Fotoğraf Satarak Para Kazanmak. Online Stok Fotoğraf Satmak

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak. Online Stok Fotoğraf Satmak

Photoshop veya illustrator ile fotoğraf çekmeyi veya resim çizmeyi seviyorsanız, çevrimiçi fotoğraf satışı işi tam size göre.

Bu yazımızda fotoğraflarınızı satarak nasıl online para kazanılacağından bahsedeceğiz.

Önceden, yalnızca profesyoneller ve bağlantılı kişiler fotoğraf ve resim satıyordu. Ancak artık internetin ve özellikle mikro stok ve makro stok gibi aracıların yardımıyla çevrimiçi stok fotoğraf sitelerinin kalite standartlarını karşılayan herkes fotoğraf ve görsel satabilir.

Stok Fotoğrafçılığı nedir?

Fotoğrafçı mısın?

Peki fotoğraf tutkunuzu kazanca dönüştürmeye ne dersiniz?

Cevabınız olumluysa, sizi stok fotoğrafçılığı ile tanıştıralım. Bu yazıda, fotoğraflarınızı çevrimiçi satarak nasıl para kazanacağınızı öğreneceksiniz.

Stok fotoğrafçılığı, fotoğrafçıdan bir ücret karşılığında telif hakkı alınmış ve depolanan (stoklanmış) fotoğrafların görüntü arayan kullanıcılara satışını ifade eder.

Makalemizde stok fotoğrafçılığında başarılı olmak ve para kazanmakla ilgili bilgilere, stok fotoğrafçılığında seviye atlamış isimlerin örnek resimlerine ve sektöre yeni girenlere bu isimlerden değerli tavsiyelerimize yer vereceğiz.

Stok fotoğraflarınızı nereye, nasıl ve kime satacağınız ve hangi fotoğrafların satış için en iyi olduğuna dair kapsamlı kılavuzumuzu okumaya başlayın.

Stok Fotoğrafçılığının Avantajlarına Odaklanın.

Aklınızı karıştıran birçok soru olabilir.

Bu sorular arasında en sık sorulan soru şudur: “Yeterince iyi miyim?”

Geleneksel fotoğrafçılıkta, sağlam müşteriler edinmeden önce uzun bir çıraklık döneminden geçmeniz gerekir. Yılların tecrübesi ile iyice pişirilir; Güçlü ve etkileyici portföyleri ile köklü profesyonellerle rekabet edebileceğiniz bir seviyeye ulaşırsınız.

Bununla birlikte, stok fotoğrafçılık size eşit şartlarda rekabet etme fırsatı sunar. Stok fotoğrafçılığında, deneyiminiz ve portföyünüz ne olursa olsun profesyonel fotoğrafçılarla rekabet edebilir ve hatta sektördeki güçlü varlıklarına rağmen satış yapabilirsiniz. (Foap’ta Satışa Başla)

Yani, madalyonun diğer tarafında, en baştan para kazanmaya başlama olasılığı var, geleneksel fotoğrafçılığın sunmadığı bir şey, deneyim kısmı ise ilk aşamada alacağınız ret yanıtlarını özümseme becerinize bağlı. Kararlı ve pes etmiyorsunuzsa; her deneyimden farklı şeyler öğrenebilirsiniz.

Bu işte başarılı olmanın ilk adımı, bir stok fotoğrafçılığı zihniyeti geliştirmek ve profesyonellere odaklanmak olmalıdır.

Karşılaştırma veya Hile Tuzağına Düşmeden Başkalarından Öğrenin

Farklı fotoğrafçılardan gelen görüntüleri incelemek, fotoğrafçılık hakkında bir şeyler öğrenmenin iyi bir yoludur. Ancak, çoğu fotoğrafçının sıklıkla düştüğü bu iki hatayı yapmaktan kaçınmalısınız:

Profesyonel fotoğrafçıların portföylerinde gördüğünüz görüntülerin kalitesinden vazgeçmemelisiniz.

Başkalarının çalışmalarını kopyalamaya çalışmamalısınız. Başkalarının çalışmalarını kopyalayarak sanki bir parça tereyağı çekiyormuş gibi kolaylıkla başarıya ulaşabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak yanılıyorsunuz. Sanılanın aksine bu, kolayca başınızı belaya sokabileceğiniz bir durumdur.

Gördüğünüz tüm kaliteli içeriklerden sonra, kaderinize boyun eğmeniz ve yarışa girmeden önce kendinizi mağlup hissetmeniz doğaldır. Ancak umutsuzluğa kapılmadan önce şu gerçeği hatırlamalısınız: Bu fotoğrafçılar profesyoneldir ve ne yaptıklarını bildikleri için çarpıcı görüntüler oluşturabilirler. (Fotoğraf satışı için Foap sitesini öneriyoruz.)

Sizin seviyenizdeki birinin aynı görüntü kalitesiyle fotoğraf çekmesi o kadar kolay olmayabilir. Beni yanlış anlamayın, yeteneğiniz hakkında hiçbir şüphemiz yok. Ancak konu fotoğraf olduğunda, her işte olduğu gibi, deneyim konuşur ve deneyim dediğiniz şey bir gecede olmaz.

Ancak, geliştikçe, daha da iyi fotoğraflar çekmeye başlarsınız ve çektiğiniz hiçbir fotoğraf sonuncu fotoğrafa benzemez. Görüyorsunuz, yapmanız gereken şey onları kopyalamak değil, başarılı fotoğrafçıların çalışmalarından ilham almak.

Zaten stok fotoğrafçılığı yapmak için dünyanın en iyi fotoğrafçısı olmanıza gerek yok. Çoğu stok fotoğrafçısı yeteneklerinizin yarısına sahip olsa da, kaliteli çekimler yapabilirler ve portföylerinde 1000’den fazla görsel bulundurabilirler.

Özetle, aşağıdaki üç noktaya çok dikkat etmelisiniz:

  • Reddetme nedenlerini bilmek
  • Kapsamlı araştırma yapmak ve
  • Kendi tarzınızı gösterebileceğiniz fotoğraflar çekmek

Stok fotoğrafçılığındaki başarıyı etkileyen bir diğer önemli faktör de fotoğraf satışları için doğru platformu seçmektir.

Fotoğraflarınız İçin En İyi Platformu Belirleyin

Fotoğraflarınızı yayınlamak için herhangi bir stok fotoğraf web sitesine başvurmadan önce, seçtiğiniz platformu aşağıdaki kriterlere göre değerlendirmelisiniz:

  • Komisyon oranı
  • Ulaşılabilirlik
  • Kurulumu kolay
  • Görsel arama ve satın alma kolaylığı
  • Platformun hedef kitlesi (müşterileri).
  • Platformun arama işlevleri ve küresel yükleme hızı

Stok siteleri, kar paylaşımındaki titizlikleriyle ünlüdür. Fotoğrafçılara yüzde 30 komisyon oranı sunan web sitelerinin sayısı Adobe Stock için hiç de yüzde 33 değil ve uzun vadede bu oranın kabul edilemez olduğu bir gerçek.

Stok fotoğraflarınızı en iyi platformlara satma sürecinde% 40 komisyon oranını hedeflemelisiniz. 

Çoğu site aşamalı bir komisyon oranı sunar; Yani X adet fotoğraf sattığınız veya yüzde X onay oranına sahip olduğunuz anda ilk aşamaya göre çok daha yüksek komisyon oranı ile satış yapabilirsiniz.

Bazı siteler, fotoğrafçıya hizmetlerini özelleştirme fırsatı sunar. Ancak bunun için deneyim şarttır. Bu işe yeni başlayan biri olarak tek seçeneğimiz sabırlı olmak ve krem ​​tabakasına ulaşacağınız günü beklemektir.

Yazımızda fotoğraflarınızı online fotoğraf satarak nasıl para kazanılacağını öğrendiniz.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederiz!

Foap’ta Hesap Açıp, Fotoğrafınızı Satmak için Hemen Tıklayınız!

Yazar hakkında

E-ticaret Team author

Bir cevap yazın

+ 15 = 21

E-ticaret Eğitimlerimize Katılarak Evden Para Kazanma Yollarını Öğren!- HEMEN TIKLA!
WhatsApp chat