EAN Kodu Nedir? Nereden Satın Alabiliriz?

EAN Kodu Nedir? Nereden Satın Alabiliriz?

EAN Numaraları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yeni bir şirketin veya bireysel olarak Amazon, eBay gibi platformlarda satış yapan kişilerin yapabileceği en önemli hareketlerden biri, ürünlerinin EAN kod numaralarını güvence altına almaktır. EAN numaraları, şirketlerin çeşitli Satış Noktası (Point of Sale) senaryolarında veya çevrimiçi ürünlerini dağıtmalarına ve satmalarına izin verir, bu nedenle herhangi bir satış stratejisinde gerekli bir bileşen olmaları gerekir.

Bu makalede ziyaretçilerimize en düşük fiyatlara yüksek kaliteli barkodlar sağlama konusunda yardımcı olma hedefimizdir ve bu da EAN kod numarası işleme memnuniyetini garantiye alır.

Bilgilendirilmek, şirketinizin tam olarak ihtiyacınız olan ürün EAN kodlarını satın almasını sağlamanın en iyi yoludur, böylece ürünleriniz tüketiciler tarafından kolayca satın alınabilir. EAN sembolleri ile ilgili en temel sorulardan bazılarına göz atalım:

EAN Kodu nedir?

Birkaç farklı barkod türü olmasına rağmen, EAN sembolü, 12 veya 13 haneli bir ürün tanıtım kodudur. Her EAN, ürünü, üreticiyi ve niteliklerini benzersiz bir şekilde tanımlar; tipik olarak, EAN bir ürün etiketine veya ambalajına barkod olarak basılır. Bir EAN kodu, bir Avrupa sistemi temelinde bir nesneyi tanımlamak için kullanılan rakamların benzersiz bir birleşimidir (‘EAN’, ‘The European Article Number’ anlamına gelir).

Barkod Nedir?

Barkod veya EAN sembolü, herhangi bir Satış Noktası (Point of Sale) ürününde görülen siyah dikey çizgiler serisidir. Bu sembol her ürüne özgüdür ve satış için tek bir ürünü tanımlayan on iki sayıyı temsil eder. Barkod, Satış Noktasında taranan EAN kodunun parçasıdır.

GTIN-13 nedir? Bir EAN Kodu’nda kaç sayı var?

GTIN, bir ürünü tanımlayan kodlama yapısı olan Global Ticari Kimlik Numarası anlamına gelir. Bir ürünün GTIN-13’ü, barkodun altında gösterilen benzersiz 13 haneli koddur.

Ürünlerim için kaç adet EAN Koduna ihtiyacım var?

Satış yapmayı planladığınız her bir ürünün kendi benzersiz EAN Koduna ihtiyacı olacaktır. GS1 tarafından atanan Şirket Ön Eki aynı kalsa da, her bir ürüne benzersiz bir Ürün Numarası ve Kontrol Basamağı atamanız gerekecektir.

UPC ve EAN Arasındaki Fark Nedir?

UPC’ler, ABD’deki en yaygın kullanılan barkodlardır. EAN’lar (Avrupa Makale Numarası) uluslararası olarak kullanılmaktadır. Bugünlerde, ürünlerinizi Birleşik Devletler dışında satmayı planlıyor olsanız da, çoğu yerde ürün UPC kodları ve EAN kodları kabul edilecektir, ancak EAN kodu sizin için en iyi olabilir. EAN formatındaki barkodlar, standart GTIN-12 haneli UPC kodunun önünde “0” ile başlayan 13 rakam içerir.Bununla birlikte, her iki barkod aynıdır.

Bir EAN Kodu Nasıl Oluşturulur?

GS1’in sıkı standartları nedeniyle, bireysel şirketler kendi EAN kodlarını oluşturamazlar. Bir Satış Noktasında taranacak bir barkodun olması için, GS1 tarafından size atanan bir Şirket Önek numarası olmalıdır. EAN kodlarının nasıl oluşturulacağını merak eden şirketler için cevap, bunu kendi başınıza yapamayacağınızdır. (EAN kodunuzu buradan satın alabilirsiniz.)

Kimden EAN Kodları Almalıyım?

Tüm perakende EAN kodları, GS1’den kaynaklanmalıdır ve EAN kod numaralarınızı doğrudan onlardan satın almayı seçebilirsiniz. Fakat böyle olduğunda sizin için çok pahalı olur. Günümüzde barkod satan siteler çok fazla ama onlar arasında dürüst ve GS1 destekli barkodlar seçmek gerçekten zor. Merak etmeyin sizin için güzel ve ucuza bulabileceğiniz  bir barkod sitesi paylaşıyoruz

BuyBarcodesCheap sitesinden tanesi 2.50 dolara barkod satın alabilirsiniz. Ayrıca barkod sayısını yüksek tuttuğunuz sürece gerçekten iyi bir indirim alabiliyorsunuz ek olarak size hediye barkod bile sunuyorlar. Güvenilir bir site. Şiddetle tavsiye ettiğimiz sitelerdendir. Belirttiğimiz siteden gönül rahatlığıyla barkod satın alabilirsiniz. EAN kodunuzu buradan satın alabilirsiniz.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

− 3 = 1

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat