Çin’de En İyi Tedarikçileri Nasıl Buluruz?

Çin’de En İyi Tedarikçileri Nasıl Buluruz?

Çin’deki tedarikçilerle çalışmanın mali faydalarının azalabileceği görünse de, gerçek şu ki Çin, Kuzey Amerika ortakları, Kanada ve Meksika’nın arkasında ABD’nin üçüncü büyük ticaret ortağıdır. Ve eğer Birleşik Devletler şirketlerinin Çin’e gönderdiği para akışı ve yetmiş dört milyar dolar herhangi bir gösterge ise, küçük işletmenizin bir kısmının üretiminin bir kısmının büyük olasılıkla açık deniz olacaktır. Çin’in her boyuttaki işletmeler için, özellikle küçük işletmeler için önde gelen bir ticaret ortağı olmasının yetmiş dört milyar nedeni vardır.

Çin Avantajı: Güçlü ABD Doları, Ölçeklenebilirlik

Entrepreneur dergisine göre, şirketinizin hızlı bir geri dönüş, yüksek verim, düşük maliyet ve hızlı ve sorunsuz bir şekilde ölçeklendirilebilmesi gerekiyorsa, Çin’in cazibesini görmezden gelemezsiniz. Özellikle küçük bir işletmeniz varsa ve üretimi bir an önce hızlandırmak için esnekliğe ihtiyaç duyuyorsanız, Çin dünyadaki üretiminin şaşırtıcı bir beşte birini oluşturduğundan mantıklıdır.

Maliyetler düştüğünde, Çin ücretlerinin son yıllarda yükselmesine ve üretim avantajlarının artık mevcut olmadığını bildirmesine rağmen, gerçek şu ki ABD doları Çin Yuanından yaklaşık yedi kat daha güçlü.

(Sıfırdan Amazon FBA ve Dropshipping eğitimi almak ister misin? – Evet mi? o zaman HEMEN KURSA KAYDOL!!!)

Çin: Sadece T-shirtler için değil

Büyük ve küçük ölçekli şirketler Çin ile devam eden ticaret ilişkilerini sürdürmektedir. Boeing, elektronik cihaz üreticisi Dell, ağır ekipman üreticisi Caterpillar ya da gıda üreticisi Kraft Foods, Çin, ister havayı artırmak ve isterse de kârlılık rakamlarını artırmak için müthiş bir fırsat sunuyor. Dahası, yukarıdaki kısa liste, Çin menfaatinin ne kadar geniş kapsamlı olabileceğini ve yalnızca ucuz tişörtler ve knock-off güneş gözlükleriyle sınırlı olmadığını göstermektedir. Aslında, tam tersine, ülkenin en büyük ve en yüksek gelir düzeyindeki şirketlerin Çin’i gelirlere çarpmak için kullanmasıdır.

Made in Chine  gitdikçe ‘Güzel’ görünmeye başlıyor 

Herhangi bir yerel olmayan tedarikçiyle uğraşmak söz konusu olduğunda, işletme sahiplerinin farkında olması gereken riskler vardır. Bu özellikle, kalitesizlik gibi konularda birçok raporun bulunduğu Çin ile doğrudur. Kalite kontrol kesinlikle birçok işletmenin uğraştığı bir alan gibi görünse de, bazı durumlarda bu vakalar genellikle orijinal olarak bildirildiği kadar zor değildir. Aslına bakılırsa, “Made in Chine” (“Çin’de üretilmiştir”) kısa bir süre önce “havalı” bir şey haline geldi çünkü kalite artık iyi bir üne ve tedarik zinciri uzmanlığı için ülkenin önde gelen üreticilerinin peşinden koştuğu noktaya kadar geliştirildi.

Çince Dil Engelleri ve Ödeme Sistemlerinde Gezinme

Kalite belirsizlikleri, işletmelerin yönetmeye hazır olmaları gereken bir alan olsa da (gerçekte herhangi işbirliği ilişkisinde olduğu gibi), gerçek engeller Çin’deki bir üretim tesisi ve yerel ofisiniz arasındaki dil engeli ve coğrafi uzaklıktır. Düşük enerji fiyatları nedeniyle nakliye maliyetleri şu anda düşükken, bu maliyetler arttığında işletmeler önceden plan yapmalıdır. Çin’deki tedarikçilerinize ödeme alma sorunu da var – bu süreçte şeffaflıktan yoksun ve bürokraside bataklık çeken bir süreç var.

Çinli Tedarikçinizi Bulmak için Kaynaklar

Çin’de bir tedarikçi bulmak, tedarik zinciri ihtiyaçlarınızı maliyet açısından hassas bir şekilde yönetmenize yardımcı olmak isteyen binlerce işletme ile uzun vadeli bir ilişki kurmanın ilk adımıdır. Pek çok şirket zaten Çin ile ilişkiler kurduğundan, bu düzenlemeleri bulmak, çalışmak ve yönetmek için mevcut kaynaklar önemli ölçüde artmıştır. Çin’de bir tedarikçi bulmanıza yardımcı olacak beş harika başlangıç noktası:

 • Alibaba.com – tartışmasız dünyanın en büyük işletme-ticaret (B2B) portalı
 • China Sources- Çinli üreticiler ve tedarikçilerin yanı sıra işletmeler arasında bağlantılar düzenleyen bir başka popüler web sitesi
 • HKDC.com – Bu site, Çin’de bir milyondan fazla listenin yer aldığı kapsamlı bir tedarikçi rehberi sunmaktadır ve iş eşleştirme gibi diğer hizmetleri de sunmaktadır.
 • Smart Chine Sourcing.com – 80 kaynak  uzmanı  ISO9000 sertifikalı listelerdir.
 • Made-in-China.com – kaynak bulma uzmanlarına erişim sunan ve kaliteli ürün ve şirketleri öne çıkaran lider bir B2B portalı.
 • Cjdropshipping.com – farklı bölgelerde depoları bulunan harika bir Dropshipping sitesi.
   

 

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

  Bir cevap yazın

  + 87 = 97

  E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
  WhatsApp chat