabilir.

Gerçek zamanlı veritabanı

Veriler tüm istemciler arasında gerçek zamanlı olarak senkronize edilir ve bir uygulama çevrimdışı olduğunda bile kullanılabilir durumda kalır.

Barındırma

Firebase Hosting, bir web uygulaması için hızlı barındırma sağlar; içerik, dünya çapındaki içerik dağıtım ağlarında önbelleğe alınır.

Test laboratuvarı

Uygulama, Google’ın veri merkezlerinde bulunan sanal ve fiziksel cihazlarda test edilir.

Bildirimler

Bildirimler, ek kodlama olmadan firebase ile gönderilebilir.

Firebase Ne Değildir?

Yukarıda Firebase’in ne olduğuyla ilgili harika bilgiler var, ancak Firebase’in olmadığı her şey için bir referansa ihtiyacımız var.

Firebase sadece bir veritabanı değil, bir platformdur. Bunu zaten ele aldık.

“FireBase” değil, “Firebase”. Böyle yazılır.

Benzer şekilde, “FireStore” değil, “Firestore”dur.

ASLA FB olarak kısaltılmaz.

Firebase Kullanan Popüler Uygulamalar

Firebase’in müşteri vitrininden bazı örnekler.

 • Alibaba
 • The New York Times
 • Todoist
 • Le Figaro
 • eBay Motors
Firebase Alternatifleri

Firebase, uygulama geliştirme için mükemmel bir platform olmasına rağmen, birçok alternatif de aynı derecede dikkat çekicidir. 2021’de bir Firebase alternatifi arıyorsanız, önerdiğimiz seçenekler burada.

 • Back4app
 • Backendless
 • AWS Amplify
 • Parse
 • Kinvey

Firebase, özelliklerini üç ana kategoriye ayırır; Derleyin, Yayınlayın ve İzleyin ve Etkileşime Geçin. Bunların tümü, bir uygulama geliştirme döngüsünün çeşitli aşamalarında kullanılır.

Firebase için çok sayıda rakip var ve daha öne çıkanları Back4app, Backendless, AWS Amplify, Kinvey ve Parsedir.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

44 − 34 =

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat