Mark Zuckerberg, Facebook fikrini nasıl buldu?

Mark Zuckerberg, Facebook fikrini nasıl buldu?

Facebook’un CEO’su ve kurucusu Mark Zuckerberg, bir iş kurmaya girişmedi.

Bugün, sosyal medya platformunun piyasa değeri 500 milyar dolar ve 2 milyardan fazla aktif aktif kullanıcısı var ve Forbes’a göre Zuckerberg 70 milyar dolardan fazla kazanıyor. Ama o, 2004 yılında Harvard’da “theFacebook” u başlatdığında ünlü bir üniversiteliydi.

O zamanlar Zuckerberg, onun etrafında gördüğü bir problemi çözdüğünü söylüyor.

Perşembe günü lanse edilen “CEO’ların Gizli Hayatı” adlı altı haftalık serisinin bir parçası olarak Freakonomics Radyosuyla konuşan Zuckerberg, “Evet, bunu bir şirket kurmak için hiç başlatmadım,” diyor.

“On yıl önce biliyorsunuz, sadece kolejlerde ve birkaç okulda insanlara yardım etmeye çalışıyordum.

Transkript’e göre, “Bu, internete baktığım ve istediğiniz birçok şey için hizmet ettiğim temel bir gereksinimdi,” diyor Zuckerberg.

“Müziği bulabilirsin, haberleri bulabilirsin, bilgi bulabilirsin, ama sen, umursadığını düşündüğün insanları bulamazsın ve bağlantı kuramazsın, ki bu insanlar aslında en önemli şey.”

“Yani bu doldurulması gereken oldukça büyük bir boşluk gibi görünüyordu.”

Aslında Silikon Vadisi sosyal medya titan kendi yönteminde yalnız değil.

Milyarder girişimci Richard Branson da iyi bir iş fikri bulma anahtarının kendi hayatınızda nelerin geliştirilebileceğini fark ettiğini söylüyor.

Branson, Ocak ayında yayınlanan bir blog yazısında, “Girişimciliği en doğru haliyle pazardaki bir boşluğu tanımlamak ve o boşluğu  doldurmak ve insanların yaşamlarını daha iyi hale getirmek için bir kullanım ürünü yaratmakla ilgilidir.”

“Bu boşluğu bulmanın en iyi yolu, etrafınıza bakmaktır – geliştirilebilecek hizmetler veya bir şeyi kolaylaştıracak bir ürün var mı?”

Küçük bir fikirle başlamak, işletmenizin küçük olacağı anlamına gelmez.

Branson, “Girişimcilerin kendi işlerini kurmayı düşünmeleri benim tavsiyem: küçük başlamak ama her zaman büyük düşünmek” diyor. Branson, “Teknoloji, şirketlerin sadece kendi yerel toplumlarına satmalarını ve dünyayı parmaklarının ucuna getirmekten daha büyük düşünmelerine izin verdi.” Diyor.

 

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

25 − = 21

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat