Webinar Nedir ve Nasıl Çalışır?

Webinar Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dünyayı kasıp kavuran ve insanları evden çalışmaya zorlayan küresel bir pandemi ile web seminerleri, dünya genelinde popülerlik kazanarak kullanımda bir canlanma gördü.

Son on yılda webinarlar, öğrencileri ve potansiyel müşterileri eğitmek, işletmeniz için potansiyel müşteri yaratmak ve geniş çevrimiçi kitleleri çekmek için temel bir unsur haline geldi.

Webinarın tanımı

Bir webinar veya web semineri, “katılımcı izleyicilerin soru ve yorumlarını gönderebileceği canlı bir çevrimiçi eğitim sunumudur”.

Webinarlar, web semineri yazılımı kullanılarak çevrimiçi olarak ev sahipliği yapılan ve sunulan etkinlikler, video sunumları, çalıştaylar, seminerler, eğitim oturumları veya sınıf dersleridir. Webinarları etkili kılan şey, katılımcıların ve sunum yapanların gerçek zamanlı olarak birbirleriyle bilgi verdiği, aldığı ve paylaştığı iki yönlü bir iletişim şekli olmasıdır.

Bir webinar nasıl çalışır?

Web seminerleri, sunum yapan kişilerin sesli notlar, videolar, sunumlar ve diğer belgeler vb. dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere her türlü belgeyi katılımcılarıyla paylaşmasına olanak tanır. Webinarların birçok kullanımı vardır. Genellikle işle ilgili olurlar, ancak web seminerlerinin en önemli ve en büyük kullanımı, bir kitleyi eğitmek ve onlarla etkileşime geçmektir.

Hedef kitleniz, yeni veya mevcut müşterilerden, sektördeki meslektaşlarınızdan ve hatta sınıfınızdaki öğrencilerden herhangi biri olabilir. Bu, webinarların, hedef kitlenizle iletişim kurmanın kişisel veya profesyonel başarınızda önemli bir faktör olduğu her sektörde yararlı olduğu anlamına gelir.

 • Webinarlar aşağıdakilerin hepsinde size yardımcı olabilir:
 • Hedef kitlenizi işletmeniz hakkında eğitir.
 • Sektörünüzde veya nişinizde otorite oluşturur.
 • Ürününüzü müşterilere gösterir.
 • Ürününüze yeni müşteriler kazandırır.
 • Hem yeni hem de mevcut çalışanları eğitmek.
 • İşletmeniz için potansiyel müşteriler oluşturmak

Pazarlama dünyasında, webinarların esas kullanımı olası satış, yani potansiyel müşteri yaratmadır.

Webinar Türleri

Belirli hedeflere ulaşmak veya hedef kitlenizin ve işletmenizin ihtiyaçlarına göre ayarlamak için kullanabileceğiniz birçok webinar türü vardır. İşte video konferans yaparken ve webinar pazarlama stratejinizi planlarken kullanabileceğiniz en popüler içerik ve teknik türlerinden bazıları:

 • Slayt gösterisi

Web seminerinizin amacı hedef kitlenizi eğitmekse, web sunumunun kendisi beraberinde eğitici görseller sağlamalıdır. İletmek istediklerinizi sunum slaytlarında sunmak en kolay seçenektir.

 • Canlı video

Müşterilerinizle daha yakın ilişkiler kurmak veya bir ekip toplantısı yapmak istiyorsanız, canlı video formatında bir web semineri oluşturmak harikadır. Bu çok kişiseldir ve işinizin “insan yanını” profesyonel bir şekilde gösterebilirsiniz. Bu tür bir webinar, fiziksel bir ürünün video sunumunu yapıyorsanız da faydalı olabilir.

 • Yazılı sohbet

Bir webinara ev sahipliği yaparken, hedef kitleniz soru sormak veya sizinkini yanıtlamak için sohbet seçeneğini kullanabilir. Yazılı sohbet aranızdaki ilişkiyi kurar ve hedef kitlenizin sorunlarına gerçek zamanlı olarak cevaplar verdiğinizde sizin otoritenizi yaratır. Sonuç olarak, sizin tarafınızdan görüldüğünü hisseden insanlar bağlantıyı güçlendirir ve müşterilerin size geri dönmesini sağlayan bir bağ oluşturur.

 • Beyaz tahta

Daha karmaşık konuları daha iyi görselleştirmek için beyaz tahtayı kullanabilirsiniz. Çizelgeler, resimler veya sıfırdan çeşitli kavramların haritasını çıkararak hedef kitlenizin düşünce sürecinizi takip etmesine yardımcı olabilirsiniz.

 • Önceden kaydedilmiş bir webinar

Belirli bir konuda birden fazla çevrimiçi sunum yapmanız gerekiyorsa veya belki de düzenli olarak yapmanız gerekiyorsa, bunun yerine önceden kaydedilmiş bir web semineri kullanabilirsiniz.

 • Ekran paylaşımı

Konunuz yazılımda veya çevrimiçi olarak adım adım bazı adımların gösterilmesini gerektirdiğinde, bunu yapmanın canlı web semineriniz sırasında masaüstünüzü paylaşmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Katılımcılar tam olarak ne yaptığınızı görebilecek ve takip edebilecekler. Bu tarz, özellikle yeni kullanıcıları yazılımınıza dahil ederken kullanışlıdır.

 • Oylama

Oylama aracı, hem size hem de hedef kitlenize başka hiçbir yerde bulunmayan istatistikler ve bilgiler sağlayacak bir araçtır. Anonim veya herkese açık olarak ayarlayabilirsiniz.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

− 2 = 2

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat