Steam Nedir? Steam Nasıl Kullanılır?

Steam Nedir? Steam Nasıl Kullanılır?

Steam Nedir?

Konsol oyuncuları, PlayStation Network (PSN) ve XBOX Live Gold gibi üyeliklerle orijinal oyunları kiralama ve oynama eğilimindeyken, PC oyuncuları korsanlığa daha yatkın olabilir. PC oyunları eskiden mağazalarda sadece kutulu ürünler olduğundan, fiziksel donanımın büyük yerlere yayılması zaman alabilir. Burada ihtiyacı gören Valve Corporation (Half Life oyununu yapan şirket) tarafından yeni bir oyun platformu tasarlandı.

Steam Nasıl Çalışır?

Steam; Valve Corporation tarafından tasarlanmış bir dijital dağıtım, dijital haklar yönetimi, çok oyunculu ve iletişim platformudur. Steam’i, PC platformu için oyunları inceleyip satın alabileceğiniz MultiPlayer ve Co-Op oyunları için bir altyapı sunan en büyük oyun sağlayıcısı olarak da tanımlayabiliriz. Steam, oyunların geniş dağıtımı ve bunlarla ilgili multimedyaların internet üzerinden eksiksiz dağıtımı için kullanılır.

Oyunlarla ilgili birçok oyun, eklenti paketi ve program Steam aracılığıyla satılır ve bu nedenle doğrudan çevrimiçi olarak bilgisayara indirilebilir. Ayrıca Steam, kullanım açısından performans sağlayan sistem tepsisi ve görev çubuğundaki konumu ile benzerlerinden farklılık göstermektedir.

Birçok oyun şirketi (oyun yapım ve dağıtım şirketleri) korsan satışlarını azaltmak ve daha fazla oyuncuya ulaşmak için oyunlarını bu platform üzerinden satışa sunmakta, ayrıca buradan tanıtım videoları ve ön sipariş siparişleri sunmaktadır. Dev oyun stüdyolarının dijital dağıtım kanallarının etkin kullanımı ancak 2003’ten sonra Steam’in hayat bulmasıyla mümkün oldu.

Steam Nasıl Kullanılır?

Steam web sitesine abone olmak ücretsizdir. Kategorilere ayrılmış oyunlar arasında Oynaması Ücretsiz bölümünde ücretsiz olarak erişebileceğiniz oyunlar yer alıyor. Steam’deki sürekli kampanyalar, toplu indirimler ve ücretsiz hafta sonu oyun içeriği bu platforma olan ilgiyi artırıyor.

Gün içerisinde yaklaşık 2 – 3 milyon oyuncunun çevrim içi olması sayesinde kolaylıkla yeni arkadaşlar edinmenize ve bu kişilerle oyun oynamanıza ve sohbet etmenize olanak sağlar. Steam’de bir oyun satın alırken bir arkadaşınıza hediye etme seçeneği de vardır.

Böylelikle oyun satın alarak arkadaşınıza hediye etme seçeneği olan bir oyunu hediye olarak gönderebilirsiniz. Oyunu şimdilik satın almak istemiyorsunuz ancak ileride satın almak isterseniz dilediğiniz zaman istek listenize ekleyebilir ve bu listeye kolayca erişebilirsiniz.

Steam Oyun İçi Menüsü

Steam uygulaması, sistem tepsisinde kısayol olarak bulunur ve oyunlara girdiğinizde, oyun açılışında uygulama ile oyun arasında geçiş yapabileceğiniz kısayol tuşlarını gösterir. Bu geçişler sonucunda oyunla ilgili bilgileri görüntüleme, arkadaşlarınızı oyuna davet etme, oyun içi başarı puanlarını görme ve oyun içi ekran görüntüsü alma gibi seçeneklere sahip olabilirsiniz.

Steam ; Windows ve Mac platformlarının yanı sıra Portal 2 gibi oyunlara ve PSN gibi konsol platformlarına Steam hesabı üzerinden erişimi destekler.

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

+ 39 = 47

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat